Projekt SAMA
Tytuł projektu: SAMA - Szkolna Akademia Mistrzów Aktywności
Okres realizacji projektu: od: 2018-08-01 do: 2020-06-30
Wartość ogółem: 810 466,04 zł
Wnioskowane dofinansowanie: 765 118,16 zł
Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno przyrodniczych, ICT oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy wśród 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji 12 nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i 25 rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca zawodowy, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania.W projekcie SAMA przewidziano następujące zadania i działania:
Zadanie 1. Kariera bez granic:
1) Doradztwo zawodowe
2) Warsztaty z przedsiębiorczościZadanie 2. Zajęcia rozwijające:
1) Programuję - koduję
2) Matematyka na planszy
3) Euroweekendowa przygoda
4) Koło języka angielskiegoZadanie 3. Projektowy zawrót głowy:
1) Gram bez prądu
2) Ekonomia na co dzień
3) 3mam formę
4) Magia wokół nas
5) Klub literacko-teatralny
6) Nowoczesne technologie w życiu codziennym
7) Zdobywcy
8) Szkolna trampolina do kultury
9) Znam i stosuję prawa naturyZadanie 4. Z eksperymentem za pan brat!
1) Dni nauki
2) Wyjazdy edukacyjne
3) Dzień naukowca w szkole
4) Wyjazdy do centrum eksperymentu w GdyniZadanie 5. Dokształcanie nauczycieli
Nasze działania
Uczestnicy projektu SAMA w Centrum Nauki Experyment w Gdyni
- 14.10.2020 16:15
- 7 marca 2020 r. grupa 50 uczniów wraz z opiekunami udała się do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie w dwóch grupach zapoznali się z wystawą pod opieką edukatorów, którzy omawiali poszczególne stanowiska. Uczniowie mogli samodzielnie sprawdzić działanie różnych urządzeń i przeprowadzić proste doświadczenia. Wyjazd odbył się w ramach działań związanych z realizacją projektu SAMA - Szkolna Akademia Mistrzów Aktywności współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w naszej szkole. Uczniowie indywidualnie lub w grupach zwiedzali ciekawe wystawy.
Wystawa hydroświat - stanowiska dostarczają mnóstwo zabawy, a przy tym dają możliwość zdobycia wiedzy hydrologicznej.
Wystawa przyrody - w interaktywny sposób przybliża spójność, piękno i fascynujące działanie przyrody. Punktem centralnym tej strefy jest Drzewo Życia - spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Na własnej skórze doświadczyć można trzęsienia ziemi, a także jak wyglądają zwierzęta. Można również stanąć w wirtualnym wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami.
Wystawa niewidoczne siły - udowadnia nam, że nie trzeba studiować wzorów i wykresów, aby lepiej zrozumieć dziedzinę nauki, jaką jest fizyka. Interaktywne stanowiska pozwalają przyswoić naturę dźwięku czy istotę elektryczności i magnetyzmu.
Wystawa akcja człowiek - tu poznaje się tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Interaktywne stanowiska odpowiedzą między innymi na pytania: jak jesteśmy zbudowani?, jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać?
Wystawa kierunek zdrowie - składa się z czterech stref tematycznych, które łączą to, co najważniejsze dla zachowania zdrowia, dla podejmowania działań je zachowujących i ratujących. Są to: strefa styl życia, profilaktyki, emocji oraz pierwszej pomocy, czyli zagadnienia, którego znajomość jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat.pomocy, czyli zagadnienia, którego znajomość jest niezwykle ważna już od najmłodszych lat.
Po spożyciu posiłku w PIZZA HUT w centrum Gdyni grupa wróciła do Pasłęka.
Jolanta Ignatowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły