• II Szkolny Turniej Szachowy

• W piątek 14 czerwca w naszej szkole, zapanowała atmosfera gorącej rywalizacji za sprawą II Szkolnego Turnieju Szachowego.

Do rozgrywek turniejowych przystąpiło 14 uczniów z klas I – III.

Współzawodnictwo w królewskiej grze obfitowało w wiele emocjonujących pojedynków, które rozgrywały się zgodnie z zasadami fair play.

Wśród grających po raz drugi niepokonanym okazał się uczeń klasy 2b – Adam Jaworski, II miejsce zajął – Daniel Sierpiński z klasy 3c a III – Leon Kamiński z klasy 3a.

Wszyscy uczestnicy turnieju zasłużyli na gratulacje i słowa podziękowania za odwagę i wspaniałe współzawodnictwo, natomiast triumfatorzy turnieju zostaną nagrodzeni podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w piątek 21  czerwca.

Organizatorka: Sylwia Groth-Guzek

• Nauczanie przez doświadczenie

• Na lekcjach biologii i przyrody przeprowadzaliśmy różne eksperymenty i doświadczenia. Niektóre z nich odbywały się nawet na prawdziwych organach np. jak anatomia oka i nerki. Hodowaliśmy fasolę, a potem ją wysadziliśmy na naszym szkolnym boisku. Prowadziliśmy hodowlę pleśni, prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe roślin nago i okrytonasiennych. Zajadaliśmy się truskawkowym ludzkim szkieletem i mózgami! Budowaliśmy makiety krajobrazów, sprawdzaliśmy jak tworzy się ciśnienie powietrza i zapoznawaliśmy się bliżej z dżdżownicami. Odtwarzaliśmy budowę paprotników, a w ramach zajęć przyrodniczo-biologicznych prowadziliśmy zajęcia w ramach Otwartych Dni Szkoły.

Robiliśmy eksperymenty, które okazały się świetną zabawą!

Marta Korpysa

• Pracowici wolontariusze

• Drugi semestr pracy Szkolnego Koła Wolontariatu był równie pracowity jak pierwszy. Dzieci ponownie stanęły na wysokości zadania i dzielnie realizowały ustalone wcześniej akcje.

Pierwszą z nich było zorganizowanie Dnia Kota i warsztaty w przedszkolu z wizytą kota i psa pań ze Schroniska "Psi Ra" w Pasłęku. Z tej okazji zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, artykułów higienicznych oraz koców i pościeli, potrzebnych do opieki nad zwierzętami.

Odmienną i miłą akcją okazał się kwiatek dla wszystkich Pań w naszej szkole z okazji Dnia Kobiet. Wolontariusze wykazali się dużym szacunkiem i empatią. Ta akcja miała na celu wywołać uśmiech na twarzach Pań, a tym samym może udało się nam poprawić komuś samopoczucie.

Kolejnym działaniem w naszym wolontariacie była organizacja kiermaszu maskotek, ozdób świątecznych i palm. Dochód z tego przedsięwzięcia został przekazany na kosze z niespodziankami dla Domu Seniora w Bogaczewie. Jesteśmy już stałymi bywalcami w tym domu i przyjaciółmi pensjonariuszy. Z pewnością będziemy kontynuować odwiedziny w dalszym ciągu.

W dniu 23 kwietnia odbył się Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Młodzież wolontariatu zorganizowała zbiórkę lektur dla szkolnej biblioteki. W ten sposób mogliśmy dać książkom "drugie życi".

Ważnym i pouczającym wydarzeniem Szkolnego Koła Wolontariatu była "Akcja dla Alicj" – kiermasze, podczas których zbierano fundusze na leczenie Alicji Szewczyk (Skoczyńskiej), absolwentki naszej szkoły i rodowitej pasłęczanki. Cieszyła się dużym uznaniem nie tylko w naszej szkole, ale w całym mieście. Dołączyli do niej również mieszkańcy Pasłęka.

Ostatnim działaniem w tym roku szkolnym jest nawiązanie współpracy z młodzieżą Zespołu Szkół w Pasłęku i organizacja warsztatów na temat ochrony praw zwierząt dla klas 1-3.

Opiekunka koła: Marta Korpysa

• Egzamin na kartę rowerową 2024

• Miło nam poinformować, że ponad 50 uczennic i uczniów klas czwartych i piątych z powodzeniem zdało egzamin na kartę rowerową. Egzamin praktyczny został oczywiście poprzedzony testem z wiedzy o zasadach ruchu drogowego. Przy egzaminie praktycznym naszym nauczycielom - opiekunom młodych rowerzystów pani Iwonie Żabickiej i panu Robertowi Budkiewiczowi pomagali i wspierali swoją profesjonalną wiedzą policjanci z Komisariatu Policji w Pasłęku. Dziękujemy opiekunom i Państwu Policjantom. Wszystkim rowerzystom życzymy bezpiecznego korzystania z jednośladów.

• XXIII Olimpiada „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”

• 12 czerwca 2024 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbył się finał XXIII Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”. Wśród ośmiu reprezentacji szkół podstawowych znalazły się trzy drużyny z naszej szkoły. Uczniowie rywalizowali w indywidualnym teście wiedzy, składającym się z 30 pytań zamkniętych oraz przygotowywali zespołowo film na temat „Nieznane oblicze gminy…”. Miło nam poinformować, że jedna z naszych drużyn w składzie: Lena Włodarska, Alicja Filipczak, Filip Filipczak uplasowała się na III miejscu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli Wicestarosta Elbląski Pan Ryszard Zając oraz Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków w Olsztynie Pan Mirosław Jonakowski. Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali także pamiątkowe nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu.

• Dzień Dziecka w 6 A

• Dnia 24.05.24 r. z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się całą klasą i wychowawczynią do jednej z lokalnych Pizzerii aby uczcić to święto. Z wielkim zaangażowaniem poddaliśmy się pizzomanii oraz grom słowno - logicznym.

• Wielki artystyczny sukces Jedynki z Pasłęka

• W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów klasy 6a w składzie: Amelia Raboj, Lena Sołowiej, Aleksandra Bekiesza, Mikołaj Dudycz i Paweł Żołądek pod kierunkiem mgr  Iwony Jachimek zdobyła 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym: Bądź jak Łukasiewicz - zaprojektuj lampę naftową. Do zadania konkursowego z naszej szkoły stanęły trzy zespoły realizując  uwspółcześnioną wizję historycznej już lampy naftowej. Konkurs zorganizowała Huta Szkła w Krakowie, której jury nagrodziło nasz projekt w kategorii uczniów klas 5 - 8 .