W naszym projekcie KOT - Kreatywni, otwarci, twórczy podnosimy kompetencje kluczowe i umiejętności uniwersalne niezbędne na rynku pracy, czyli matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, ICT, umiejętności rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się, umiejętności pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy wśród uczniów naszej szkoły. Działaniami projektowymi: GRAM BEZ PRĄDU, 3MAM FORMĘ, KLUB LITERACKO-TEATRALNY, SZKOLNA TRAMPOLINA DO KULTURY, ZNAM I STOSUJĘ PRAWA NATURY, ZDOBYWCY, PASŁĘK - MY HOMETOWN!, KREATYWNY SMYK, KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO, JĘZYK NIEMIECKI DLA DZIECI MŁODSZYCH, PROGRAMUJĘ – KODUJĘ, iROBOT, OD SMYKA DO MATEMATYKA oraz PRZYGODA Z MATEMATYKĄ kierują doświadczeni i zaangażowani nauczyciele, którzy realizują z uczniami autorskie programy.
GRAM BEZ PRĄDU - głównym celem projektu jest rozpropagowanie gier planszowych oraz podwórkowych wśród dzieci i młodzieży, jako alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Uczniowie poprzez zabawę, zgłębianie zasad gier przygotowują się do uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym, rozumienia zasad postępowania i reguł zachowania ogólnie przyjętych w społeczeństwie, rozwoju współpracy, asertywności i uczciwości. W czasie zajęć uczniowie poznawali zasady gier oraz doskonalili swoje umiejętności strategiczne w grach, takich jak: „Rummikub”, „Catan”, „Wsiąść do pociągu”, „Aktywna ortografia”, „Duble”, „Jungle speed”, „Splendor”, „Geniusz”, „Pentago”, „Blokers”, „Triple pentago”. Dnia 26 października część grupy projektowej, uczniowie klasy 7b zorganizowali dla klasy 4a lekcję pt. „Gram bez prądu”. Propagowali gry karciane-”Uno” oraz planszowe-”Splendor” oraz zręcznościowe-”Jungle speed” i „Dooble”. Zajęcia przebiegały w 4 podgrupach. Zarówno uczniowie prowadzący gry, jak i grający byli bardzo zaangażowani w zadania. Lekcja przebiegła w miłej i wesołej atmosferze. Jednym z zadań grupy projektowej jest skonstruowanie tablicy sensorycznej dla najmłodszych. Prace projektowe są w toku. Atmosfera na zajęciach jest bardzo dobra. Uczniowie chętnie bawią się w gry planszowe, aktywnie biorą udział w zadaniach.
Opiekunka grupy: Leonora Żukowska
3MAM FORMĘ - w projekcie bierze udział dziesięć dziewcząt z klasy siódmej i ósmej. Rekrutację do projektu rozpoczęto we wrześniu. Realizację programu rozpoczęto w październiku. Pierwsze zajęcia integracyjne poświęciliśmy na wzajemne poznanie się. Dziewczęta zostały zapoznane z celami projektu i sposobach ich realizacji. Wspólnie ustalono terminy zajęć. Uczestniczki projektu przedstawiły swoje oczekiwania i postawiły sobie cele, które chciałyby osiągnąć. Zajęcia odbywają się systematycznie, zgodnie z założeniami. Na zajęciach grupa projektowa pogłębia wiedzę na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz wpływu aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój. Uczestniczki projektu posiadają małą wiedzę na ten temat i nie stosują jej w życiu codziennym. Tematyka zajęć projektu 3MAM FORMĘ rozbudza zainteresowanie zdrowym stylem życia i podnosi aktywność fizyczną dziewcząt, które uczestniczą w projekcie.
Opiekunka grupy: Małgorzata Dabkiewicz
KLUB LITERACKO-TEATRALNY – na zajęciach uczniowie rozwijają swoje zainteresowania literaturą i teatrem. Pracują z wykorzystaniem interesujących tekstów dla dzieci- tych klasycznych- Brzechwy, Tuwima, ale i pięknych tekstów autorów współczesnych. Doskonalą różne techniki czytania, stosują różne ćwiczenia dykcyjne, artykulacyjne, na koncentrację uwagi i wiele innych. Ciekawymi dla uczniów na tych zajęciach jest zabawa w teatr. Piszemy krótkie scenariusze i później je prezentujemy na forum grupy, przełamując w ten sposób lęk przed publicznością. Koronnym zadaniem uczniów jest przygotowanie zadania pt." Wybrani i polecani twórcy dla dzieci dawniej i dziś".
Opiekunka grupy: Maria Stasiak
SZKOLNA TRAMPOLINA DO KULTURY - grupa szkolnych plastyków w ramach projektu to silny, ośmioosobowy skład uczennic z klas VII i VIII. Inauguracji zajęć dokonałyśmy śródziemnomorskim specjałem, czyli pizzą. Jednak nasze główne działania skupiają się na rozwijaniu aktywności twórczej a zwłaszcza kreatywności, inicjatywności i pracy w zespole. W przeciągu niespełna 2 miesięcy odbyłyśmy warsztaty z rysunku, których efekty będzie można podziwiać na zaplanowanej wystawie w szkole oraz wykonałyśmy prace na konkurs plastyczny: Pasłęk 2222. Wzięłyśmy również udział w wernisażu malarstwa poplenerowego pt. Pasłęckie barwy jesieni w galerii POK. Nasze zajęcia pozwalają nam na korzystanie z profesjonalnych materiałów artystycznych dzięki finansowaniu ich z funduszy Unii Europejskiej.
Opiekunka grupy: Iwona Jachimek
ZNAM I STOSUJĘ PRAWA NATURY - na zajęciach uczennice klasy piątej zainicjowały akcję „Tajemniczy kamień”, pomalowały kamienie w przyrodnicze wzory i ułożyły je w terenie od wybranymi przez siebie drzewami lub krzewami, żeby zwrócić na nie uwagę innych osób, przygotowały i przedstawiły grupie projektowej prezentacje multimedialne o konieczności dbania o środowisko przyrodnicze, wzięły udział w Ptasim Pikniku w Krynicy Morskiej, przedstawiły scenki sytuacyjne o recyklingu, uszyły torby na zakupy z materiału tekstylnego z odzysku (upcykling), poznały sposoby odżywiania się i rozmnażania roślin doniczkowych, przesadziły sadzonki oraz wybrały temat do prowadzenia zajęć dla małych dzieci i zaczęły pisać scenariusze.
Opiekunka grupy: Elżbieta Wysokińska
ZDOBYWCY - w projekcie uczestniczy ośmioro uczniów z klas czwartych. Dotychczas odbyły się zajęcia podczas których zrealizowano następujące tematy: „Zajęcia organizacyjne. Projekt jako metoda pracy” – w trakcie zajęć uczestnicy projektu zapoznali się z jego celami, założeniami, sposobami realizacji oraz zasadami pracy. „Na tropie ciekawych elementów przyrody” – zajęcia odbyły się w parku. Każdy z uczestników otrzymał wydrukowane na kartce bingo przyrodnicze – zadanie polegało na jak najszybszym wyszukaniu elementów znajdujących się na obrazkach. W trakcie zajęć uczniowie rozwijali umiejętność obserwowania przyrody. „Jaka jest historia Pasłęka” - wycieczka do Izby Historycznej w Pasłęku – uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą historii Pasłęka, a dzięki opowieściom Pana Piotra Adamczyka poznali historię naszego miasta. „W jaki sposób zdobywać wiedzę przyrodniczą” - uczestnicy doświadczali jak dzięki naszym zmysłom możemy zdobywać wiedzę przyrodniczą. „W jaki sposób wyznaczać kierunki na mapie” – zajęcia odbyły się w klasie i terenie. Uczniowie ćwiczyli umiejętność posługiwania się mapą turystyczną. „Najciekawsze zabytki Pasłęka” – w trakcie zajęć uczniowie odbyli wycieczkę po Pasłęku, podczas której poznali najciekawsze zabytki miasta.
Opiekunka grupy: Marzena Rokicka
PASŁĘK - MY HOMETOWN! - w pierwszym etapie działania w ramach projektu odbyła się rekrutacja na zajęcia fotograficzne, w ramach których zostanie stworzona fotoksiążka oraz wystawa prac fotograficznych w naszej szkole. W zajęciach uczestniczy 8 osób z klas 8. Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się jaki jest cel działalności koła fotograficznego oraz jaki jest przewidziany plan działania. Został również sporządzony kontrakt z nauczycielem, zostały omówione terminy spotkań oraz długość spotkań. Uczniowie poznali ogólne zasady komunikacji, a na kolejnych zajęciach poznali ogólne zasady budowy aparatu oraz dowiedzieli się jak działają prawa autorskie. Zostali również poinformowani o zagrożeniach w sieci. Dalsze tematy spotkań były realizowane według planu.
Opiekunka grupy: Adriana Sadowska-Łuczko
KREATYWNY SMYK - w zajęciach projektowych uczestniczy 12 uczniów. Zajęcia odbywają się jeden raz w tygodniu. Spotykamy się na dwie godziny. We wrześniu i październiku zajmowaliśmy się wykonaniem: powitalnych dłoni, drzewa z pieczątek z liści i ziemniaka, bawiliśmy się kolorowankami do aplikacji Quiver, malowaliśmy bańkami mydlanymi i projektowaliśmy w programie Paint.
Opiekunka grupy: Izabela Klugiewicz
KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO - pracę na zajęciach języka angielskiego zaczęliśmy od zabawy. Za pomocą gry językowej „Węże i drabiny” powtórzyliśmy czasy przeszłe: Past Simple i Past Continuous. Ponadto uczymy się jak wykorzystać, ulubione przez uczniów narzędzie, telefon do nauki języka obcego. Do tej pory używaliśmy dwóch aplikacji: Quizizz oraz Wordwall. Na kolejnych zajęciach zgromadziliśmy słownictwo z działu domu i stworzyliśmy grę: Red Stones. Połączyliśmy ruch i naukę. Zrobiliśmy wyścig: każdy z uczniów musiał przejść przez „rzekę czerwonych kamieni” w jak najszybszym czasie tłumacząc wybrane słowa i wyrażenia. Połączenie ruchu i rywalizacji z nauką wyszło nam znakomicie. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach, frekwencja jest wysoka.
Opiekunka grupy: Edyta Siedlińska
JĘZYK NIEMIECKI DLA DZIECI MŁODSZYCH - swoją przygodę z językiem niemieckim rozpoczęło dwunastu pierwszoklasistów, którym w nauce języka towarzyszy miś Theo – maskotka z podręcznika. Dzieci uczą się poprzez zabawę. Bardzo chętnie śpiewają piosenki, rymowanki, bawią się w pantominę, głuchy telefon jak również odgrywają proste scenki.
Opiekunka grupy: Beata Jankowska
PROGRAMUJĘ – KODUJĘ - od września bieżącego roku szkolnego dzieci z klas pierwszych mają możliwość udziału w zajęciach programowania. Na pierwszych zajęciach uczyliśmy się podstawowych algorytmów używanych w programowaniu. Dzieci poznały tajniki kodowania dzięki uroczej postaci Kraba z Programowanie w Ruchu - Krok po kroku. Dużo radości sprawia nam budowanie ścieżek i labiryntów nie tylko na kartce papieru, ale także podczas zabawy na dywanie. To czego nauczymy się pracując z Krabem staramy się odtworzyć w rzeczywistości wydając polecenia koleżance lub koledze. Zajęcia realizowane są w formie zabawy, wykorzystując wrodzoną aktywność i ciekawość dzieci.
Opiekunka grupy: Dorota Lewandowska
iROBOT - zajęcia z robotyki rozpoczęły się na początku października, a kolejne przebiegały według harmonogramu. W zajęciach uczestniczy 12 uczniów z klas 4-8. Na początku zostały wypełnione dokumenty, uczniowie zapoznali się z całą dokumentacją. Wspólnie opracowaliśmy plan współpracy na czas trwania projektu. Podczas zajęć uczniowie zrozumieli na czym polega programowanie, mieli okazję programować za pomocą programu Scratch swoją pierwszą grę oraz zapoznali się z programowaniem w Phytonie. Poznali mBota oraz program do jego sterowania.
Opiekunka grupy: Kinga Terech
OD SMYKA DO MATEMATYKA - w zajęciach uczestniczy 12 uczniów z klas drugich, którzy zostali zakwalifikowani na podstawie przeprowadzonej diagnozy. Celem prowadzonych zajęć jest rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów oraz pobudzanie ich do samodzielnego i logicznego myślenia poprzez zabawy, gry, ćwiczenia, różnego rodzaju łamigłówki umysłowe oraz ciekawostki matematyczne. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach. Są kreatywne. Z dużym zaangażowaniem wykonują zaplanowane zadania i w pełni wykorzystują własne możliwości.
Opiekunka grupy: Jolanta Gołofit
PRZYGODA Z MATEMATYKĄ - jednym z celów zajęć było wykorzystywanie informacji i tworzenie własnych strategii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz gier planszowych matematycznych. Na pierwszych zajęciach poznawali różne gry planszowe, które mogą pomóc w logicznym myśleniu. Po zapoznaniu się z instrukcją spróbowali własnych sił w tworzeniu działań arytmetycznych potrzebnych do wykorzystania ich w grze „RUMIKUB”. Była świetna zabawa i rywalizacja, a jednocześnie wspólna praca w tworzeniu działań. Kolejne zajęcia poświęcone były programom dostępnym w Internecie do tworzenia własnych testów i zadań, do wykorzystania na zajęcia matematyczne. Zapoznali się z Quizizz.pl i świetnie radzili sobie w tworzeniu pierwszych prac. Następnie próbowali wspólnie i każdy z osobna w rozwiązywaniu tych zadań. Uczniowie realizując program uczyli się wzmacniać swoje mocne strony, planować swoją pracę, podejmować decyzje dotyczące metod rozwiązywania zadań.
Opiekunka grupy: Anna Chłopicka
Gratuluję wszystkim uczestnikom projektu zaangażowania, radości z pracy podczas zajęć dodatkowych i życzę rozwoju kompetencji kluczowych w sposób ulubiony przez Was, czyli radosną i twórczą zabawę.
Koordynatorka projektu: Jolanta Ignatowicz