Projekt SAMA
Tytuł projektu: SAMA - Szkolna Akademia Mistrzów Aktywności
Okres realizacji projektu: od: 2018-08-01 do: 2020-06-30
Wartość ogółem: 810 466,04 zł
Wnioskowane dofinansowanie: 765 118,16 zł
Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno przyrodniczych, ICT oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy wśród 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji 12 nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i 25 rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca zawodowy, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania.W projekcie SAMA przewidziano następujące zadania i działania:
Zadanie 1. Kariera bez granic:
1) Doradztwo zawodowe
2) Warsztaty z przedsiębiorczościZadanie 2. Zajęcia rozwijające:
1) Programuję - koduję
2) Matematyka na planszy
3) Euroweekendowa przygoda
4) Koło języka angielskiegoZadanie 3. Projektowy zawrót głowy:
1) Gram bez prądu
2) Ekonomia na co dzień
3) 3mam formę
4) Magia wokół nas
5) Klub literacko-teatralny
6) Nowoczesne technologie w życiu codziennym
7) Zdobywcy
8) Szkolna trampolina do kultury
9) Znam i stosuję prawa naturyZadanie 4. Z eksperymentem za pan brat!
1) Dni nauki
2) Wyjazdy edukacyjne
3) Dzień naukowca w szkole
4) Wyjazdy do centrum eksperymentu w GdyniZadanie 5. Dokształcanie nauczycieli
Nasze działania
ZDOBYWCY
- 28.01.2020 11:02
- "ZDOBYWCY" to zajęcia pozalekcyjne w wymiarze 60 godzin w roku szkolnym 2019/2020 – zajęcia stacjonarne i terenowe, rozwiązywanie problemów badawczych i zdobywanie certyfikatów zdobywcy: piechura, eksperymentatora, ekologa, meteorologa, botanika.
Celem projektu jest rozwijanie i pogłębianie wiedzy geograficznej poprzez praktyczne działanie. W związku z tym uczniowie mieli możliwość uczenia się poprzez obserwacje bezpośrednie w terenie oraz samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wykonywać ciekawe ćwiczenia.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu w wymiarze dwóch godzin w klasie i w terenie. Dotychczas odbyły się zajęcia podczas, których zrealizowano następujące tematy:
„Zajęcia organizacyjne. Projekt jako metoda pracy” – w trakcie zajęć uczestnicy projektu zapoznali się z jego celami, założeniami, sposobami realizacji oraz zasadami pracy,
„Zmiany wysokości Słońca nad horyzontem w różnych porach dnia i roku” – zajęcia odbyły się na boisku szkolnym. Uczniowie nabyli umiejętność praktycznego posługiwania się gnomonem podczas obserwacji wędrówki Słońca nad liną horyzontu.
„Określanie kierunków świata przy pomocy kompasu” – zajęcia odbyły w klasie i terenie. Na zajęciach każdy uczestnik projektu nauczył się samodzielnie określać kierunki świata w terenie przy użyciu kompasu i mapy.
„Skala mapy- plan szkoły” – w trakcie zajęć uczniowie rozwijali umiejętność dokonywania pomiarów. Wykreślili plan klasy w skali 1:50.
„Obliczanie średniej prędkości marszu” – zajęcia odbyły się w terenie. Podczas spaceru ze szkoły do kościoła Św. Bartłomieja uczniowie obliczyli odległość i średnią prędkość marszu. Na zakończenie zajęć dwoje uczniów przedstawiło wcześniej przygotowaną informację dotyczącą systemu GPS.
"Obliczanie odległości rzeczywistych na podstawie mapy" – uczniowie ćwiczyli umiejętność posługiwania mapą turystyczną i na jej podstawie obliczali odległości rzeczywiste.
"Zdobywanie certyfikatu piechura” – uczniowie podsumowali zdobyte do tej pory umiejętności i każdy z nich otrzymał certyfikat piechura.
"Ukształtowanie powierzchni na mapach” – uczniowie z masy solnej ulepili pagórek i własnoręcznie wyznaczyli na nim poziomice. Następnie wypełnili obszary między poziomicami odpowiednimi barwami hipsometrycznymi.
"W jaki sposób przedstawić zróżnicowanie terenu?" – uczniowie wykorzystali wykonany wcześnie model pagórka do wykreślenia profilu hipsometrycznego.
Mariola Dorniak
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły