• Nagłówek

      • 1 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku rozpoczęła się realizacja projektu „GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności”. Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno-przyrodniczych, ICT, cyfrowych oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku wśród  uczniów Gimnazjum nr 1 w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji  nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej. W ramach projektu zostanie utworzony Szkolny Punkt Informacji i Kariery, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania. Wsparciem objęci zostaną również nauczyciele, którzy będą wzmacniać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania uczniów w nabywaniu kompetencji kluczowych.

        Projekt GAMA realizowany będzie w okresie 01.02.2017 r. do 30.06.2018 r. W tym czasie będą realizowane następujące zadania:
        1. Świadomie w przyszłość.
        2. Projektowy zawrót głowy.
        3. Otwarci na świat.
        4. Stawiam na TIK.
        5. Nauczyciel XXI wieku.

        Harmonogram_realizacji_wsparcia.doc

      •  

        Nasze działania

         

      • Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017

        W dniach 16-22 października 2017 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odbywały się wydarzenia w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i talenty”.

        W ramach OTK 2017 w naszej szkole młodzież z klas VII, na zaproszenie doradcy zawodowego i przy wsparciu nauczycielki plastyki pani Iwony Jachimek, wykonała prace plastyczne na temat: „Ja na rynku pracy: moje kompetencje i talenty”. Dzieła naszych przyszłych pracowników najróżniejszych branż i zawodów ozdobiły hol główny szkoły. Wszyscy podziwialiśmy rozmach i fantazję, ale też konkret, przy wyborze przyszłej profesji naszych uczniów. Dużym powodzenie cieszą się zawody artystyczne, techniczne, naukowe i mundurowe. Nam najbardziej podobały się cztery prace: Michała Gorbaczewskiego z 7a - FOTOGRAF, Agaty Karasiewicz z 7b - WIZAŻYSTKA, Michała Korniaka z 7b - ŻOŁNIERZ i Mai Nadraus z 7b - STEWARDESA. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

        Uczniowie klas trzecich gimnazjalnych w ramach projektu GAMA mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu w Szkole Podstawowej w Rychlikach, która dołączyła do obchodów IX edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach (OTK 2017), organizując spotkanie z ludźmi pracy z naszego środowiska. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom możliwości osiągnięcia sukcesu na rynku pracy, pokonywanie problemów i wyzwań jakie dyktuje współczesny rynek pracy, indywidualnych i osobistych zmian wynikających z podejmowanych decyzji oraz ich konsekwencji. OTK służy młodszemu pokoleniu w rozbudzaniu chęci do traktowania obowiązków szkolnych jako wstępu do kariery. Na spotkanie zaproszenie przyjęli: Karol Biczak-funkcjonariusz KP Pasłęk, Alicja Mięsikowska - projekt menager (zarządza projektami informatycznymi), Agnieszka Lejman - Studio Energy Fitness Pasłęk, która z pasji uczyniła sposób na życie oraz Marcin Skotnicki - wyjątkowa osobowość w świecie muzyki dawnej - nauczyciel, wykładowca, prowadzący liczne zespoły muzyczne, pracownik MDK w Elblągu. Goście podzielili się z młodzieżą refleksjami na temat własnych dróg samorealizacji i osiągnięcia celów zawodowych. Opowiedzieli o blaskach i cieniach swoich zawodów. Było to bardzo interesujące spotkanie i cieszymy się, że mogliśmy wspólnie z młodzieżą z Rychlik w nim uczestniczyć.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Architekt krajobrazu czy kosmetolog

        W kolejnym wyjeździe zawodoznawczym w ramach projektu unijnego GAMA, który odbył się 21 listopada, trzydzieścioro uczniów z trzecich klas gimnazjalnych wraz z doradcą zawodowym wzięło udział w warsztatach związanych z kierunkami kształcenia dostępnymi w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu.

        Pierwsze były warsztaty florystyczne „Rośliny w architekturze krajobrazu”, na których osoby wrażliwe na piękno, mające talent plastyczny i wyobraźnię, mogły sprawdzić swoją kreatywność ozdabiając różę. Drugie warsztaty kosmetologiczne „Elementy analizy produktów kosmetycznych” przeznaczone były dla osób pragnących poznać tajniki nowoczesnych laboratoriów. Uczniowie wykonali kosmetyki z naturalnych produktów.

        Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach pod nadzorem opiekunów pracowni oraz uczniów klas starszych. Podczas warsztatów gimnazjaliści samodzielnie wykonywali wszystkie prace. Efekty widoczne są na zdjęciach w naszej galerii.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Zabawa w Escape Haus

        21 listopada kolejny raz grupa „Planszomanii” wzięła udział w wycieczce do Escape Haus w Elblągu. Podzieleni na dwie grupy, po 4 osoby, zmagali się z zawiłościami fenomenalnej gry przeniesionej z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego! Gracze sprzed ekranu monitora zostają wrzuceni w wir wydarzeń i sami muszą rozwikłać zagadki, by wydostać się z pokoju. Zagadki to jednak nie wszystko, scenarzyści pokoi urozmaicili zabawę poprzez dodanie gier zręcznościowych oraz określony czas na wydostanie się z tarapatów. Nieubłaganie uciekający czas jest największym wrogiem, przeciwnikiem bez litości. Inteligencja, spryt i odwaga pozwalają na pokonanie trudności i osiągnięcie celu. Z małą pomocą osób prowadzących wszystkim uczestnikom zabawy udało się  opanować strachy i lęki oraz pokonać zawiłości gry.  Emocji mnóstwo, wysiłek fizyczny i psychiczny skutecznie podniósł poziom endorfin. W dobrym nastroju, zahaczając o Mc Donalda na małe co nieco, wróciliśmy szczęśliwie do szkoły.

         

        Młodzi dziennikarze... (być może) są wśród nas

        W naszej szkole realizowany jest projekt GAMA w całości finansowany przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. W ramach GAM-y młodzież bierze udział w różnorodnych warsztatach i projektach edukacyjnych. Jednym z nich jest projekt „Pasłęk okiem młodych” realizujący zajęcia fotograficzne, filmowe, prasowe i  telewizyjne. Uczniowie pod czujnym okiem profesjonalistów poznają tajniki fotografii, obróbki samodzielnie zrobionych zdjęć, obsługi kamery, filmowania, prowadzenia wywiadów oraz sond ulicznych. Młodzież bardzo intensywnie pracuje, przygotowując się do publikacji swoich działań. A będą to m.in. kalendarze, blogi, wystawy itp. To wszystko nastąpi w momencie zakończenia projektu, czyli w czerwcu 2018 r.

        Podczas prac projektowych młodzież realizuje wiele atrakcyjnych wyjazdów edukacyjnych. Jednym z nich była poniedziałkowa (4 grudnia) wizyta w rozgłośni radiowej Eska, redakcji prasowej portEL.pl oraz studiu telewizji Truso TV. Młodzi dziennikarze poznali zasady pracy redakcji portalu, radia i telewizji. Dowiedzieli się przede wszystkim, że tej pracy towarzyszy zaangażowanie, odpowiedzialność, ale i pasja. Opiekunem grupy projektowej jest  pani Maria Stasiak.

        Poniżej zamieszczamy link do filmu z wizyty studyjnej naszych uczniów w Truso TV.

        https://www.truso.tv/wiadomosci/47869,rosnie-kolejne-pokolenie-dziennikarzy

        Hanna Dzięgo kl. 2d

         

        Uczniowie naszej szkoły w projekcie CEMS Chance

        W dniach 5-8 grudnia troje uczniów „Jedynki”, Julia Machul, Julia Winiewska i Łukasz Papis, wzięło udział w projekcie CEMS Chance organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

        Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku zostali zakwalifikowani do udziału w konferencji dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a w nim realizacji zadania: „Świadomie w przyszłość” i pracy doradcy zawodowego w Szkolnym Punkcie Informacji i Kariery (SPiNKa) pani Marianny Mazur.

        CEMS Chance to innowacyjny projekt skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjów oraz klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski organizowany przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ta inicjatywa ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Dwa razy do roku (w maju i grudniu) młodzi ludzie z całej Polski mają szansę uczestniczyć w czterodniowej konferencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Cykl warsztatów, szkoleń i paneli dyskusyjnych przybliża uczestnikom metody osobistego doskonalenia się, poznawania samego siebie, czy planowania własnej przyszłości. Celem warsztatów jest wzbudzenie w uczniach chęci do nauki i wytrwałej pracy, a także do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Wśród tematów tegorocznych warsztatów znalazły się między innymi:
        - Ścieżka kariery – dlaczego warto planować swoją karierę?
        - Savoir-vivre w biznesie.
        - Autoprezentacja – sztuka, którą każdy z nas powinien znać.
        - Zarządzanie czasem.
        - Poruszanie się po świecie social media.

        Poza warsztatami uczestnicy mieli okazję poznać naszą stolicę, zwiedzić niektóre z jej atrakcji czy, wraz ze swoimi osobistymi mentorami – studentami SGH, spędzić czas w kręgielni i na lodowisku.

         

        Agnieszka Lejman, która z pasji uczyniła sposób na życie

        Dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a w nim realizacji zadania: Świadomie w przyszłość i działania: Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów odbyło się dynamiczne spotkanie z trenerką fitnessu, panią Agnieszką Lejmam.

        Pani Agnieszka ma swoje Studio Energy Fitness w Pasłęku. 15 grudnia z przyjemnością przyjęła  zaproszenie na zaprezentowanie uczniom klas III gimnazjum swojej drogi zawodowej od pracownika banku do trenerki fitnessu.

        W czasie zajęć z młodzieżą pani Agnieszka opowiadała jak ważne jest kształtowanie sylwetek, dbałość o kondycję, a przede wszystkim jak zarazić się optymizmem i zapewnić świetne samopoczucie na cały dzień poprzez ćwiczenia fizyczne. Przez całe zajęcia uczniom towarzyszyła świetna zabawa. Różnorodne kroki taneczne, świetne kombinacje ruchów i motywująca muzyka stworzyły niesamowitą atmosferę, jaka jest codziennością na zajęciach fitnessu. W zajęciach bardzo chętnie uczestniczyli gimnazjaliści ochotnicy (zarówno dziewczyny jak i chłopcy). Zajęcia te były  bardzo dynamiczne. Pani Agnieszka zaprezentowała też swój zespół młodych cheerleaderek. Pokaz dziewczynek również bardzo się gimnazjalistom podobał. Po spotkaniu miały jeszcze miejsce konsultacje osobiste.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Spotkania z panią pielęgniarką

        Dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20, a w nim realizacji zadania: Świadomie w przyszłość i działania: Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, 15 stycznia 2018 r. uczniowie  klas trzecich gimnazjum mieli możliwość rozmowy z przedstawicielką zawodu medycznego, pielęgniarką, panią Danutą Gizielską.

        Pani Danuta opowiedziała uczniom o zawodzie pielęgniarki, przedstawiła jakie predyspozycje powinna mieć osoba chcąca ten zawód wykonywać, jaką szkołę trzeba skończyć, by nabyć kwalifikacji, a następnie jakie są możliwości zatrudnienia. Opowiedziała o specyfice pracy pielęgniarki na poszczególnych oddziałach w szpitalu.

        Na koniec poszerzyła wiedzę uczniów o chorobach cywilizacyjnych typu: cukrzyca, otyłość, nadwaga, choroby serca. Mówiła o profilaktyce, o szkodliwości palenia papierosów i picia alkoholu. Zachęciła też do zdobywania wiedzy na tematy zdrowotne, gdyż niewiedza to brak zdrowia.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Zawody w naszym najbliższym otoczeniu

        Dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20, a w nim realizacji zadania: Świadomie w przyszłość i działania: Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów trzecioklasiści wraz z doradcą zawodowym i wychowawcami 16 stycznia 2018 r. wzięli udział w trzygodzinnych warsztatach zawodowych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych.

        Na warsztatach gastronomicznych młodzież pracowała w grupach, wykonując różne ciekawe dania i napoje. Celem warsztatów było przybliżenie gimnazjalistom charakteru kształcenia zawodowego realizowanego w ramach zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz. Zdobycie tych zawodów umożliwia podjęcie pracy zawodowej w zakładach gastronomicznych, hotelach, placówkach hotelowych, promach, statkach pasażerskich i firmach cateringowych. Uczniowie są przygotowani do prowadzenia własnej firmy świadczącej usługi gastronomiczne, do pracy jako menager zakładów gastronomicznych oraz pracy jako dietetyk.

        Na warsztatach ekonomicznych uczniowie poznawali przepisy prawne określające zasady funkcjonowania przedsiębiorstw, wypełniali dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sporządzali deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe. Próbowali tworzyć biznesplan. Absolwent technikum ekonomicznego uzyskuje tytuł technika ekonomisty, który umożliwia podjęcie pracy zawodowej w urzędach administracji publicznej, bankach i instytucjach finansowych, urzędach skarbowych, przedsiębiorstwach, jednostkach i zakładach budżetowych, instytucjach ubezpieczeniowych.

        Podczas warsztatów mechanicznych gimnazjaliści tradycyjnie mieli zajęcia z obróbki mechanicznej metali i w kuźni. Uczniowie m.in. budowali obwody elektryczne na tablicach mechatronicznych, poznawali budowę samochodu i ciągnika rolniczego, rozkładali na części silnik spalinowy, diagnozowali usterki w samochodzie przy pomocy komputera diagnostycznego. Warsztaty wprowadzały gimnazjalistów w atmosferę pracy w zawodach mechanik samochodowy, mechanik pojazdów i maszyn rolniczych. Uczeń po zdaniu zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe uzyskuje zawód mechanik pojazdów samochodowych, który umożliwia podjęcie pracy w zakładach naprawczych, serwisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów lub założenie własnego warsztatu. Zawód mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych przygotowuje do wykonywania następujących zadań: przeprowadzanie przeglądów technicznych ciągników i pojazdów samochodowych, wykonywanie prac związanych z konserwacją pojazdów stosowanych w rolnictwie, wykonywane agregatowania maszyn i narzędzi rolniczych, wykonywanie prac w gospodarstwie rolnym za pomocą agregatów ciągnikowych i urządzeń technicznych

        Podczas warsztatów analizy jakościowej w mleczarstwie uczniowie gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami z zakresu oceny jakościowej wybranych produktów spożywczych. Uczniowie przeprowadzili ocenę organoleptyczną karmelków i czekolady, wykonali oznaczenie kwasowości miareczkowej mąki, próbę alkoholową mleka oraz zbadali metodą areometryczną jego gęstość. Na zakończenie zajęć dokonali refraktometrycznego pomiaru zawartości procentowej sacharozy w czterech różnych sokach i napojach. Celem tych warsztatów było przybliżenie gimnazjalistom specyfiki kształcenia zawodowego na nowym kierunku w ramach zawodu technik przetwórstwa mleczarskiego.

        Warsztaty przeprowadzili nauczyciele zawodu ZSEiT wspomagani przez młodzież z klas technikalnych i zawodowych. Przyjazna atmosfera i zaangażowanie prowadzących zajęcia dały naszym uczniom możliwość przybliżenia wybranych kierunków kształcenia i zdobycia nowych doświadczeń.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Pasłęk widziany okiem młodych

        15 stycznia w naszej szkole miała miejsce prezentacja kalendarzy na 2018 rok wykonanych w ramach realizacji działania: Pasłęk okiem młodych będącego częścią projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

        W kalendarzu, zaprojektowanym przez ucznia klasy 2d Kubę Gracza, zamieszczono zdjęcia wykonane podczas warsztatów fotograficznych i telewizyjnych realizowanych w ramach realizacji działań projektowych.

        Oto ich autorzy: Emilia Tomaszewska, Edyta Goździejewska, Hanna Dzięgo, Amelia Antczak, Filip Czerski, Jakub Kozakiewicz, Kuba Gracz, Łukasz Papis, Wiktoria Karczewska, Kornelia Kazimierczuk oraz Julia Machul. Opiekunem grupy projektowej jest pani Maria Stasiak.

         

        Projekt GAMA w Kaczym Bagnie

        28 stycznia uczniowie z naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę do „Kaczego Bagna”, w którym to codziennie odbywały się ciekawe zajęcia i warsztaty, m.in. nauka chodzenia na szczudłach, gry na bębnach afrykańskich, robienie mydełek i wiele, wiele innych. Chętni mogli też ułożyć własny układ do tańca z ogniem. Niestety złe warunki pogodowe nie pozwoliły nam spróbować swoich sił z prawdziwym ogniem, jednak wszystko przed nami. Przy zajęciach z kręcenia filmu było widać szczególne zaangażowanie uczniów, co oznacza, że warsztaty im się wyjątkowo podobały. Była świetna zabawa i możliwość zaprezentowania się przed kamerą. Interesujące były również zajęcia z robienia chleba. Każdy mógł zrobić własną bułkę i nadać jej taki kształt, jaki tylko chciał. Uważam, że warto tam wrócić, ponieważ jest to niesamowite miejsce, a opiekunowie są równie mili.

        Ala Budkiewicz kl. 7a

         

        Wyjazd edukacyjny do Kaczego Bagna

        W dniach od 31 stycznia do 3 lutego 2018 r. 29-osobowa  grupa uczniów naszej szkoły, w ramach realizacji projektu GAMA, brała udział w zajęciach w Kaczym Bagnie. Organizatorzy zapewniali trzy półtoragodzinne bloki zajęć. Mieliśmy okazję nauki gry na bębnach, robienia mydełek, lepienia przedmiotów użytkowych z gliny, chodzenia na szczudłach, tańca z ogniem i innych. Pozostały czas upływał młodzieży i opiekunom na grach, zabawach, śpiewie i nauce tańca. Nastąpiła pełna integracja. Młodzież wykazała się licznymi talentami. Pełniła dyżury przy posiłkach. Przed przyjazdem do Pasłęka spędziliśmy czas na sztucznie zaśnieżonym stoku na Kurzej Górze, gdzie zjeżdżaliśmy na kolorowych oponach. Byliśmy też na lodowisku, gdzie jeździliśmy na łyżwach. Pobyt minął zbyt szybko i pozostanie długo we wspomnieniach uczestników. 

         

        Dzień eksperymentu w Gdyni

        Dnia 10.02.2018 r. grupa 50 uczniów wraz z opiekunami udała się do Centrum Nauki  Experyment w Gdyni. Wyjazd odbył się w ramach działań związanych z realizacją projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w naszej szkole. Uczniowie indywidualnie lub w grupach zwiedzali ciekawe wystawy. 

        Wystawa hydroświat - stanowiska dostarczają mnóstwo zabawy, a przy tym dają możliwość zdobycia wiedzy hydrologicznej. 

        Wystawa przyrody - w interaktywny sposób przybliża spójność, piękno i fascynujące działanie przyrody. Punktem centralnym tej strefy jest Drzewo Życia - spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Na własnej skórze doświadczyć można trzęsienia ziemi, a także jak wyglądają zwierzęta. Można również stanąć w wirtualnym wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami.

        Wystawa niewidoczne siły - udowadnia nam, że nie trzeba studiować wzorów i wykresów, aby lepiej zrozumieć dziedzinę nauki, jaką jest fizyka. Interaktywne stanowiska pozwalają przyswoić naturę dźwięku czy istotę elektryczności i magnetyzmu.

        Wystawa akcja człowiek - tu poznaje się tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Interaktywne stanowiska odpowiedzą między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani?, jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać?

        Wystawa kierunek zdrowie - składa się z czterech stref tematycznych, które łączą to, co najważniejsze dla zachowania zdrowia, dla podejmowania działań je zachowujących i ratujących. Są to: strefa styl życia, profilaktyki, emocji oraz pierwszej pomocy, czyli zagadnienia, którego znajomość jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat.

        Następnie udaliśmy się na Skwer Kościuszki i tam rozpoczęliśmy „wspinaczkę” na Kamienną Górę, gdzie podziwialiśmy piękny widok na Zatokę Gdańską, port jachtowy oraz miasto. Byliśmy również świadkami uroczystości pod pomnikiem Marynarza Polskiego związanych z urodzinami miasta, bo właśnie 10 lutego 1926 roku Gdyni nadano prawa miejskie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy również MacDonald's w Nowym Dworze Gdańskim. 

         

        Z wizytą w oceanarium

        W bieżącym roku szkolnym grupa w składzie: Otylia Hulanicka, Wiktoria Boczko, Julia Kucaj, Paulina Młynarczyk, Dominika Pych, Michał Bereżański, Dawid Chodziński i Krzysztof Sosnowski w ramach projektu GAMA realizują zadania związane z ekologią. Program zawiera bloki tematyczne, w tym jeden związany z  ekosystemami wodnymi. 

        W dniu 10 lutego młodzież pojechała na wycieczkę edukacyjną do Gdyni, by przyjrzeć się mieszkańcom słonych akwenów, mieszkających w gdyńskim Oceanarium. Młodzież z dużą przyjemnością przyglądała się ławicom barwnych rybek i z zainteresowaniem poznawała wiedzę o groźnych mieszkańcach słonych wód. Uczestnicy wycieczki mogli też zdobywać wiedzę w Gdyńskim Eksperymentarium. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

         

        Zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/4 na usługi hotelowe dla 12 nauczycieli

        Zapraszamy do składania ofert na zapewnienie usługi noclegowej, usługi cateringowej i sali szkoleniowej dla uczestników dwudniowego szkolenia dla 12 nauczycieli. Szczegóły w załączniku.

        Oferty przyjmujemy do dnia 08.03.2018 r. do godz. 10.00.

        Załącznik: Zapytanie Ofertowe nr 2018/GAMA/4 (.doc)

         

        Zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/5 na usługi hotelowe dla 24 nauczycieli

        Zapraszamy do składania ofert na zapewnienie usługi noclegowej, usługi cateringowej i sali szkoleniowej dla uczestników dwudniowego szkolenia dla 24 nauczycieli. Szczegóły w załączniku.

        Oferty przyjmujemy do dnia 08.03.2018 r. do godz. 10.00.

        Załącznik: Zapytanie Ofertowe nr 2018/GAMA/5 (.doc)

         

        Uczta duchowa z muzykiem Panem Arturem Olewniczakiem

        Dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a w nim realizacji zadania: Świadomie w przyszłość i działania: Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów odbyło się 1 marca 2018 r. spotkanie z wyjątkową postacią, muzykiem Panem Arturem Olewniczakiem obecnie muzykującym wraz z orkiestrą na statku japońskim.

        Z głębi serca płynące podziękowania za wprowadzenie nas w tajemniczy świat muzyki, przybliżenie warsztatu własnej pracy, za stworzenie magicznej atmosfery, za poświęcenie cząstki cennego czasu, by otoczyć nas mgiełką cudownych dźwięków, będących dla nas balsamem dla uszu i miodem na serce. Dziękujemy.

        Pan Artur Olewniczak ukończył Szkołę Podstawową w klasie skrzypiec oraz liceum muzyczne w Elblągu - puzon. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Współpracował przez wiele lat z Ryszardem Rynkowskim, zespołem Piersi (z Pawłem Kukizem), zespołem Dżem, z Filharmonią Baltica w Słupsku, Filharmonią Szczecińską, Elbląską Orkiestra Kameralną oraz orkiestrą rozrywkową Kukla Band (Zygmunt Kukla) i Jan Konop Big Band. Jest związany z elbląskim i trójmiejskim środowiskiem jazzowym. W latach 2009-13 był też nauczycielem muzyki w szkole podstawowej i gimnazjum.

        Marianna Mazur

         

        Próba pracy

        8 marca 2018 r. wyruszyliśmy do CKZiU na kolejną wycieczkę zawodoznawczą w ramach projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

        Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu, które podlega pod Urząd Miejski, jest instytucją świadczącą usługi z zakresu praktycznej nauki zawodu uczniów z elbląskich szkół ponadgimnazjalnych (zasadniczych szkół zawodowych, techników, szkół policealnych), a także prowadzącą kursy zawodowe. CKZiU prowadzi działania, które mają na celu poprawę warunków kształcenia kadr w zawodach ważnych dla gospodarki miasta i regionu, tak aby nowo powstającym i istniejącym firmom zapewnić siłę roboczą o odpowiednich kwalifikacjach. Oferta edukacyjna CKZiU jest bardzo interesująca. Praktyczna nauka zawodu oraz kształcenie ogólne realizowane jest przez siedem  dni w tygodniu. W dni robocze tj. od  poniedziałku do piątku kształci młodzież, natomiast w weekendy osoby dorosłe. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oferuje bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe w kierunkach m.in.: operator obrabiarek skrawających, wykonywanie i realizacja projektów multimedialnych, florysta, fryzjer, elektryk, technik informatyk, technik archiwista i wiele innych.

        Nasi trzecioklasiści zostali zaproszeni na próbę pracy w zawodach:
        - stolarz,
        - fryzjer,
        - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
        - mechanik pojazdów samochodowych,
        - elektronik.

        Zostali podzieleni na kilkuosobowe zespoły i pod okiem doświadczonych nauczycieli zawodu podjęli się wykonania konkretnych prac związanych z powyższymi zawodami. Stolarze poznali sposoby obróbki drewna. Fryzjerzy wykonywali fryzury na specjalnych manekinach i sobie nawzajem. Monterzy zabudowy wykonywali prawdziwe tynki i kładli glazurę. Mechanicy pojazdów samochodowych zmieniali koła i robili naprawy montażowe. Elektronicy instalowali diody i poznawali zasady działania obwodów elektrycznych.

        Wszyscy pracowali chętnie i z zainteresowaniem. Było to zupełnie nowe doświadczenie, dające satysfakcję i nowe umiejętności.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Zajęcia w przedszkolu

        W piątek, 9 marca uczennice z klasy 2c: Wiktoria Boczko, Otylia Hulanicka i Julia Kucaj przeprowadziły zajęcia dla przedszkolaków z grupy „Biedronki”. Uczennice uczestniczą w realizacji programu GAMA – „Znam i stosuję prawa natury”. Przygotowały scenariusz zajęć, potrzebne pomoce i przeprowadziły próby zajęć na innych uczestnikach grupy. Zapoznały dzieci z mieszkańcami lasu oraz z zasadami jakie muszą być zachowane w czasie obecności w lesie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały zaproponowane  ćwiczenia i wysoko oceniły pracę starszych koleżanek. Pięknie dziękujemy pani Dorocie Lewandowskiej za umożliwienie przeprowadzenia zajęć i wykonanie pięknych zdjęć.

         

        Zajęcia w klasie pierwszej

        Uczniowie z klasy 2d: Dawid Chodziński i Paulina Młynarczyk w ramach realizacji projektu  GAMA – „Znam i stosuję prawa natury” poprowadzili 12 marca zajęcia dla uczniów klasy pierwszej. Celem lekcji było zapoznanie dzieci z wyjątkowym terenem w okolicach pasłęckiego Jeziorka, objętego programem Natura 2000 – Murawami Pasłęckimi. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Zarówno prowadzący jak i uczestnicy ocenili zajęcia jako bardzo udane.

         

         

         

        Zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/4 na usługi hotelowe dla 12 nauczycieli rozstrzygnięte

        W związku z prowadzeniem projektu pn. „GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/4 dotyczące zapewnienia usługi noclegowej, usługi cateringowej i sali szkoleniowej dla uczestników dwudniowego szkolenia dla 12 nauczycieli zostało rozstrzygnięte.

        Wybrany wykonawca:
        Ziołowa Dolina
        Wilimowo 10a
        11-041 Olsztyn

        Uzasadnienie dokonanego wyboru:
        Wybrany wykonawca przedstawił najkorzystniejszą ofertę zgodnie z warunkami Zapytania Ofertowego.
        Wybrany Wykonawca nie jest powiązany osobowo i kapitałowo z Zamawiającym i spełnia warunki określone w postępowaniu.

         

        Zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/5 na usługi hotelowe dla 24 nauczycieli rozstrzygnięte

        W związku z prowadzeniem projektu pn. „GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/5 dotyczące zapewnienia usługi noclegowej, usługi cateringowej i sali szkoleniowej dla uczestników dwudniowego szkolenia dla 24 nauczycieli zostało rozstrzygnięte.

        Wybrany wykonawca:
        SD Company Sara Derewenda
        42-300 Myszków
        ul. Żarecka 11f

        Uzasadnienie dokonanego wyboru:
        Wybrany wykonawca przedstawił najkorzystniejszą ofertę zgodnie z warunkami Zapytania Ofertowego.
        Wybrany Wykonawca nie jest powiązany osobowo i kapitałowo z Zamawiającym i spełnia warunki określone w postępowaniu.

         

        Zapytanie ofertowe 2018/GAMA/6

        Zapraszamy do składania ofert na przeprowadzenie dwudniowego szkolenia z zakresu zasady równości szans i niedyskryminacji w procesie nauczania dla 24 nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku. Szczegóły w załącznikach.

        Oferty przyjmujemy do dnia 26.03.2018 r. do godz. 10.00.

         

        Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego 2018/GAMA/6

        W związku z prowadzeniem projektu pn. „GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, informujemy, że zapytanie ofertowe nr 2018/GAMA/6 dotyczące przeprowadzenia dwudniowego szkolenia z zakresu zasady równości szans i niedyskryminacji w procesie nauczania dla 24 nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku.

        Wybrany wykonawca:
        AD REM
        ul. Związku Jaszczurczego 17
        82-300 Elbląg

        Uzasadnienie dokonanego wyboru:
        Wybrany wykonawca przedstawił najkorzystniejszą ofertę zgodnie z warunkami Zapytania Ofertowego.
        Wybrany Wykonawca nie jest powiązany osobowo i kapitałowo z Zamawiającym i spełnia warunki określone w postępowaniu.

         

        Elbląskie Targi Pracy i Edukacji

        25 kwietnia 2018 r. w ramach projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 prawie 100 trzecioklasistów kończących w tym roku nasze gimnazjum wyruszyło do Elbląga na III Elbląskie Targi Pracy i Edukacji.

        Swoje stoiska przygotowało ponad wielu wystawców, wśród nich pracodawcy, ale też szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe. Do niedawna pracodawców na targach było dużo mniej niż osób poszukujących zatrudnienia. Teraz, gdy stopa bezrobocia w Elblągu wynosi 9,2 proc., role się odwróciły. To pracodawcy poszukują wykwalifikowanej kadry, a targi są takim miejscem, w którym obie strony mogą się spotkać.

        W hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej swoje stoiska przygotowało ponad 70 wystawców. To były też targi edukacji, więc było 14 szkół ponadgimnazjalnych, a także 5 szkół policealnych i wyższych. Na targach gościły agencje zatrudnienia, urzędy pracy z: Elbląga, Nowego Dworu Gdańskiego, Malborka, Braniewa. Wspomagająco były obecne instytucje, które mogą udzielać porad: ZUS, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Skarbowy, a także stowarzyszenia, które statutowo zajmują się rynkiem pracy oraz służby mundurowe.

        Nasi uczniowie mieli doskonałą okazję do porozmawiania ze starszymi kolegami i zebrania informacji o przyszłych szkołach i możliwościach kształcenia w Elblągu. Niektórzy skorzystali też z praktycznych umiejętności uczniów szkoły fryzjerskiej i wyszli z targów z nowymi fryzurami. Podpatrywaliśmy też pracę młodych stolarzy i florystek. Zaopatrzeni w ulotki i plakaty wróciliśmy do domu, zajeżdżając po drodze na małe co nieco dla zregenerowania sił.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Dzień otwarty szkoły

         

        12 maja w godz. od 11 do 16 odbędzie się DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, a w nim PIKNIK NAUKOWY zorganizowany w ramach działań związanych z realizacją projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w naszej szkole.

        W ramach pikniku odbędą się zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku.

        Moduły naukowe:
        - Chemiczna kleksografia,
        - Mrożące krew w żyłach eksperymenty,
        - Optyka,
        - Elektro fun,
        - Smart creation.

        Podsumowaniem będzie Gra naukowa "Science in Action":
        - Elektryzujące eksperymenty + edu dukaty,
        - Humanarium,
        - Gigantyczne bańki + konstrukcja,
        - Show&fun,
        - Chem chef,
        - Zumba.

        Zapraszamy rodziców oraz młodsze i starsze rodzeństwo.

        ulotka (.pdf)

         

        Zajęcia ekologiczne dla przedszkolaków

        Uczniowie realizujący projekt GAMA „Znam i szanuję prawa natury” przeprowadzili dla starszej grupy przedszkolnej zajęcia „Życie w wodzie”. W czasie zajęć dzieci poznawały znaczenie wody w przyrodzie oraz wybranych mieszkańców stawu – ekosystemu wodnego. Dowiedziały się, dlaczego nie można wyrzucać śmieci do akwenów wodnych. W czasie zajęć uczestnicy oglądali przygotowane scenki, wykonywali prace plastyczne, brali udział w quizie, uczyli się piosenki oraz brali udział w zabawach ruchowych. Na koniec otrzymali dyplomy uczestnictwa w zajęciach, które przygotowali i przeprowadzili: Dominika Pych, Michał Bereżański i Krzysztof Sosnowski z klasy 2d. Bardzo dziękujemy pani Alicji Zalewskiej za pomoc w realizacji zajęć.

         

        VI Pasłęcki Festyn Ekologiczny

        W sobotę, 12 maja, na stadionie miejskim w Pasłęku odbył się festyn ekologiczny, w którym grupa projektowa GAMA „Znam i szanuję prawa natury” reprezentowała naszą szkołę. Uczniowie przygotowali warsztaty ekologiczne, które obejmowały: tor przeszkód, układanie puzzli, zaszyfrowane kolorowanki, konkurs wiedzowy, segregowanie wirtualnych śmieci do pojemników, wykonywanie zabawek z surowców wtórnych według wcześniej przygotowanych wzorów (skarbonka, sowa, czarodziej, konik, gąsienica, żabka) oraz własnych pomysłów uczestników warsztatów. Uczestnicy warsztatów otrzymywali kartę uczestnictwa i po wykonaniu zadania osoba odpowiedzialna za stanowisko to potwierdzała i nagradzała żetonami, które można było wymieniać na nagrody. Nasze stanowiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zakończyliśmy pracę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

         

        Piknik naukowy, czyli nauka przez zabawę

        W sobotę 12 maja w naszej szkole odbył się festyn naukowy realizowany w ramach projektu GAMA. Przez pięć godzin od 11:00 do 16:00 uczniowie naszej szkoły i zaproszeni przez nich goście uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych przygotowanych przez naszych nauczycieli wraz z zaproszonym do współpracy Centrum Edukacji SmartLab z Gdańska. Na potrzeby uczestników zajęć rozstawiono namioty naukowe na boisku szkoły oraz przygotowano pracownie szkolne. Uczestnicy zajęć, pod kierunkiem animatorów, przygotowywali mrożące krew w żyłach eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem w rolach głównych, kosztowali chemicznych smakołyków w postaci błyskawicznych lodów azotowych oraz soft-drinków z suchym lodem, byli też świadkami magii ognia czyli wystrzałowych doświadczeń podczas pokazu, który tworzył dosłownie wybuchową atmosferę. Można było także samodzielnie „wyprodukować” prąd magicznym rowerem, poznać tajniki budowy ciała człowieka czy rozwinąć talenty plastyczne i konstrukcyjne. Najmłodsi relaksowali się w basenie z kulkami, chętnie też pozowali do zdjęć w foto budce. Podsumowaniem zabawy był wspólny taniec na szkolnym boisku. Piękna pogoda zachęcała do udziału w projektach, tym bardziej, że organizatorzy zadbali o poczęstunek i napoje. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z udanej zabawy i nauki.

         

        Szansa na lepszy start

        W dniach 15-18 maja 2018 r. troje uczniów „Jedynki”: Amelia Głuch, Weronika Bucholc i Mateusz Krasiński wzięło udział w „CEMS Chance - szansą na lepszy start w dorosłe życie” programie organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie już po raz 14.

        Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku zostali zakwalifikowani do udziału w konferencji dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a w nim realizacji zadania: „Świadomie w przyszłość” i pracy doradcy zawodowego w Szkolnym Punkcie Informacji i Kariery (SPiNKa).

        CEMS Chance to innowacyjny projekt skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjów oraz klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski organizowany przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ta inicjatywa ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Dwa razy do roku (w maju i grudniu) młodzi ludzie z całej Polski mają szansę uczestniczyć w czterodniowej konferencji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Cykl warsztatów, szkoleń i paneli dyskusyjnych przybliża uczestnikom metody osobistego doskonalenia się, poznawania samego siebie, czy planowania własnej przyszłości. Celem warsztatów jest wzbudzenie w uczniach chęci do nauki i wytrwałej pracy, a także do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Wśród tematów tegorocznych warsztatów znalazły się między innymi:
        - Ścieżka kariery – dlaczego warto planować swoją karierę?
        - Savoir-vivre w biznesie.
        - Autoprezentacja – sztuka, którą każdy z nas powinien znać.
        - Zarządzanie czasem.
        - Poruszanie się po świecie social media.

        Poza warsztatami uczestnicy mieli okazję poznać naszą stolicę, zwiedzić niektóre z jej atrakcji czy, wraz ze swoimi osobistymi mentorami – studentami SGH, spędzić czas w wielu ciekawych miejscach.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Dzień Dziecka

        1 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku odbyło się wielkie święto dzieci. Były turnieje sportowe, piknik zdrowotny, gala ekologiczna, warsztaty recyklingowe, wystawa prac plastycznych, warsztaty z decoupage, nauka zasad wybranych gier planszowych, pokazy talentów.

        Dzień Dziecka w klasie Ia rozpoczął się od zabaw rekreacyjno-sportowych na boisku szkolnym, przygotowanych przez panią Małgorzatę Dabkiewicz. Dziewczęta z klasy drugiej: Emilia Adamczyk, Katarzyna Bowsza, Kaja Kogut, Anna Korwel, Oliwia Parcheta i Agata Wydra wywiązały się z realizacji projektu edukacyjnego: Jak zorganizować ciekawe gry i zabawy sportowo-rekreacyjne? Uczennice zaprosiły w Dniu Dziecka dzieci z klasy Ia z wychowawczynią panią Jolantą Gołofit. Zajęcia te odbyły się na kompleksie boisk Orlik przy naszej szkole. Wspólną zabawę rozpoczęto wesołą rozgrzewką - tańcem Makarena, która wprowadziła wszystkich w miły, zabawowy nastrój. Następnie dzieci zostały podzielone na dwie grupy, w których na przemian prowadzone były zabawy sportowe oraz gry i zabawy rekreacyjne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy zaprojektowane i wykonane przez starsze koleżanki oraz słodki poczęstunek. Pierwszaki opuściły boisko w świetnym nastroju i udały się się do klasy, gdzie czekały na nich słodkie upominki przygotowane przez rodziców. W klasie obejrzały film dla dzieci pt. Mniam. Po krótkim odpoczynku poszły na lody, na pobliski plac zabaw. Słodkościom nie było końca. Na placu słodkie podarunki rozdawał dzieciom klaun. Wszyscy bawili się doskonale.

        W tym dniu grupa projektowa 3MAM FORMĘ z projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 pod opieką pani Małgorzaty Dabkiewicz podsumowała swoją roczną pracę organizując piknik zdrowotny i przygotowując stoisko ze zdrową żywnością. Podczas imprezy dziewczęta:  Martyna Pielech, Kamila Markisz, Alicja Kowalczyk, Wiktoria Wolfram, Maja Pawlikowska, Oliwia Wasińska i Wiktoria Urban promowały zdrowy tryb życia wykorzystując przygotowane plakaty, ulotki na temat zdrowego trybu życia oraz częstując zdrowymi przekąskami, owocami i napojami. Dzień Dziecka na sportowo zachwycił też uczniów klas czwartych, którzy brali udział w wielozadaniowych wyścigach sztafet oraz turnieju w dwa ognie.

        Klasy drugie i trzecie gimnazjum rozgrywały Turniej Piłki Nożnej, w którym wzięło udział pięć drużyn. Rozegrano 10 spotkań oraz Turniej Drużyn Mieszanych w Piłkę Siatkową, gdzie odbył się mecz pomiędzy dwoma drużynami. Wszyscy uczestnicy zmagań sportowych otrzymali poczęstunek, z uwagi na upał mieli zapewnioną wodę mineralną, najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy. Nad bezpiecznym i radosnym przebiegiem Dnia Dziecka na sportowo czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: Małgorzata Dabkiewicz, Robert Budkiewicz i Tomasz Tomaszewski.

        Grupa projektowa ZNAM I STOSUJĘ PRAWA NATURY - JESTEM EKO z projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 pod opieką pani Elżbiety Wysokińskiej, w składzie: Wiktoria Boczko, Otylia Hulanicka, Julia Kucaj, Paulina Młynarczyk, Dominika Pych, Dawid Chodziński, Michał Bereżański oraz Krzysztof Sosnowski przygotowała warsztaty recyklingowe. Na wyznaczonych stanowiskach, głównie wszyscy uczniowie, a szczególnie klas czwartych, mogli wykonać minionka, tęczową gąsienicę lub sówkę, układać puzzle wykonane przez uczestników projektu, wziąć udział w konkursie wiedzowym, segregować wirtualne śmieci. Każdy uczestnik otrzymywał wykonane prace i symboliczny drobiazg na pamiątkę.

        Uczniowie z grupy projektowej JESTEM PRZEDSIĘBIORCZY w ramach projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 wraz z opiekunką, panią Katarzyną Juniewicz, zorganizowali warsztaty z decoupage dla uczniów naszej szkoły. Każdy z uczniów mógł zrobić dla siebie tą techniką drewnianą zakładkę do książki, zawieszkę lub wazonik ze słoika. Grupa przedsiębiorców w składzie: Alicja Jedlikowska, Krystian Nożewski, Emilian Szostak, Julia Romańska, Klaudia Wandrowska, Oliwia Chałupczyńska, Dominika Gębczyk i Natalia Gajdarenko chętnie służyła pomocą i radą w zrobieniu wybranej rzeczy. W świetlicy szkolnej zorganizowano wystawę prac plastycznych, na której zaprezentowano wszystkie dzieła które grupa robiła przez okres trwania projektu, w tym obrazy wykonane techniką collage, przedmioty ozdobione metodą decoupage, ulotki utworzone w programie komputerowym  promujące pomoc dla schroniska dla zwierząt Psi Raj w Pasłęku.

        W związku z zaplanowanym na 14 czerwca 2018 r., od 9.00 do 14.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Pasłęku SZKOLNYM TURNIEJEM GIER PLANSZOWYCH PLANSZOWISKO przeznaczonym dla chętnych uczniów z klas VII oraz II i III gimnazjalnych, na holu szkolnym w Dniu Dziecka odbywał się trening i nauka zasad wybranych gier planszowych, w które grają nasi planszomaniacy z grupy projektowej PLANSZOMANIA działającej w ramach projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 pod opieką pani pedagog Ewy Żukowskiej. Chętnych do trenowania było wielu. Jeszcze raz zapraszamy do udziału w naszych rozgrywkach. Gwarantujemy dobrą zabawę i ciekawe nagrody.

        Wszystkim organizatorom święta dzieci i zaangażowanym nauczycielom serdecznie dziękuję.

        Jolanta Ignatowicz

         

        Wyjazd zawodoznawczy

        7 czerwca 45 uczniów „Jedynki” dzięki projektowi GAMA finansowanemu przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a w nim realizacji zadania: „Świadomie w przyszłość” odwiedziło fabrykę MEBLE WÓJCIK, która funkcjonuje na rynku polskim od 2008 roku. 

        Zostaliśmy oprowadzeni po fabryce, gdzie mogliśmy poznać sekrety tworzenia i produkowania mebli, o których nie mieliśmy pojęcia. Byliśmy ciekawi jak to wszystko się odbywa. Mogliśmy zobaczyć różne maszyny, bez których byłoby trudno funkcjonować tej fabryce. Pracownicy w zakładzie byli bardzo mili i udzielali nam odpowiedzi na nasze, często wymagające pytania, wynikające z zainteresowania zawodem stolarza i meblarza. Zauważyliśmy, że każdy pracuje tam na ważnym i bardzo potrzebnym stanowisku. Po zwiedzeniu fabryki zgromadziliśmy się w sali konferencyjnej, w której zostaliśmy miło ugoszczeni i każdy mógł zadać pytania, które go nurtowały. Usłyszeliśmy wiele ważnych i motywujących słów. Fabryka MEBLE WÓJCIK czeka na nowych młodych pracowników z otwartymi rękami i dlatego jeśli ktoś ma wątpliwości, co do wyboru dalszej drogi kształcenia, to warto rozważyć, może zawód stolarza jest dla niego?

        Jolanta Ignatowicz

         

        Gala projektu GAMA

        11 czerwca w naszej szkole miała miejsce gala projektu GAMA. Uczestnicy w ramach działania „Pasłęk okiem młodych” zaprezentowali efekty swoich prac wykonanych podczas warsztatów fotograficznych, filmowych i dziennikarskich. Zaproszeni goście - dyrekcja szkoły, a przede wszystkim instruktorzy - obejrzeli sondę uliczną zrealizowaną pod czujnym okiem pani Jolanty Prokopowicz, film o Pasłęku, który powstał w trakcie warsztatów filmowych (instruktor - pan Marek Kamiński)  oraz wystawę fotograficzną, na którą składały się zdjęcia Pasłęka zrobione w czasie warsztatów fotograficznych (instruktor - pani Joanna Kamińska). Kuba Gracz zaprezentował zebranym samodzielnie zaprojektowany kalendarz na rok 2018 (z fotografiami Pasłęka), który w pierwszych dniach stycznia został przekazany opiekunom poszczególnych gabinetów przedmiotowych w szkole. Efektami swojej pracy podzielili się również uczestnicy warsztatów prasowych. Zapoznali gości z tekstami artykułów, pisanych pod czujnym okiem profesjonalisty.

        Uroczystość zakończyła się wręczeniem upominków przez panią wicedyrektor uczestnikom warsztatów oraz wspólnym zdjęciem.

        Opiekun grupy projektowej
        Maria Stasiak

        Planszomania

        WARTO GRAĆ W GRY PLANSZOWE ponieważ, są one doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie szkolnych stresów i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. 
        WARTO GRAĆ W GRY PLANSZOWE ponieważ, gry rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie!
        WARTO GRAĆ W GRY PLANSZOWE ponieważ, rozwijają  umiejętności społeczne i interpersonalne!

        Dnia 14. czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku odbył się SZKOLNY TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH organizowany w ramach projektu GAMA pt. „PLANSZOMANIA”. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas 7 oraz 2 i 3 gimnazjalnych.

        Przystępując do I etapu zawodów, każdy, spośród 30 uczestników turnieju, losował nr stolika, a tym samym gry: „Dobble”, „Blokus”, „Blokers”, „Speed” „Memory”, „Dixit” lub „5 sekund”. Uczestnicy projektu PLANSZOMANIA, na każdym etapie turnieju, objaśniali zasady gier i czuwali nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek. Zwycięstwo w tej rundzie promowało do kolejnego etapu turnieju. 

        W kolejnej turze, zawodnicy podzieleni (drogą losowania) na dwa zespoły zmierzyli się w grach: „Wsiądź do pociągu-Europa” i „Catan”. Dwaj zwycięzcy II etapu walczyli o I miejsce, grając w „Pentagon”. Uczestnicy z drugiego etapu wyłonili spośród siebie brązowego medalistę grając w „Rummikuba”. Pozostali gracze kibicowali grającym lub grali w dowolne gry planszowe, karciane, strategiczne, miło spędzając czas. Suto zastawiony słodki bufet uatrakcyjniał zmagania zawodników.

        Szkolny Turniej Gier Planszowych wygrał uczeń klasy 3a Mateusz Krasiński, drugie miejsce zajął uczeń klasy 2b Damian Schufreida, a trzece miejsce wywalczył Dawid Dudkowski z klasy 2b.

        Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci atrakcyjnych gier planszowych, a pozostali uczestnicy turnieju gry karciane oraz zestawy edukacyjne, które wręczyli  Dyrektor i Wicedyrektor szkoły.

        Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za dobrą zabawę i życzymy sukcesów. 

        PLANSZOMANIACY z projektu GAMA

        Spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą

        W ramach projektu GAMA - Gimnazjalna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 zorganizowano spotkanie z przedstawicielami rodzinnej firmy AJRAM, która produkuje krzesła i stoły. Firmą zarządza Prezes Zarządu Kazimierz Łesyk z trzema synami. Ich pasja i ciągłe dążenie do doskonałości pozwoliło stworzyć nowoczesne i dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Dbają, aby każdy etap produkcji - poczynając od selekcji surowca, poprzez jego obróbkę, aż po efekt końcowy w postaci gotowego krzesła lub stołu odbywał się w ich fabryce i pod okiem fachowców.

        Nasi trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć prezentację firmy i jej produktów oraz poznać drogę rozwoju zawodowego pana Łesyka, którego drewno jako surowiec naturalny fascynowało od zawsze. Od najmłodszych lat tworzyłem z niego różne rzeczy. Sprawiało mi to wiele radości, aż z wiekiem zabawa przerodziła się w profesję. Swoją pasją udało mu się zarazić synów, z którymi dzisiaj wspólnie pracuje. Dziękujemy za pokazanie młodzieży możliwości pracy w zawodzie stolarza.

        Jolanta Ignatowicz

  • Galeria zdjęć

      brak danych