Projekt SAMA
Tytuł projektu: SAMA - Szkolna Akademia Mistrzów Aktywności
Okres realizacji projektu: od: 2018-08-01 do: 2020-06-30
Wartość ogółem: 810 466,04 zł
Wnioskowane dofinansowanie: 765 118,16 zł
Celem projektu jest podniesienie kompetencji językowych, matematyczno przyrodniczych, ICT oraz właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy wśród 250 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku oraz zwiększenie umiejętności i kompetencji 12 nauczycieli w zakresie wspierania u uczniów kompetencji kluczowych i 25 rodziców w zakresie wspierania dziecka w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej.
W ramach projektu zostanie zatrudniony doradca zawodowy, dzięki któremu uczniowie podniosą swoje umiejętności planowania kariery edukacyjno-zawodowej a rodzice otrzymają wsparcie w zakresie wiedzy dotyczącej wspierania dzieci w wyborze kariery, uczniowie będą podnosili kompetencje kluczowe w ramach realizowanych projektów edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i wyjazdów, gier symulacyjnych. Położony zostanie nacisk na umiejętności praktyczne oraz na innowacyjne metody nauczania.W projekcie SAMA przewidziano następujące zadania i działania:
Zadanie 1. Kariera bez granic:
1) Doradztwo zawodowe
2) Warsztaty z przedsiębiorczościZadanie 2. Zajęcia rozwijające:
1) Programuję - koduję
2) Matematyka na planszy
3) Euroweekendowa przygoda
4) Koło języka angielskiegoZadanie 3. Projektowy zawrót głowy:
1) Gram bez prądu
2) Ekonomia na co dzień
3) 3mam formę
4) Magia wokół nas
5) Klub literacko-teatralny
6) Nowoczesne technologie w życiu codziennym
7) Zdobywcy
8) Szkolna trampolina do kultury
9) Znam i stosuję prawa naturyZadanie 4. Z eksperymentem za pan brat!
1) Dni nauki
2) Wyjazdy edukacyjne
3) Dzień naukowca w szkole
4) Wyjazdy do centrum eksperymentu w GdyniZadanie 5. Dokształcanie nauczycieli
Nasze działania
Warsztaty zawodoznawcze w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku
- 23.05.2019 13:38
- Dzięki projektowi SAMA i realizacji zadania: Kariera bez granic i działania: Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej wraz z doradcą zawodowym i wychowawcami, 16 stycznia 2019 r. wzięli udział w trzygodzinnych warsztatach zawodowych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych.
ZSEiT przygotował szeroką ofertę kształcenia w szkołach średnich i branżowych. Szkoły średnie: liceum ogólnokształcące (ukierunkowanie obronne), technik ekonomista, technik agrobiznesu, technik przetwórstwa mleczarskiego, technik żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast branżowe szkoły I stopnia to: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz oraz kucharz.
Na warsztatach gastronomicznych młodzież pracowała w grupach, wykonując różne ciekawe dania i napoje. Celem warsztatów było przybliżenie gimnazjalistom charakteru kształcenia zawodowego realizowanego w ramach zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz. Zdobycie tych zawodów umożliwia podjęcie pracy zawodowej w zakładach gastronomicznych, hotelach, placówkach hotelowych, promach, statkach pasażerskich i firmach cateringowych. Uczniowie są przygotowani do prowadzenia własnej firmy świadczącej usługi gastronomiczne, do pracy jako menager zakładów gastronomicznych oraz pracy jako dietetyk.
Na warsztatach ekonomicznych uczniowie poznawali przepisy prawne określające zasady funkcjonowania przedsiębiorstw, wypełniali dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sporządzali deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe. Próbowali tworzyć biznesplan. Absolwent technikum ekonomicznego uzyskuje tytuł technika ekonomisty, który umożliwia podjęcie pracy zawodowej w urzędach administracji publicznej, bankach i instytucjach finansowych, urzędach skarbowych, przedsiębiorstwach, jednostkach i zakładach budżetowych, instytucjach ubezpieczeniowych.
Podczas warsztatów mechanicznych nasi uczniowie tradycyjnie mieli zajęcia z obróbki mechanicznej metali i w kuźni. Uczniowie m.in. budowali obwody elektryczne na tablicach mechatronicznych, poznawali budowę samochodu i ciągnika rolniczego, rozkładali na części silnik spalinowy, diagnozowali usterki w samochodzie przy pomocy komputera diagnostycznego. Warsztaty wprowadzały gimnazjalistów w atmosferę pracy w zawodach mechanik samochodowy, mechanik pojazdów i maszyn rolniczych. Uczeń po zdaniu zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe uzyskuje zawód mechanik pojazdów samochodowych, który umożliwia podjęcie pracy w zakładach naprawczych, serwisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów lub założenie własnego warsztatu. Zawód mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych przygotowuje do wykonywania następujących zadań: przeprowadzanie przeglądów technicznych ciągników i pojazdów samochodowych, wykonywanie prac związanych z konserwacją pojazdów stosowanych w rolnictwie, wykonywane agregatowania maszyn i narzędzi rolniczych, wykonywanie prac w gospodarstwie rolnym za pomocą agregatów ciągnikowych i urządzeń technicznych
Podczas warsztatów analizy jakościowej w mleczarstwie uczniowie „jedynki” mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami z zakresu oceny jakościowej wybranych produktów spożywczych. Uczniowie przeprowadzili ocenę organoleptyczną karmelków i czekolady, wykonali oznaczenie kwasowości miareczkowej mąki, próbę alkoholową mleka oraz zbadali metodą areometryczną jego gęstość. Na zakończenie zajęć dokonali refraktometrycznego pomiaru zawartości procentowej sacharozy w czterech różnych sokach i napojach. Celem tych warsztatów było przybliżenie uczniom specyfiki kształcenia zawodowego na kierunku w ramach zawodu technik przetwórstwa mleczarskiego.
Warsztaty przeprowadzili nauczyciele zawodu ZSEiT wspomagani przez młodzież z klas technikalnych i zawodowych. Przyjazna atmosfera i zaangażowanie prowadzących zajęcia dały naszym uczniom możliwość przybliżenia wybranych kierunków kształcenia i zdobycia nowych doświadczeń.
Jolanta Ignatowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły