Projekt SAMA
Tytuł projektu: SAMA - Szkolna Akademia Mistrzów Aktywności
Okres realizacji projektu: od: 2018-08-01 do: 2020-06-30
Wartość ogółem: 810 466,04 zł
Wnioskowane dofinansowanie: 765 118,16 zł
Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno przyrodniczych, ICT oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy wśród 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji 12 nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i 25 rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca zawodowy, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania.W projekcie SAMA przewidziano następujące zadania i działania:
Zadanie 1. Kariera bez granic:
1) Doradztwo zawodowe
2) Warsztaty z przedsiębiorczościZadanie 2. Zajęcia rozwijające:
1) Programuję - koduję
2) Matematyka na planszy
3) Euroweekendowa przygoda
4) Koło języka angielskiegoZadanie 3. Projektowy zawrót głowy:
1) Gram bez prądu
2) Ekonomia na co dzień
3) 3mam formę
4) Magia wokół nas
5) Klub literacko-teatralny
6) Nowoczesne technologie w życiu codziennym
7) Zdobywcy
8) Szkolna trampolina do kultury
9) Znam i stosuję prawa naturyZadanie 4. Z eksperymentem za pan brat!
1) Dni nauki
2) Wyjazdy edukacyjne
3) Dzień naukowca w szkole
4) Wyjazdy do centrum eksperymentu w GdyniZadanie 5. Dokształcanie nauczycieli
Nasze działania
Wyjazd zawodoznawczy do Polmleku
- 19.12.2019 13:07
- 28 listopada 2019 r. uczniowie klasy ósmej w ramach projektu SAMA i zajęć z zakresu doradztwa zawodowego odwiedzili Zakład Mleczarski w Lidzbarku Warmińskim należący do grupy POLMLEK.
Miłą niespodzianką było spotkanie w zakładzie mleczarskim absolwentki pasłęckiego liceum, która po studiach tutaj pracuje. Jest to najlepszy dowód na to, że wiedza i umiejętności są podstawą do odnoszenia sukcesów. Wyjątkowo miłym akcentem były przygotowane dla uczniów prezenty, za które bardzo dziękujemy. Wycieczkę dydaktyczną uważamy za wyjątkowo udaną. 28 listopada 2019 r. uczniowie klasy ósmej w ramach projektu SAMA i zajęć z zakresu doradztwa zawodowego odwiedzili Zakład Mleczarski w Lidzbarku Warmińskim należący do grupy POLMLEK.
Produkty nabiałowe Polmlek powstają w 6 zakładach produkujących cały przekrój asortymentu nabiałowego m.in. sery, sery topione, twarogi, śmietany, jogurty, masła, mleko UHT, mleko w proszku, desery mleczne i inne. Zakłady produkcyjne kupują od polskich rolników 3 500 000 litrów mleka, Zakład Fortuna produkuje dziennie ponad 1 000 000 soczków. A w fabryce w Lidzbarku Warmińskim przerabia się 3 miliony litrów serwatki dziennie! W zakładzie w Lidzbarku Warmińskim jest unikatowa w skali Europy linia do przerobu serwatki w postaci koncentratu białek serwatkowych WPC (Whey Protein Concentrate) oraz suszenia laktozy.
Przed wejściem na hale produkcyjne uczniowie musieli spełnić wszystkie niezbędne wymogi wynikające z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, założyć ochraniacze na obuwie, ubrania ochronne, czepki oraz zdezynfekować ręce. Następnie uczniowie rozpoczęli zwiedzanie przedsiębiorstwa, obserwowali proces produkcji mleka i jego przetworów-sera, serwatki poznając specyfikę pracy przy zautomatyzowanych liniach technologicznych.
Panie z działu technologicznego szczegółowo opowiadały uczestnikom wycieczki na czym polega praca w tego typu zakładzie, na jakich stanowiskach zatrudniani są pracownicy i co należy do ich obowiązków zawodowych oraz jakie zawody są niezbędne w funkcjonowaniu zakładu.. Przyznały jednocześnie, że obsługa maszyn i urządzeń wymaga wiedzy i odpowiednich umiejętności i wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
Miłą niespodzianką było spotkanie w zakładzie mleczarskim absolwentki pasłęckiego liceum, która po studiach tutaj pracuje. Jest to najlepszy dowód na to, że wiedza i umiejętności są podstawą do odnoszenia sukcesów. Wyjątkowo miłym akcentem były przygotowane dla uczniów prezenty, za które bardzo dziękujemy. Wycieczkę dydaktyczną uważamy za wyjątkowo udaną.
Marianna Mazur
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły