KOT - Kreatywni, otwarci, twórczy trwają zajęcia projektowe, które służą podnoszeniu kompetencji kluczowych i umiejętności matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, ICT, umiejętności rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się oraz umiejętności pracy zespołowej. Poniżej krótkie sprawozdania z naszych działań.
GRAM BEZ PRĄDU – Miało być pięknie i kolorowo i jest! Obie tablice sensoryczne są już prawie gotowe. Planszomaniacy z klasy 8b stworzyli tablicę z wykorzystaniem metalowych kulek i magnesów. Tablica, jeszcze nie znalazła swojego stałego miejsca w szkole i na razie cieszy się popularnością wśród dzieci na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w gabinecie pedagoga. Tablica planszomaniaków z 7b kusi bogactwem atrakcji. Zostało jeszcze kilka drobiazgów, aby była gotowa do oddania w ręce maluchów. Pracujemy nad tym. W międzyczasie oczywiście doskonalimy się w grach planszowych i szykujemy się na turniej gier planszowych Planszowisko, dnia 01.06.2022. Scenariusz jest już gotowy. Będzie się działo!!!
Opiekunka grupy: Leonora Żukowska
3MAM FORMĘ - Zajęcia odbywają się systematycznie, zgodnie z założeniami, na których grupa pogłębia wiedzę na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz wpływu aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój. Dziewczęta poznały zasady zdrowego żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od tzw. „śmieciowego” jedzenia. Uczą się przywiązywać większą wagę to tego co jedzą na co dzień. Starają się zabierać drugie śniadanie, spożywać większą ilość owoców i warzyw oraz pić więcej wody. Na zajęciach projektowały ulotki i przygotowywały plakaty promujące zdrowy styl życia. Podczas zajęć sportowych wykonywały ćwiczenia korygujące i kształtujące właściwą postawę. Uczennice wzięły udział w wycieczce do Parku Wodnego w Sopocie. Zajęcia sportowe i zajęcia na basenie miały zachęcić dziewczęta do aktywnego spędzania czasu wolnego i oderwać je od biernego spędzania czasu tj. ciągłego przesiadywania przed TV i komputerem oraz bezczynnością.
Opiekunka grupy: Małgorzata Dabkiewicz
KLUB LITERACKO-TEATRALNY – Intensywnie przygotowujemy się do premiery przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek, Smok Wawelski…, jakich nie znacie". Za nami mnóstwo pracy- prób indywidualnych i grupowych. Aby występ się podobał, należy dopilnować dosłownie wszystkiego: poprawności tekstowej, artykulacyjnej, właściwej gry aktorskiej itp. Ważnie są również stroje, scenografia, odpowiednie rekwizyty. No i oczywiście muzyka. O te wszystkie elementy albo już zadbaliśmy, albo nad niektórym jeszcze pracujemy. Chcemy, by nasze przedstawienie spodobało się zarówno dorosłej, jak i tej młodszej widowni. Nie ukrywamy, że też my- mali aktorzy- chcemy mieć satysfakcję z pracy włożonej w spektakl. Do premiery jeszcze jest trochę czasu. Wykorzystamy go jak najlepiej. Chcemy zasłużyć na duże brawa. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Trzymajcie za nas kciuki.
Opiekunka grupy: Maria Stasiak
SZKOLNA TRAMPOLINA DO KULTURY - Działalność naszej grupy od lutego do maja dotyczyła głównie zajęć malarskich. Postanowiłyśmy, że sprawdzianem naszych umiejętności zdobytych podczas warsztatów będzie wzięcie udziału w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim: Pejzaże. W związku z tym wybrałyśmy fotografie z interesującymi nas krajobrazami Polski i wykonałyśmy impresje na ich temat w stylach malarskich takich jak: ekspresjonizm, postimpresjonizm (praca wykonana szpachelką malarską), impresjonizm, pop art, realizm. Techniką wykonania prac był głównie akryl i akwarela. Na wyniki czekamy z pokorą i niecierpliwością.
Sukcesem natomiast możemy pochwalić się z akcji charytatywnej tj. 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w której prace przez nas wykonane zostały sprzedane za łączną kwotę 805,03 zł. W ramach realizacji projektu w ferie zimowe odbyłyśmy wyjazd do Centrum Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie. Natomiast dużą gratką kulturalną było uczestniczenie w dniu 05.03.22 r. w wyjeździe na osławione przedstawienie musicalowe pt. „Wiedźmin” w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Opiekunka grupy: Iwona Jachimek
ZNAM I STOSUJĘ PRAWA NATURY – Na zajęciach projektowych uczestniczki przygotowywały pomoce dydaktyczne potrzebne do przeprowadzenia zajęć z przedszkolakami: karty pracy, puzzle, rekwizyty do zabaw, kolorowanki, dyplomy dla uczestników zajęć; powielały i laminowały potrzebne materiały; przygotowywały choreografie tańców i zabaw ruchowych; przeprowadzały próby zajęć; przeprowadziły zajęcia w przedszkolnej grupie „Pszczółek”, zaplanowały akcję Dnia Ziemi i rezultat zaprezentowały na holu szkoły.
Opiekunka grupy: Elżbieta Wysokińska
ZDOBYWCY – Grupa na kolejnych zajęciach odkrywała i badała otaczający nas świat za pomocą eksperymentów. Bawiliśmy się w ekologów, zastanawiając się, jak w dzisiejszych czasach możemy promować zachowania ekologiczne i przy tej okazji wykonaliśmy ekologiczne torby na zakupy z logiem drzewa. Graliśmy w ekogrę, która przeniosła nas do wirtualnego domu, a dzięki tej wizycie i łamigłówkom zrozumieliśmy jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków. Poznaliśmy sposoby wpływania roślin na zdrowie człowieka i przygotowaliśmy zdrowe warzywne przekąski. Na zajęciach uczymy się nowych rzeczy, a przy tym świetnie się bawimy.
Opiekunka grupy: Marzena Rokicka
PASŁĘK - MY HOMETOWN! - Zajęcia realizowane w ramach projektu kot odbywały się zgodnie z harmonogramem. Podczas zajęć uczniowie doskonalili techniki ustawiania odpowiednich parametrów pracy z aparatem podczas różnych warunków panujących wokół. Odbyły się również dwa plenery fotograficzne, na których uczniowie poznali krótką historię naszego miasta oraz zgromadzili potrzebny materiał zdjęciowy do wykonania fotoksiążki oraz wystawy fotograficznej.
Opiekunka grupy: Adriana Sadowska-Łuczko
KREATYWNY SMYK - Uczniowie klas trzecich uczestniczący w zajęciach grupy rozwijały swoje zainteresowania plastyczne, informatyczne i muzyczne. Panująca atmosfera twórczej pracy sprzyjała powstawaniu więzi w grupie, wyzwalała u dzieci radość tworzenia i wiarę we własne uzdolnienia. Tematyka zajęć dobierana była stosownie do pór roku, przypadających świąt, oraz zainteresowań dzieci. Ta różnorodność tematyczna stworzyła możliwość do wprowadzania i poznawania przez dzieci wielu technik plastycznych, które ze względu na wiele czynników trudno zrealizować podczas zajęć dydaktycznych. Uczestnicy zajęć eksperymentowali tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace. Kształcili zmysły kompozycyjne, rozwijali wrażliwość estetyczną wyzwalała się u nich radość tworzenia. Dzieci poznały technikę origami płaskiego z koła, tworząc w grupach wielobarwne , wiosenne obrazki. Wiosna i święta wielkanocne sprowokowały nas do wykonania ozdobnych wianków i projektowania i wykonania świątecznych pisanek ze styropianowego jajka . Tworzyliśmy kompozycje przestrzenne z samodzielnie wykonanych papierowych piórek. Ćwiczyliśmy ortografię i umiejętności matematyczne – korzystając z komputerowych gier edukacyjnych. Towarzyszyła nam muzyka. . Dzieci nauczyły się gry na flażolecie kolejnych utworów. Gramy następujące utwory: - „Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, „Zegary”, „Dla Mamy”. Dzieci w czasie zajęć rozwijały pasję poznawczą, mogły uwierzyć we własne możliwości i uzdolnienia jak również wyrabiały poczucie odpowiedzialności za sumienne wywiązywanie się z przyjętych na siebie obowiązków.
Opiekunka grupy: Izabela Klugiewicz
KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO - przygotowuje uczniów klas ósmych do egzaminu ósmoklasisty. Na każdych zajęciach korzystamy z tablicy interaktywnej, równie często pracujemy metodą stacji dydaktycznych. Są to dwie ulubione metody pracy uczniów. Możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi do egzaminu: utrwaliliśmy wszystkie najważniejsze czasy gramatyczne, dajemy sobie radę z zadaniami otwartymi typu uzupełnianie luk. Za pomocą zadań interaktywnych na Wordwall oraz Learningapps utrwaliliśmy słownictwo z działów: zdrowie, nauka i technika, podróżowanie i turystyka oraz świat przyrody i sport. Również wypowiedź pisemna nie jest już nam straszna. Każdy z uczniów wie, jak zrelacjonować wydarzenie przeszłe, zaproponować, wyrazić swoją opinię oraz opisać przedmiot, miejsce lub osobę. Udało się nam zrealizować projekt pt. My own sport rules gdzie uczniowie pracując w parach stworzyli plakaty dotyczące zasad panujących w wybranych sporcie. Dobrze się przy tym bawiliśmy a jednocześnie utrwaliliśmy czasowniki modalne.
Opiekunka grupy: Edyta Siedlińska
JĘZYK NIEMIECKI DLA DZIECI MŁODSZYCH - podczas zajęć spędzamy czas aktywnie, twórczo i świetnie się bawimy z misiem Theo. Poznaliśmy już nazwy części ciała i tworzyliśmy w grupach sylwetki człowieka, wyturlaliśmy twarze potworów, projektowaliśmy swój wymarzony dom nazywając wszystkie jego pomieszczenia, rysowaliśmy swoje drzewo genealogiczne nazywając członków rodziny. Potrafimy powiedzieć co robimy w wolnym czasie, co lubimy jeść i pić najbardziej, znamy nazwy owoców i warzyw. Wyklejaliśmy swoją ulubioną pizzę nazywając jej składniki, a potem zajadaliśmy się prawdziwą pizzą utrwalając poznane słownictwo. Rymowanki, piosenki, odgrywane scenki oraz gry w domino, memory i puzzle lubimy najbardziej. Deutsch ist einfach! Deutsch macht Spaß!
Opiekunka grupy: Beata Jankowska
PROGRAMUJĘ – KODUJĘ - Czy do nauki kodowania można użyć dywanu? Oczywiście! Tylko musi to być Magiczny Dywan! Nie każdy posiada taki dywan w domu. Tak się składa, że w Szkole mamy taki dywan. Okazało się, że nauka kodowania na dywanie to świetna zabawa. Połączyliśmy zdobywanie wiedzy, z zabawą i ruchem. Uczyliśmy się też zasad zgodnej współpracy gdyż pracowaliśmy w grupach. Oczywiście dla równowagi oprócz nauki był też czas na trochę zabawy i przepyszne przekąski.
W kolejnym etapie naszej przygody z programowaniem poznaliśmy uroczego kolegę - przybysza z innej planety Photona. Photon rozbił się o asteroidę i wylądował na Ziemi. Programowaliśmy Photona samodzielnie, ucząc go wszystkiego od podstaw - od poruszania się w określonych kierunkach, rozpoznawania różnych kolorów, aż po reagowanie na różne bodźce i interakcję z otaczającą go rzeczywistością. Staraliśmy się odtwarzać jego drogę z pamięci, pomogliśmy mu poznać zwyczaje ludzi, on nas uczył współpracy.
Opiekunka grupy: Dorota Lewandowska
iROBOT - Zakończyliśmy etap konstruowania, sterowania robotem oraz tworzenia inteligentnej konstrukcji z LEGO® MINDSTORMS® Wynalazca robotów, który zawiera elementy pozwalające młodym inżynierom zbudować pięć wyjątkowych, zmechanizowanych robotów i pojazdów, którymi można sterować za pomocą aplikacji LEGO MINDSTORMS Robot Inventor. Dzięki aplikacji, możemy zaprogramować roboty za pomocą Scratch obsługiwanego metodą przeciągania i upuszczania.
Nadszedł czas na poznanie drukarki 3D Flashforge. Drukarka posiada szereg innowacyjnych rozwiązań, jest łatwa w obsłudze i działa za pośrednictwem Wifi, Bluetooth oraz pendrive USB. Uczniowie świetnie poradzili sobie ze stworzeniem własnego i wymarzonego projektu. Dzięki projektowi iRobot uczniowie są młodymi specjalistami w zakresie programowania, konstruowania i tworzenia projektów w drukarce 3D.
Opiekunka grupy: Kinga Terech
OD SMYKA DO MATEMATYKA - Na kolejnych zajęciach utrwalaliśmy zdobyte wiadomości w praktycznym działaniu. Utrwalaliśmy umiejętność posługiwania się jednostkami miar. Ćwiczyliśmy odmierzanie oraz mierzenie długości. Robiliśmy „Świąteczne zakupy”, posługując się banknotami i monetami będącymi aktualnie w obiegu, ćwicząc przy tym pojęcia: cena, ilość i wartość. Podczas zabawy wydawaliśmy resztę oraz rozmienialiśmy pieniądze. Były też zabawy z kodowaniem, tym razem nie tylko na dywanie, ale z wykorzystaniem komputera w pracowni informatycznej.
Opiekunka grupy: Jolanta Gołofit
PRZYGODA Z MATEMATYKĄ -
Na kolejnych zajęciach ćwiczyliśmy sprawności rachunkowe na działaniach arytmetycznych wykorzystując różne metody. Rozwiązywaliśmy zadania w formie stacji, były rożne metody mnożenia, np. metoda przekątnych, metoda japońska. Uczniowie w kodzie QR mieli zakodowany link do filmiku instruktażowego, po obejrzeniu filmiku mieli do wykonania przykład wskazaną metodą. Były metody sprytnego liczenia zaczerpnięte z WMTDAY, kolejność wykonywania działań w formie puzzli, trimino, mozaika. Kolejnymi zadaniami były zadania z ułamkami. Zadawane często pytanie: „Ułamki są zupełnie bez sensu! Jak można pomnożyć kawałek przez kawałek? , na które próbowaliśmy znaleźć sensowną odpowiedz. Połowa, ćwiartka, kawałek, część tak nazywamy różne ułamki. Czy każdy z nas rozumie te określenia? Jesteśmy z nimi oswojeni. Jak jednak oswoić inne „kawałki kawałków”? Fiszki matematyczne (koła ułamkowe) mogą zamienić nasze podejście do ułamków. Wspólna zabawa ułatwia zrozumienie i polubienie ułamków. Czasami bawiliśmy się poznanymi wcześniej programami komputerowymi i prezentowaliśmy swoje umiejętności.
Opiekunka grupy: Anna Chłopicka
Koordynatorka projektu: Jolanta Ignatowicz