12 października 2023 r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Jego celem jest uwrażliwienie na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii. Także podnoszenie świadomości na tematy związane z cyberbezpieczeństwem.
Uczniowie klas czwartych naszej szkoły pracowali przy tworzeniu plakatów pokazujących plusy i minusy używania komputera. Ich prace można zobaczyć w galerii poniżej.
Korzystanie z komunikatorów i czatów internetowych, słuchanie muzyki, gry online i oglądanie filmów oraz seriali to najczęściej wskazywane przez dzieci sposoby spędzania czasu w sieci. Sieci, która stała się dla najmłodszych środowiskiem naturalnym. Warto zadbać, by środowisko to było przyjazne i bezpieczne.
Wśród zagrożeń są kontakty z niewłaściwymi ludźmi, doświadczenie hejtu, przypadki cyberprzemocy, problemy z prywatnością. I choć najpopularniejsze dziś wśród dzieci aplikacje jak TikTok czy Twitch są względnie bezpieczne, to dużo większym zagrożeniem są tradycyjne media społecznościowe, takie jak Facebook. Tam przestępcy mogą próbować nagabywać dzieci lub przejmować ich tożsamość. Facebook jest też dość znany z dużej ilości nieprawdziwych kont, które tam funkcjonują. Media społecznościowe zostały wymyślone po to, by budować relacje, ale adresowane były do osób dorosłych. W praktyce korzystają z nich często osoby młode lub bardzo młode. To prowadzi do uzależnień. Dzieci za dużo czasu spędzają na budowaniu tych wirtualnych relacji, ale są też skłonne do udostępniania wielu informacji zarówno o sobie, jak i o innych. By mieć pewność, że nasze dzieci będą w sieci bezpieczne, należy zawczasu nauczyć ich kilku podstawowych zasad.
Należy uważać, komu daje się dostęp do swoich urządzeń, nie należy powiadamiać o tym, gdzie się jest. Przede wszystkim warto jednak uświadomić najmłodszym, że wszystkie pozostawione przez nich w mediach społecznościowych informacje pozostaną tam już na zawsze.
Jolanta Ignatowicz