Dnia 23.11.2022 r. w Gronowie Elbląskim odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Mini Piłce Siatkowej dziewcząt. Drużyna dziewczynek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wł. Jagiełły w Pasłęku wygrała wszystkie 3 swoje mecze (z SP Godkowo 2:1, z SP Młynary 2:1 i z SP Gronowo Elbląskie 2:0) zapewniając sobie tytuł mistrzyń powiatu. Klasyfikacja turnieju: I miejsce - SP nr 1 Pasłęk, II miejsce - SP Godkowo, III miejsce - SP Młynary, IV miejsce 0 SP Gronowo Elbląskie. Nasze „Złote dziewczynki z Jedynki” wystąpiły w składzie: Aleksandra Domalewska, Zuzanna Kozińczak, Urszula Moraczewska, Lena Grodzka, Martyna Jabłońska, Małgorzata Myk, Julia Pszczółkowska, Amelia Rodziewicz, Zofia Suckiel. Dla większości z nich były to pierwsze „poważne” zawody, nie obyło się bez łez, ale najważniejsze, że były to łzy radości! Opiekunem reprezentacji był p. Tomasz Tomaszewski.
Aktualności
Mistrzostwo powiatu w mini piłce siatkowej dziewcząt
- 5
Święto Niepodległości
Jak co roku uczciliśmy Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Tym razem spotkaliśmy się w małej sali gimnastycznej aby wziąć czynny udział w prezentacji przygotowanej przez panią Annę Zimnicką. W trakcie tej ciekawej lekcji historii przypomnieliśmy sobie okoliczności upadku Rzeczypospolitej na skutek rozbiorów, walkę o niepodległość podczas zaborów oraz okoliczności, które doprowadziły do odrodzenia Polski po I wojnie światowej. Miłym akcentem było wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych, jak się okazało dobrze znanych również najmłodszym. Dziękujemy wychowawcom za przygotowanie wraz z uczniami okolicznościowych kotylionów i do zobaczenia na miejskich obchodach Święta Niepodległości z udziałem Sztandarów, również Pocztu Sztandarowego naszej szkoły.
Wsparcie w ramach Programu "Laboratoria Przyszłości".
32
Wycieczka do Elbląga
We wtorek, 8 listopada 2022 r., wybraliśmy się na wycieczkę do Elbląga. Opiekowała się nami nasza wychowawczyni Pani Iwona Żabicka oraz Pani Iwona Tarasiuk. W programie wycieczki mieliśmy zwiedzanie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, lekcję muzealną oraz ćwiczenia sportowe w Activity Park.
Muzeum w Elblągu to najstarsze muzeum na Warmii i Mazurach. Mieści się w centrum zabudowy śródmiejskiej Starego Miasta. W muzeum podziwialiśmy gromadzone od ponad 150 lat eksponaty, pochodzące z okolicznych stanowisk archeologicznych. Oglądaliśmy olbrzymi zbiór przedmiotów wykonanych z ceramiki, skóry, szkła, metalu, drewna, bursztynu. Ten zbiór daje barwny obraz kultury materialnej miasta Elbląga i okolic. Uczestniczyliśmy również w lekcji muzealnej „Tajemnice w skrzyniach skryte”. Byliśmy podzieleni na grupy. Każda grupa musiała znaleźć swoją skrzynię i wykonać kartę pracy. Następnie musieliśmy samodzielnie wyciąć z papieru skrzynię, ozdobić ją i skleić. Później wybraliśmy się do parku trampolin. Bawiliśmy się świetnie, każdy się wyskakał. Po super zabawie pojechaliśmy do McDonald’s i o 14:30 byliśmy w Pasłęku.
Uczniowie z klasy 6a
Ostatnie dni w Akcji - Szkoły Pełne Talentów
Tylko do 12.11.2022 r. kasjerzy sklepów Lidl wydają Talenciaki za dokonane zakupy.
To już ostatni moment ich odbioru!
Zapraszamy do udziału w Akcji - Szkoły Pełne Talentów!
Wyjazdy na basen w ramach projektu „Umiem pływać”
W naszej szkole realizowany był projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, który zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu „nauki pływania”.
W programie uczestniczyli uczniowie klas II – III z naszej szkoły. Odbyło się 10 wyjazdów do Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” w Elblągu. Każde zajęcia trwały po 2 godziny lekcyjne.
Projekt łączył w sobie przyjemne z pożytecznym: dzieci nabyły nowe umiejętności pływackie, aktywnie spędzały czas wolny, a przy tym dobrze się bawiły.
Opiekunowie: p. Marzena Rokicka i p. Katarzyna Juniewicz
36
Europejski Tydzień Kodowania
Od 8 do 23 października trwa CodeWeek. To społeczna inicjatywa trwająca już 10 lat, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu, ubiegły rok zakończyliśmy na trzecim miejscem. Nasi uczniowie byli wspierani dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości.
W naszej szkole klasy czwarte włączyły się na lekcji informatyki w kontynuowanie przygody z programowaniem i zapoznały się z grą „Złapmy lwa” i z zapałem w nią grały. Japońskie szachy dla najmłodszych strategią są oparte na tradycyjnych rozgrywkach. Dzieci uczą się dzięki temu i rozwijają:
- myślenie logiczne i strategiczne,
- pamięć i orientację przestrzenną,
- umiejętność analizy i rozwiązywania problemów,
- intuicję, wyobraźnię,
- umiejętność koncentracji,
- umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- zdolność doskonalenie się.
Jolanta Ignatowicz
12
Wycieczka rowerowa do Krasina
W sobotę, 1 października, uczniowie klasy 5b wraz z wychowawczynią i czwórką rodziców wybrali się na wycieczkę rowerową do Krasina. Pogoda dopisała i przejazd sprawił ogromną frajdę. Dzięki uprzejmości pani sołtys rowerzyści mogli skorzystać z palcu przy świetlicy. Tam bawili się, piekli kiełbaski na ognisku i miło spędzali ze sobą czas. Młodzież miała też okazję zajrzeć do wnętrza wiatraka wytwarzającego energię. To był bardzo udany wyjazd.
18
Dzień Nauczyciela
Spotkaliśmy się dzisiaj jako społeczność naszej ukochanej jedynki w pięknej scenerii w odświętnych strojach by uczcić Dzień Edukacji Narodowej, święta wprowadzonego Ustawą z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwaną Kartą praw i obowiązków nauczyciela.
Ustanowiła ona święto państwowe zwane Dniem Nauczyciela obchodzone w naszym kraju w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W ten sposób uczczono pamięć wydarzeń z 1773 roku. Schyłek I Rzeczypospolitej i głęboki kryzys państwa zagrożonego rozbiorami skłonił ówczesne elity naszego narodu do działań naprawczych mających na celu ratowanie suwerenności. Wtedy to dnia 14 października na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołano w Polsce Komisję Edukacji Narodowej – pierwsze w naszym kraju i całej Europie świeckie ministerstwo oświaty. Było ono centralnym organem władzy oświatowej w Polsce, zależnym tylko od króla i Sejmu. Poza reorganizacją systemu szkolnictwa w Polsce, ogromną zasługą Komisji było wprowadzenie do szkół nauczania w języku polskim w miejsce obowiązującej wcześniej łaciny. Kadra nauczycielska, wykształcona i wychowana w oparciu o ideały i zasady opracowane przez Komisję, a osadzone w duchu Oświecenia kontynuowała swą działalność jeszcze długo po utracie przez Polskę niepodległości.
Naszą uroczystość uświetnili przybyli goście i rodzice. Wszyscy złożyli życzenia nauczycielom i wręczyli kwiaty, a uczniowie klas drugich wykonali okolicznościowy program z wierszami, piosenkami i życzeniami z okazji Dnia Nauczyciela.
Pan dyrektor powiedział, że „dzisiejszy dzień jest najlepszą okazją do tego, by pochylić się z wielką wdzięcznością przed tymi spośród nas, dla których praca nauczyciela to nie jest zawód lecz misja pozostająca głównym sensem życia, a dobro ucznia jest nieustannie najwyższą i najcenniejsza wartością”, a następnie życzył nauczycielom „tego co najważniejsze ale i coraz trudniej osiągalne w naszym zawodzie: satysfakcji z wykonywanej pracy, zrozumienia i zaufania ze strony rodziców i szacunku ze strony uczniów”.
93
WYCIECZKA KLASY 5 A
W środę 12.10.22 r. uczniowie klasy 5 a wraz z zaprzyjaźnionymi kolegami z klas 4 udali się na wycieczkę do Aquaparku w Redzie. Pod czujnym okiem Pań Jolanty Ignatowicz i Iwony Jachimek mieli do wyłącznej dyspozycji tamtejsze atrakcje. Największym hitem okazały się aqua spinner, zjeżdżalnia świetlna i zjeżdżalnia shark. Trzygodzinny pobyt na pływalni nie wyczerpał naszego zapału na wodną zabawę. Na pewno wybierzemy się tam jeszcze raz.
Opiekun I. Jachimek
14
Szkolne Koło Wolontariatu
Od początku tego roku szkolnego działa Szkolne Koło Wolontariatu. Zgłosiło się ponad 30 chętnych do prac. Młodzież wykazuje się super pomysłami i z zapałem je realizuje.
15 września, w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kropki. Szkolne Koło Wolontariatu przygotowało informacje o obchodach tego dnia. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W szkole od rana uczniowie prezentowali pomysłowe kreacje. Klasy i nauczyciele, którzy wzięli udział otrzymali kropkowe dyplomy. Prace plastyczne z motywem kropek ozdobiły na holu tablicę wolontariatu. Autorzy prac otrzymali dodatkowe punkty z zachowania za swoją aktywność.
28 września na zajęciach Szkolnego Koła Wolontariatu, grupa młodzieży uporządkowała „dzikie przejście” od przystanku do popularnego marketu. Może nie ma za bardzo czym się chwalić, ale to młodzież porządkowała teren na którym to dorośli często porzucają śmieci. W ten sposób przedstawiciele naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”.
Akcja „Dzień Jabłka” przerosła nasze oczekiwania. Wolontariusze z klasy 8a na dwóch długich przerwach sprzedawali ciasta z jabłkami i rogaliki. Z tego miejsca nisko się kłaniamy ofiarodawcom słodkości. Na przerwach można było również kupić jabłka. Zebrano 461,60 zł. Za nie zakupione zostaną artykuły do „Serdecznej Paczki”; to kolejna akcja Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wszystkim, którzy wsparli nasze działania dziękujemy z całego serca.
W ostatnim tygodniu września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania. W środę 28.09.2022 r. wolontariuszki ze szkolnego klubu odwiedziły oddziały przedszkolne i czytały dzieciom bajki. Na te chwile zamieniły się w dobre wróżki. Dzieci ucieszyły się z odwiedzin i z przyjemnością wysłuchały wybranych baśni. Serdecznie dziękujemy Paniom nauczycielkom przedszkola za pomoc w zorganizowaniu naszej akcji.
25 października w naszej szkole będzie organizowany Dzień Kundelka. Do organizacji tej akcji jest wam potrzebna wasza pomoc. Zorganizujemy loterię fantową, z której dochód przeznaczymy na zakup karmy dla zwierząt. Zakupioną żywność przekażemy Samorządowi Uczniowskiemu naszej szkoły, który odda ją razem z zebranymi rzeczami do schroniska „Psi Raj” w Pasłęku. Bardzo prosimy o wsparcie naszej akcji i przynoszenie fantów na loterię. Można je przekazywać Luizie Cebuli z klasy 8b lub do sali nr 27 do dnia 20 października.
Liczymy na was. Pomożesz? Bo możesz.
Z tym związana jest kolejna akcja Szkolnego Koła Wolontariatu to: "Pochwal się swoim SUPER PUPILEM!" Przynieś zdjęcie swojej psinki, a znajdzie się ona miejsce na czerwonym dywanie. Z drugiej strony zdjęcia napisz swoje imię jak i imię pieska.
Czekajcie na dalsze wieści z działań Szkolnego Koła Wolontariatu.
Działania szkolnego koła wolontariatu wspomagane są przez Laboratoria Przyszłości.
66
Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej
Dnia 20 września 2022 r. klasa 8b była na wycieczce w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik, która opowiadała historię tego miejsca. Było widać, że posiada ogromną wiedzę i pasjonuje się tym tematem. Uczniowie biorący udział w wycieczce mogli zobaczyć realia tamtych czasów i wyobrazić sobie jakie wydarzenia miały miejsce w latach 1939-1945.
Muzeum zostało otwarte 23 marca w 2017 roku. Znajduje się na placu Władysława Bartoszewskiego. Obecnie są to obrzeża starego Gdańska. Teren tego miejsca to 17070 m2. Sercem muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać historię, której nie wolno nam zapomnieć. Pomimo tego, że w środku budynek ma wiele starych elementów, które przypominają o czasach wojny, to z zewnątrz wygląda bardzo nowocześnie. Jego bryła jest pochylona w prawą stronę, a jego niektóre ściany są w całości przeszklone.
Podsumowując, wycieczka była udana. Uczniowie wraz z nauczycielkami wrócili z niej szczęśliwi i bogatsi w nową wiedzę dotyczącą II wojny światowej
14
Talenciaki
Drodzy rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły!
Już od 5 września 2022 r. robiąc codzienne zakupy w Lidlu, możemy mieć okazję przyczynić się do rozwoju młodych talentów. Trwa kampania społeczna „Szkoły Pełne Talentów”, która ma na celu wesprzeć polskie szkoły i umożliwić ich uczniom lepszy rozwój. Dzięki zaplanowanej akcji szkoły będą mogły zdobyć przydatne wyposażenie, tak istotne dla efektywnego rozwoju młodych talentów.
Nasza szkoła dołączyła do programu, w związku z czym zwracamy się z prośbą o odbieranie w sklepach należnych Talenciaków i przekazywanie ich do naszej szkoły.
Przy głównym wejściu do szkoły, jak i przedszkola znajdują się specjalne pudełka na Talenciaki.
Będziemy wdzięczni za wsparcie.
Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne
„Jedynka” mistrzem powiatu
27 września 2022 r. na stadionie miejskim w Pasłęku odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej. W turnieju wystartowało osiem drużyn z powiatu elbląskiego, a w wśród nich piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku.
Nasza reprezentacja pierwszy mecz zagrała z reprezentacją Zwierzna, którą pokonała z wynikiem 4:0. Wygrana dała nam prawo do gry w półfinale, gdzie zmierzyliśmy się z zespołem z Tolkmicka wygrywając to spotkanie 1:0. Po tym zwycięstwie awansowaliśmy do finału, w którym spotkaliśmy się z zawodnikami z Młynar pokonując ich 4:0.
W skład naszej reprezentacji wchodzili: Ksawery Kujawski, Igor Pontus, Szymon Kowalski, Gabriel Stolica, Dawid Zienkiewicz, Borys Prejs, Aleksander Chybiński, Maciej Kulig.
Piłkarzom „Jedynki” gratulujemy.
13
Dni dodatkowo wolne od zajęć lekcyjnych
Szanowni Państwo,
informuję, że po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Rodziców naszej szkoły dniami dodatkowo wolnymi od zajęć lekcyjnych w roku szkolnym 2022/2023 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku będą: 31 października 2022 r., 2 maja 2023 r., 9 czerwca 2023 r. oraz dni egzaminów ósmoklasisty: 23, 24, 25 maja 2023 r. Podkreślam, że będą to dni wolne od zajęć lekcyjnych, co oznacza, że szkoła będzie w tych dnia otwarta i zapewni opiekę uczniom, których rodzice zgłoszą taką potrzebę.
Dni dodatkowo wolne od zajęć nie dotyczą grup przedszkolnych działających w naszej szkole.
Z wyrazami szacunku,
Dariusz Ponichtera
Dzień Przedszkolaka
Co roku, w całej Polsce, 20 września, przedszkolaki świętują swój dzień. Święto to ma na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
W naszej Motylkowej grupie obchodzony jest na wesoło, z zabawą i smacznie. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i zajadaliśmy przesmaczne lody, a także w drużynach dziewczynek i chłopców stworzyliśmy nasze przedszkolne plakaty.
Marta Korpysa
Motylki5
Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego
Dnia 16.09.2022 r. w Parku Ekologicznym w Pasłęku odbyła się Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego – Jesienne Biegi Przełajowe Dzieci i Młodzieży.
Naszą szkołę reprezentowała liczna 28-osobowa grupa dziewcząt i chłopców, od uczniów klas II po klasy VIII. Dzieci młodsze rywalizowały na trasie biegowej w lasku o długości ok. 500 metrów, młodzież od klas V biegała pętlę wokół pasłęckiego Jeziorka, ok. 800 metrów. Wszystkim należą się brawa za wytrwałość i sportową postawę, a w szczególności gratulujemy aż 7 uczniom zdobycia medali. Oto oni:
I miejsce:
Amelia Buska-Michałowska (2b),
Hubert Nowomiejski (2a),II miejsce:
Lena Tanona (5b),
Ksawery Kujawski (8a),III miejsce:
Julian Grodzki (2c),
Antoni Żuk (3a),
Urszula Kogut (8b).Biegali również: Maja Zygmunt, Lena Adamczyk, Tymon Siedliński, Szymon Olbryś, Kacper Żuk, Jakub Pontus, Lena Grodzka, Małgorzata Myk, Cezary Suckiel, Zuzanna Głuszyk, Daria Łowiecka, Lena łukaszewicz, Aleksander Chybiński, Szymon Kowalski, Antoni Olbryś, Róża Pałka, Filip Faszyński , Matylda Rogulska, Julian Kaczorek, Franciszek Maciejko, Mateusz Dziemidowicz.
Miło nam poinformować, że zgodnie z nowym regulaminem punktowym oceny zachowania, wszyscy uczestnicy biegów, a były to mistrzostwa powiatowe, otrzymują 40 pkt., a medaliści 75 pkt.
Opiekunami sportowców „Jedynki” byli: p. Robert Budkiewicz i p. Tomasz Tomaszewski.
5
Dzień Kropki
Dzień Kropki to naprawdę wyjątkowe święto, które obchodzi się 15 września w 196. krajach. Inspiracją do obchodów tego święta stała się opowieść „The Dot” (Kropka). Dzień Kropki stał się symbolem kreatywności oraz motywem do działania dla wielu dzieci i nauczycieli.
W naszej przedszkolnej grupie Motylków również obchodzimy ten dzień koncentrując się wokół rozwoju talentów i pracy z wyobraźnią.
Marta Korpysa
Motylki1
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych
Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi organizuje Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych. Celem akcji jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linikiem: https://www.gov.pl.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny 2022/2023. Początek roku szkolnego w Polsce zbiega się z jedną z najtragiczniejszych rocznic w naszej historii - 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Podczas krótkich spotkań na sali gimnastycznej uczniowie upamiętnili te tragiczne wydarzenia. W tym roku na wielu z naszych uczniów czekają duże zmiany. Jedni uczniowie rozpoczynają swoją przygodę z edukacją wczesnoszkolną w klasie 1, a inni przechodzą o poziom wyżej do klasy 4, gdzie nauka wygląda już zupełnie inaczej. Klasy 8 w tym roku szkolnym przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty. Nowe wyzwania czekają również na pozostałych uczniów naszej szkoły, którzy będą musieli się zmierzyć z nowym materiałem edukacyjnym. Jednak początek roku to nie tylko przykry obowiązek, ale również doskonała okazja do spotkania swoich kolegów i koleżanek z klasy jak i poznania całkowicie nowych osób. Odbyły się również dzisiaj krótkie spotkania z wychowawcą, którzy przywitali swoich uczniów i ich rodziców. Wychowawcy przypomnieli zasady i regulaminy obowiązujące w szkole oraz przedstawili nowe plany lekcji, na które również uczniowie czekali z niecierpliwością.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w naszej szkole startuje Program Laboratoria Przyszłości. Dzięki rządowemu wsparciu nasi uczniowie będą mieli szanse m.in. tworzyć druki 3d.
107
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września 2022 r. w sali gimnastycznej według następującego planu: klasy IV - VIII o godz. 9:00 klasy II - III o godz. 10:00 klasy I o godz. 11:00.
W klasach pierwszych odbędzie się w ten dzień uroczyste ślubowanie.
Sedecznie wszystkich zapraszamy
Archiwum Aktualności