Projekt SAMA
Tytuł projektu: SAMA - Szkolna Akademia Mistrzów Aktywności
Okres realizacji projektu: od: 2018-08-01 do: 2020-06-30
Wartość ogółem: 810 466,04 zł
Wnioskowane dofinansowanie: 765 118,16 zł
Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno przyrodniczych, ICT oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy wśród 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji 12 nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i 25 rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca zawodowy, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania.W projekcie SAMA przewidziano następujące zadania i działania:
Zadanie 1. Kariera bez granic:
1) Doradztwo zawodowe
2) Warsztaty z przedsiębiorczościZadanie 2. Zajęcia rozwijające:
1) Programuję - koduję
2) Matematyka na planszy
3) Euroweekendowa przygoda
4) Koło języka angielskiegoZadanie 3. Projektowy zawrót głowy:
1) Gram bez prądu
2) Ekonomia na co dzień
3) 3mam formę
4) Magia wokół nas
5) Klub literacko-teatralny
6) Nowoczesne technologie w życiu codziennym
7) Zdobywcy
8) Szkolna trampolina do kultury
9) Znam i stosuję prawa naturyZadanie 4. Z eksperymentem za pan brat!
1) Dni nauki
2) Wyjazdy edukacyjne
3) Dzień naukowca w szkole
4) Wyjazdy do centrum eksperymentu w GdyniZadanie 5. Dokształcanie nauczycieli
Nasze działania
"Szkolna Trampolina do Kultury" - projekt unijny SAMA
- 01.07.2019 13:14
- Celem zajęć wpisujących się w ósmą kompetencję: Świadomość i ekspresja kulturowa było tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej a zwłaszcza kreatywności, inicjatywności i pracy w zespole. Podnoszenie wiedzy na temat głównych dzieł kultury i rozszerzanie uczestnictwa w niej oraz kształtowanie otwartej postawy wobec różnorodności kulturowej.
Celem zajęć wpisujących się w ósmą kompetencję: Świadomość i ekspresja kulturowa było tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej a zwłaszcza kreatywności, inicjatywności i pracy w zespole. Podnoszenie wiedzy na temat głównych dzieł kultury i rozszerzanie uczestnictwa w niej oraz kształtowanie otwartej postawy wobec różnorodności kulturowej.
Zajęcia odbywały się systematycznie w bloku dwugodzinnym po lekcjach. Ogółem odbyło się zgodnie z planem 60 h. Dominowały zajęcia warsztatowe z rysunku, malarstwa, projektowania, rzeźby, ceramiki, z wykorzystaniem nowych technik użytkowych oraz z historii sztuki.
W czasie trwania projektu młodzież uczestniczyła w dwóch wyjazdach edukacyjnych: jednodniowym do Trójmiasta i dwudniowym do Warszawy. Docelową ośmioosobowa grupę stanowiły dziewczęta z klas piątych naszej szkoły.
W ramach realizowanych zajęć uczennice zdobyły wiedzę na temat: stylów architektonicznych najważniejszych zabytków stolicy, elementów stroju sarmaty, cech charakterystycznych hiperrealizmu, sposobów portretowania człowieka od starożytności do współczesności oraz jak analizować obrazy? Zdobytą wiedzę z wielkim zaangażowaniem i twórczym podejściem do tematu zastosowały w pracach rysunkowych, malarskich, rzeźbiarskich oraz z zakresu innych dziedzin.
Podczas wyjazdów edukacyjnych do galerii, muzeów, teatrów itd. odwiedziliśmy: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej Pałacu Opatów w Oliwie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Pałac Na Wodzie w Łazienkach Królewskich, Pałac Kultury i Nauki. Stare Miasto a także Zamek Królewski w Warszawie. Uczestniczyliśmy w teatralnym wydarzeniu kulturalnym Gdańska Wrzeszcza a mianowicie spektaklu teatru lalkowego „Miniatura”.
Efekty wyjazdów edukacyjnych i zajęć warsztatowych przedstawione zostały podczas zorganizowanych dwóch wystaw na szkolnym holu.
Wszystkie cele zrealizowano dzięki użyciu zakupionych z projektu pomocy dydaktycznych oraz profesjonalnych materiałów plastycznych do poszczególnych warsztatów. Dla każdego uczestnika przewidziany był regeneracyjny posiłek.
Ośmiu uczestników zajęć poszerzyło i wzbogaciło umiejętności artystyczne z zakresu rysunku, malarstwa, rzeźby, projektowania, ceramiki i sztuki użytkowej. Uczennice nabyły wiedzę z zakresu historii sztuki oraz umiejętności posługiwania się językiem sztuki. Beneficjenci projektu rozwinęli zdolność intelektualnego i emocjonalnego odbioru dzieł sztuki dla świadomego uczestnictwa w życiu kulturowym społeczeństwa oraz postawę otwartości wobec różnorodności. Członkowie grupy wspaniale ze sobą współpracowali wykazując się nabyciem umiejętności planowania i organizowania pracy własnej i grupowej.
Podsumowaniem pracy projektowej było zorganizowanie dwóch wystaw prac malarskich, rzeźbiarskich i ceramicznych, które obejrzeli wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz sympatycy.
Iwona Jachimek
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły