• Projekt SAMA

Okres realizacji projektu: od: 2018-08-01 do: 2020-06-30

Wartość ogółem: 810 466,04 zł

Wnioskowane dofinansowanie: 765 118,16 zł

Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno przyrodniczych, ICT oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy wśród 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji 12 nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i 25 rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
      W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca zawodowy, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania.

W projekcie SAMA przewidziano następujące zadania i działania:

Zadanie 1. Kariera bez granic:
      1) Doradztwo zawodowe
      2) Warsztaty z przedsiębiorczości

Zadanie 2. Zajęcia rozwijające:
      1) Programuję - koduję
      2) Matematyka na planszy
      3) Euroweekendowa przygoda
      4) Koło języka angielskiego

Zadanie 3. Projektowy zawrót głowy:
      1) Gram bez prądu
      2) Ekonomia na co dzień
      3) 3mam formę
      4) Magia wokół nas
      5) Klub literacko-teatralny
      6) Nowoczesne technologie w życiu codziennym
      7) Zdobywcy
      8) Szkolna trampolina do kultury
      9) Znam i stosuję prawa natury

Zadanie 4. Z eksperymentem za pan brat!
      1) Dni nauki
      2) Wyjazdy edukacyjne
      3) Dzień naukowca w szkole
      4) Wyjazdy do centrum eksperymentu w Gdyni

Zadanie 5. Dokształcanie nauczycieli

Nasze działania

• SAMA: grupa projektowa "Ekonomia na co dzień" na wycieczce w Warszawie

• 23.11.2020 11:02
      • Zgodnie z realizacją zaplanowanych działań przewidzianych w programie projektu unijnego SAMA – Ekonomia na co dzień, odbył się ośmioosobowy wyjazd edukacyjny do Warszawy.

Celem uczestników było:  planowanie działań  i  gospodarowanie własnymi zasobami, oraz poznanie największych zabytków stolicy a także poszerzenie o nich już zdobytej wiedzy, przygotowanie młodzieży do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz kształtowanie otwartej postawy wobec różnorodności.

• Dnia 15-16.11.2020 roku grupa dziewcząt wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Wycieczka była poprzedzona zajęciami, na których zaplanowane zostały wydatki (budżet) wycieczki, plan wycieczki. Wcześniejsze zajęcia pozwoliły nam poznać zasady planowania przebiegu wycieczki, ale również wzory potrzebnych dokumentów np.: zamówienie, faktura, rachunek, itp.

Wycieczka pokazała również koszty jakie wkładamy w naszą edukację, poszerzając swoją wiedzę nie tylko w szkole, na lekcjach. Ciekawym wydarzeniem było zwiedzanie muzeów i zabytków stolicy.

Pierwszego dnia zwiedzałyśmy Zamek Królewski, Muzeum Iluzji. Następnie udałyśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Drugiego dnia zwiedzałyśmy Muzeum Narodowe, w którym odbyły się zajęcia, tzw.  lekcja muzealna, gdzie w sposób praktyczny w obcowaniu z wielkimi dziełami malarskimi poznałyśmy pojęcia związane z tematyką obrazów oraz towarzyszące im symbole. Nie uszły także uwadze wspaniałe dzieła Jana Matejki ze słynną Bitwą pod Grunwaldem, czy Stańczykiem oraz dzieła polskich artystów XX wieku.

opiekun grupy projektowej: Anna Chłopicka