• Fotoksiążka i wystawa fotografii
          • Fotoksiążka i wystawa fotografii

          • W ramach podsumowanie projektu "KOT - kreatywni, otwarci, twórczy" i prac grupy: Pasłęk MY HOMETOWN odbył się konkurs na najładniejszą pracę fotograficzną z opisem w języku angielskim. Prace zostały wydane jako fotoksiążka. Zwycięzcami zostały: Lena Tanona, Karolina Młynarczyk oraz Martyna Modzelewska.

            1 czerwca 2022 r. odbyła się również wystawa prac fotograficznych na holu szkoły dla społeczności uczniowskiej.

            opiekunka grupy projektowej: Adriana Sadowska-Łuczko

        • Wystawa prac
          • Wystawa prac

          • W dniu 01.06.2022 r. na holu szkolnym odbył się wernisaż podsumowujący działalność grupy projektowej KOT: Szkolna Trampolina do Kultury. Na wystawie zaprezentowano prace będące studium rysunkowym poszczególnych elementów twarzy oraz fotografie prac malarskich zgłoszonych na VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Pejzaże” - MDK Bartoszyce. Wśród tych ostatnich znalazły się trzy nagrodzone tj. II miejsce Wiktoria Piaskowska – Weduta Pasłęka w stylu pop – art oraz dwa wyróżnienia: Tatiana Kosiorek – Górska wioska,  wykonana w technice akryl nakładany szpachelką malarską i Urszula Kogut – Chata nad rzeką, wykonana kredką akwarelową. Potwierdzeniem naszego wysiłku wkładanego w twórcze działania  były zdobyte nagrody ale również liczna grupa uczniów, rodziców i pracowników szkoły chętnie oglądająca ekspozycję.

             

            opiekunka grupy projektowej: Iwona Jachimek

        • Mój wymarzony zawód - rozstrzygnięcie konkursu
          • Mój wymarzony zawód - rozstrzygnięcie konkursu

          • W konkursie plastycznym ogłoszonym przez doradcę zawodowego w ramach projektu: „KOT – kreatywni, otwarci, twórczy”, pt. „Mój wymarzony zawód” wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły. Wszystkie prace wzbudziły podziw jurry, a cztery najlepsze zostały wybrane, a ich twórcy zostali nagrodzeni cennymi prezentami.

            Autorzy najlepszych prac:

            1. Stanisław Zarzeka – FOTOGRAF

            2. Mikołaj Dudycz – STRAŻAK

            3. Lena Włodarska – KUCHARZ, Borys Marchlewski-Barzowski – BUDOWELANIEC

            Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane na wystawie, na holu szkoły podczas Szkolnego Dnia Dziecka 1 czerwca 2022 r..

            Gratulujemy

            koordynatorka projektu KOT: Jolanta Ignatowicz

        • Statkiem po trawie
          • Statkiem po trawie

          • 14 maja, w sobotę, trzydziestu uczniów klas pierwszych wraz z opiekunami popłynęło statkiem w rejs Kanałem Elbląskim. Nasz rejs rozpoczęliśmy i zakończyliśmy na Pochylni Buczyniec, do której dotarliśmy z Pasłęka autokarem. Na pokładzie statku „Bursztyn” przywitał nas kapitan statku i zaprosił na trzygodzinny rejs. Pokonaliśmy Pochylnię Kąty i Pochylnię Oleśnica, gdzie statek zawrócił i popłynął ponownie do Pochylni Buczyniec. W trakcie rejsu kapitan opowiadał nam o Kanale Elbląskim, jego przyrodzie, wyjaśnił jak funkcjonują pochylnie, dzięki którym statki suną tutaj nie tylko po wodzie, ale również po trawie. To tutaj statki umieszczane są na wózkach i przeciągane przez zielone łąki, dzięki stalowym linom. Ze statku mogliśmy podziwiać piękno wiosennej przyrody oraz kanału. Podczas rejsu mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w czapce kapitana za sterem statku, otrzymaliśmy słodki poczęstunek i mogliśmy kupić pamiątki. Był to miło spędzony czas, który biegnie tutaj na statku nieśpiesznie. Dzięki czemu mogliśmy spokojnie cieszyć się otaczająca przyrodą. Największymi atrakcjami były dla nas oczywiście wspominane już pochylnie. Rejs odbył się dzięki realizowanemu w naszej szkole projektowi KOT.

            Beata Jankowska

        • Grecja
          • Grecja

          • W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” dzieci z grupy przedszkolnej „Wesołe Muchomorki” oraz uczniowie klasy Ib wyruszyli w kulinarną podróż, aby poznać smaki świata.  Mieliśmy okazję zwiedzić słoneczną i niepowtarzalną Grecję. Podczas tej podróży nauczyliśmy się witać po grecku, pokazywać na mapie położenie Grecji oraz jej stolicy. Nie zabrakło też „Grek Zorba” – typowo greckiego tańca, który opanowaliśmy niemal do perfekcji. Ponadto obejrzeliśmy film o słonecznej Grecji, wirtualnie „zwiedziliśmy” Kretę, Ateny, świątynię Posejdona, zajrzeliśmy do greckiej tawerny oraz posłuchaliśmy śpiewu cykad. Na zakończenie samodzielnie przygotowaliśmy sałatkę grecką według oryginalnej receptury, która smakowała wybornie.

            Nasza wyprawa do kraju słońca, bogów, oliwek i cudownej greckiej muzyki dobiegła końca… i teraz na do widzenia  - słowa ANTIO SAS…  i z taką wiedzą i umiejętnościami można śmiało wyruszyć na wakacje do Grecji.

        • Klasa IIa na wycieczce w Gdańsku
          • Klasa IIa na wycieczce w Gdańsku

          • We wtorek 19 maja 2022 r. uczniowie kl. IIa byli na wycieczce w Gdańsku. Jednym z punktów programu była wizyta w Narodowym Muzeum Morskim. Drugoklasiści wzięli udział w lekcji muzealnej z salą interaktywną. Podczas warsztatów szukali odpowiedzi na pytanie „Dlaczego morze jest słone?”. Dużo emocji wzbudziła wizyta na wystawie interaktywnej. Dzieci zasiadły za sterami statku, znalazły się w szalupie ratunkowej, zobaczyły symulację fali tsunami oraz zdalnie sterowały ruchem statków na wodzie. Prowadziły załadunek żaglowca, mogły również oglądać świat na ogromnym globusie. Następnie przemierzając piękne uliczki gdańskiej Starówki dzieci odwiedziły Galerię Starych Zabawek. Z dużym zainteresowaniem oglądały zabawki, którymi bawili się ich rodzice i dziadkowie. Był czas na lody, słodkie przekąski oraz zakup pamiątek. 

            J.G.

        • Co dalej ósmoklasisto?
          • Co dalej ósmoklasisto?

          • Uczniowie klas ósmych w ramach projektu KOT mieli możliwość spotkania z przedstawicielami Centrum Edukacji i Pracy z Elbląga – doradcami zawodowymi. Znajomość własnych zainteresowań i predyspozycji zawodowych jest niezbędna przy podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych. Wybór kierunku kształcenia, a w dalszej przyszłości wybór zawodu powinien być poparty dokładną analizą swoich mocnych stron oraz kompetencji, a także dopasowany do wymogów i możliwości rynku pracy. Chcąc wesprzeć młodzież w ich wyborach, doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Elblągu 12 maja 2022 r. zorganizowali spotkania z każdą klasą ósmą celem wsparcia. Podczas spotkań młodzież określała swoje obszary do rozwoju, tworzyła oraz wyznaczała cele edukacyjne i zawodowe.

            Doradca zawodowy: Marianna Mazur

        • Rejs Kanałem Elbląskim
          • Rejs Kanałem Elbląskim

          • W sobotę 7 maja trzydziestoosobowa grupa uczniów klas drugich wzięła udział w rejsie Kanałem Elbląskim. Z tej atrakcji uczniowie mogli skorzystać dzięki realizowanemu w naszej szkole projektowi KOT. Z boiska szkolnego wyruszyliśmy autokarem do Buczyńca.

            Rejs rozpoczęliśmy i zakończyliśmy na Pochylni Buczyniec. W trakcie trzygodzinnego rejsu pokonaliśmy Pochylnię Kąty i Pochylnię Oleśnica. Na Pochylni Oleśnica statek zawrócił i wyruszyliśmy w powrotną drogę. W czasie rejsu statek był 6 razy wyciągany z wody na pochylnie. Mogliśmy zobaczyć jak działają pochylnie napędzane wyłącznie siłą wody i zobaczyć jak statek na specjalnych wózkach jest wyciągany z wody. Z pokładu statku podziwialiśmy pochylnie i widoki otaczające kanał. Podróż uatrakcyjniał nam kapitan statku, który opowiadał o Kanale Elbląskim, pochylniach oraz przygrywał na harmonijce ustnej. Chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w czapce kapitana za sterem statku. W trakcie rejsu otrzymaliśmy słodki poczęstunek z baru oraz mogliśmy kupić pamiątki. Do Pasłęka wróciliśmy autokarem. Rejs statkiem po trawie był dla nas dużą atrakcją i miłym przeżyciem.

            Małgorzata Dabkiewicz

        • XXI edycja CEMS CHANCE
          • XXI edycja CEMS CHANCE

          • Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8c Martyna Modzelewska, dzięki współpracy z doradcą zawodowym w ramach realizacji projektu KOT, weźmie udział w XXI edycji CEMS CHANCE. Pierwszą częścią XXI edycji będzie wydarzenie online (11 - 15 maja 2022 r.), w którym położony zostanie nacisk na pracę z mentorem. Uczestniczka za jego pomocą będzie miała szansę lepiej poznać siebie, zastanowić się nad swoimi marzeniami, celami, słabymi i mocnymi stronami, a także po prostu porozmawiać o życiu z nieco starszym kolegą lub koleżanką. Kolejnym etapem (17- 20 maja 2022 r.) będzie wielkie zgrupowanie uczestników w Warszawie. Czeka na nich moc inspirujących spotkań, warsztatów i prelekcji, a także wspaniałe atrakcje, zwiedzanie Warszawy i nowe, ciekawe znajomości. CEMS Chance to innowacyjny projekt skierowany do młodzieży w wieku 14-16 lat. Inicjatywa ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Na Martynę czeka wiele inspirujących spotkań, warsztatów i prelekcji, zwiedzanie Warszawy oraz nowe, ciekawe znajomości. Wielkie grastulacje!

            Doradca zawodowy: Marianna Mazur

        • Świetna zabawa, dużo nauki i aktywności, czyli KOT ;-)
          • Świetna zabawa, dużo nauki i aktywności, czyli KOT ;-)

          • KOT - Kreatywni, otwarci, twórczy  trwają zajęcia projektowe, które służą podnoszeniu kompetencji kluczowych i umiejętności matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, ICT, umiejętności rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się oraz umiejętności pracy zespołowej. Poniżej krótkie sprawozdania z naszych działań.

            GRAM BEZ PRĄDU – Miało być pięknie i kolorowo i jest! Obie tablice sensoryczne są już prawie gotowe. Planszomaniacy z klasy 8b stworzyli tablicę z wykorzystaniem metalowych kulek i magnesów. Tablica, jeszcze nie znalazła swojego stałego miejsca w szkole i na razie cieszy się popularnością wśród dzieci na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych w gabinecie pedagoga. Tablica planszomaniaków z 7b kusi bogactwem atrakcji. Zostało jeszcze kilka drobiazgów, aby była gotowa do oddania w ręce maluchów. Pracujemy nad tym. W międzyczasie oczywiście doskonalimy się w grach planszowych i szykujemy się na turniej gier planszowych Planszowisko, dnia 01.06.2022. Scenariusz jest już gotowy. Będzie się działo!!!

            Opiekunka grupy: Leonora Żukowska

            3MAM FORMĘ - Zajęcia odbywają się systematycznie, zgodnie z założeniami, na których grupa pogłębia wiedzę na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz wpływu aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój. Dziewczęta poznały zasady zdrowego żywienia. Potrafią odróżnić zdrową żywność od tzw. „śmieciowego” jedzenia. Uczą się przywiązywać większą wagę to tego co jedzą na co dzień. Starają się zabierać drugie śniadanie,  spożywać większą ilość owoców i warzyw oraz pić więcej wody. Na zajęciach projektowały ulotki i przygotowywały plakaty promujące zdrowy styl życia. Podczas zajęć sportowych wykonywały ćwiczenia korygujące i kształtujące właściwą postawę. Uczennice wzięły udział w wycieczce do Parku Wodnego w Sopocie. Zajęcia sportowe i zajęcia na basenie miały zachęcić dziewczęta do aktywnego spędzania czasu wolnego i oderwać je od biernego spędzania czasu tj. ciągłego przesiadywania przed TV i komputerem oraz bezczynnością.

            Opiekunka grupy: Małgorzata Dabkiewicz

            KLUB LITERACKO-TEATRALNY – Intensywnie przygotowujemy się do premiery przedstawienia pt. „Czerwony Kapturek, Smok Wawelski…, jakich nie znacie". Za nami mnóstwo pracy- prób indywidualnych i grupowych. Aby występ się podobał, należy dopilnować dosłownie wszystkiego: poprawności tekstowej, artykulacyjnej, właściwej gry aktorskiej itp. Ważnie są również stroje, scenografia, odpowiednie rekwizyty. No i oczywiście muzyka. O te wszystkie elementy albo już zadbaliśmy, albo nad niektórym jeszcze pracujemy. Chcemy, by nasze przedstawienie spodobało się zarówno dorosłej, jak i tej młodszej widowni. Nie ukrywamy, że też my- mali aktorzy- chcemy mieć satysfakcję z pracy włożonej w spektakl. Do premiery jeszcze jest trochę czasu. Wykorzystamy go jak najlepiej. Chcemy zasłużyć na duże brawa. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Trzymajcie za nas kciuki.

            Opiekunka grupy: Maria Stasiak

            SZKOLNA TRAMPOLINA DO KULTURY - Działalność naszej grupy od lutego do maja dotyczyła głównie zajęć malarskich. Postanowiłyśmy, że sprawdzianem naszych umiejętności zdobytych podczas warsztatów będzie wzięcie udziału w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim: Pejzaże. W związku z tym wybrałyśmy fotografie z interesującymi nas krajobrazami Polski i wykonałyśmy impresje na ich temat w stylach malarskich takich jak: ekspresjonizm, postimpresjonizm (praca wykonana szpachelką malarską), impresjonizm, pop art, realizm. Techniką wykonania prac był głównie akryl i akwarela. Na wyniki czekamy z pokorą i niecierpliwością.

            Sukcesem natomiast możemy pochwalić się z akcji charytatywnej tj. 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w której prace przez nas wykonane zostały sprzedane za łączną kwotę 805,03 zł. W ramach realizacji projektu w ferie zimowe odbyłyśmy wyjazd do Centrum Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie. Natomiast dużą gratką kulturalną było uczestniczenie w dniu 05.03.22 r. w wyjeździe na osławione przedstawienie musicalowe pt.  „Wiedźmin” w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

            Opiekunka grupy: Iwona Jachimek

            ZNAM I STOSUJĘ PRAWA NATURY – Na zajęciach projektowych uczestniczki przygotowywały pomoce dydaktyczne potrzebne do przeprowadzenia zajęć z przedszkolakami: karty pracy, puzzle, rekwizyty do zabaw, kolorowanki, dyplomy dla uczestników zajęć;  powielały i laminowały potrzebne materiały;  przygotowywały choreografie tańców i zabaw ruchowych;  przeprowadzały próby zajęć;  przeprowadziły zajęcia w przedszkolnej grupie „Pszczółek”,  zaplanowały akcję Dnia Ziemi i rezultat zaprezentowały na holu szkoły.

            Opiekunka grupy: Elżbieta Wysokińska

            ZDOBYWCY – Grupa na kolejnych zajęciach odkrywała i badała otaczający nas świat za pomocą eksperymentów. Bawiliśmy się w ekologów, zastanawiając się, jak w dzisiejszych czasach możemy promować zachowania ekologiczne i przy tej okazji wykonaliśmy ekologiczne torby na zakupy z logiem drzewa. Graliśmy w ekogrę, która przeniosła nas do wirtualnego domu, a dzięki tej  wizycie i łamigłówkom zrozumieliśmy jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków. Poznaliśmy sposoby wpływania roślin na zdrowie człowieka i przygotowaliśmy zdrowe warzywne przekąski. Na zajęciach uczymy się nowych rzeczy, a przy tym świetnie się bawimy.

            Opiekunka grupy: Marzena Rokicka

            PASŁĘK - MY HOMETOWN! - Zajęcia realizowane w ramach projektu kot odbywały się zgodnie z harmonogramem. Podczas zajęć uczniowie doskonalili techniki ustawiania odpowiednich parametrów pracy z aparatem podczas różnych warunków panujących wokół. Odbyły się również dwa plenery fotograficzne, na których uczniowie poznali krótką historię naszego miasta oraz zgromadzili potrzebny materiał zdjęciowy do wykonania fotoksiążki oraz wystawy fotograficznej.

            Opiekunka grupy: Adriana Sadowska-Łuczko

            KREATYWNY SMYK - Uczniowie klas trzecich uczestniczący w zajęciach grupy rozwijały swoje zainteresowania plastyczne, informatyczne i muzyczne. Panująca atmosfera  twórczej pracy sprzyjała powstawaniu więzi w grupie, wyzwalała u dzieci radość tworzenia i wiarę we własne uzdolnienia. Tematyka zajęć dobierana była stosownie do pór roku, przypadających świąt, oraz zainteresowań dzieci. Ta różnorodność tematyczna stworzyła możliwość do wprowadzania i poznawania przez dzieci wielu technik plastycznych, które ze względu na wiele czynników trudno zrealizować podczas zajęć dydaktycznych. Uczestnicy zajęć eksperymentowali tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace. Kształcili zmysły kompozycyjne, rozwijali wrażliwość estetyczną wyzwalała się u nich radość tworzenia. Dzieci poznały technikę origami płaskiego z koła, tworząc w grupach wielobarwne , wiosenne obrazki. Wiosna i święta wielkanocne sprowokowały nas do wykonania ozdobnych wianków i projektowania i wykonania świątecznych pisanek ze styropianowego jajka . Tworzyliśmy kompozycje przestrzenne z samodzielnie wykonanych papierowych piórek. Ćwiczyliśmy  ortografię i umiejętności matematyczne – korzystając z komputerowych gier  edukacyjnych. Towarzyszyła nam muzyka. . Dzieci nauczyły się gry na flażolecie kolejnych utworów. Gramy następujące utwory: - „Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, „Zegary”, „Dla Mamy”. Dzieci w czasie zajęć rozwijały  pasję poznawczą, mogły uwierzyć we własne możliwości i uzdolnienia jak również wyrabiały poczucie odpowiedzialności za sumienne wywiązywanie się z przyjętych na siebie obowiązków.

            Opiekunka grupy: Izabela Klugiewicz

            KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO - przygotowuje uczniów klas ósmych do egzaminu ósmoklasisty. Na każdych zajęciach korzystamy z tablicy interaktywnej, równie często pracujemy metodą stacji dydaktycznych. Są to dwie ulubione metody pracy uczniów. Możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi do egzaminu: utrwaliliśmy wszystkie najważniejsze czasy gramatyczne, dajemy sobie radę z zadaniami otwartymi typu uzupełnianie luk. Za pomocą zadań interaktywnych na Wordwall oraz Learningapps utrwaliliśmy słownictwo z działów: zdrowie, nauka i technika, podróżowanie i turystyka oraz świat przyrody i sport. Również wypowiedź pisemna nie jest już nam straszna. Każdy z uczniów wie, jak zrelacjonować wydarzenie przeszłe, zaproponować, wyrazić swoją opinię oraz opisać przedmiot, miejsce lub osobę. Udało się nam zrealizować projekt pt. My own sport rules gdzie uczniowie pracując w parach stworzyli plakaty dotyczące zasad panujących w wybranych sporcie. Dobrze się przy tym bawiliśmy  a jednocześnie utrwaliliśmy czasowniki modalne.

            Opiekunka grupy: Edyta Siedlińska

            JĘZYK NIEMIECKI DLA DZIECI MŁODSZYCH - podczas zajęć spędzamy czas aktywnie, twórczo i świetnie się bawimy z misiem Theo. Poznaliśmy już nazwy części ciała i tworzyliśmy w grupach sylwetki człowieka, wyturlaliśmy twarze potworów, projektowaliśmy swój wymarzony dom nazywając wszystkie jego pomieszczenia, rysowaliśmy swoje drzewo genealogiczne nazywając członków rodziny. Potrafimy powiedzieć co robimy w wolnym czasie, co lubimy jeść i pić najbardziej, znamy nazwy owoców i warzyw. Wyklejaliśmy swoją ulubioną pizzę nazywając jej składniki, a potem zajadaliśmy się prawdziwą pizzą utrwalając poznane słownictwo. Rymowanki, piosenki, odgrywane scenki oraz gry w domino, memory i puzzle lubimy najbardziej. Deutsch ist einfach! Deutsch macht Spaß!

            Opiekunka grupy: Beata Jankowska

            PROGRAMUJĘ – KODUJĘ - Czy do nauki kodowania można użyć dywanu? Oczywiście! Tylko musi to być Magiczny Dywan! Nie każdy posiada taki dywan w domu. Tak się składa, że w Szkole mamy taki dywan. Okazało się, że nauka kodowania na dywanie to świetna zabawa. Połączyliśmy zdobywanie wiedzy, z zabawą i ruchem. Uczyliśmy się też zasad zgodnej współpracy gdyż pracowaliśmy w grupach.  Oczywiście dla równowagi oprócz nauki był też czas na trochę zabawy i przepyszne przekąski.

            W kolejnym etapie naszej przygody z programowaniem poznaliśmy uroczego kolegę - przybysza z innej planety Photona. Photon rozbił się o asteroidę i wylądował na Ziemi.  Programowaliśmy Photona samodzielnie, ucząc go wszystkiego od podstaw - od poruszania się w określonych kierunkach, rozpoznawania różnych kolorów, aż po reagowanie na różne bodźce i interakcję z otaczającą go rzeczywistością. Staraliśmy się odtwarzać jego drogę z pamięci, pomogliśmy mu poznać zwyczaje ludzi, on nas uczył współpracy.

            Opiekunka grupy: Dorota Lewandowska

            iROBOT - Zakończyliśmy etap konstruowania, sterowania robotem oraz tworzenia inteligentnej konstrukcji z LEGO® MINDSTORMS® Wynalazca robotów, który zawiera elementy pozwalające młodym inżynierom zbudować pięć wyjątkowych, zmechanizowanych robotów i pojazdów, którymi można sterować za pomocą  aplikacji LEGO MINDSTORMS Robot Inventor. Dzięki aplikacji, możemy zaprogramować roboty za pomocą Scratch obsługiwanego metodą przeciągania i upuszczania. 

            Nadszedł czas na poznanie drukarki 3D Flashforge. Drukarka posiada szereg innowacyjnych rozwiązań, jest łatwa w obsłudze i działa za pośrednictwem Wifi, Bluetooth oraz pendrive USB. Uczniowie świetnie poradzili sobie ze stworzeniem własnego i wymarzonego projektu. Dzięki projektowi iRobot uczniowie są młodymi specjalistami w zakresie programowania, konstruowania i tworzenia projektów w drukarce 3D. 

            Opiekunka grupy: Kinga Terech

            OD SMYKA DO MATEMATYKA - Na kolejnych zajęciach utrwalaliśmy zdobyte wiadomości w praktycznym działaniu. Utrwalaliśmy umiejętność posługiwania się jednostkami miar. Ćwiczyliśmy odmierzanie oraz mierzenie długości. Robiliśmy „Świąteczne zakupy”, posługując się banknotami i monetami będącymi aktualnie w obiegu, ćwicząc przy tym pojęcia: cena, ilość i wartość. Podczas zabawy wydawaliśmy resztę oraz rozmienialiśmy pieniądze. Były też zabawy z kodowaniem, tym razem nie tylko na dywanie, ale z wykorzystaniem komputera w pracowni informatycznej.

            Opiekunka grupy: Jolanta Gołofit

            PRZYGODA Z MATEMATYKĄ

            Na kolejnych zajęciach ćwiczyliśmy sprawności rachunkowe na działaniach arytmetycznych wykorzystując różne metody.  Rozwiązywaliśmy zadania w formie stacji, były rożne metody mnożenia, np. metoda przekątnych, metoda japońska. Uczniowie w kodzie QR mieli zakodowany link do filmiku instruktażowego, po obejrzeniu filmiku mieli do wykonania przykład wskazaną metodą. Były metody sprytnego liczenia zaczerpnięte z WMTDAY, kolejność wykonywania działań w formie puzzli, trimino, mozaika. Kolejnymi zadaniami były zadania z ułamkami. Zadawane często pytanie: Ułamki są zupełnie bez sensu! Jak można pomnożyć kawałek przez kawałek? , na które próbowaliśmy znaleźć sensowną odpowiedz. Połowa, ćwiartka, kawałek, część tak nazywamy różne ułamki. Czy każdy z nas rozumie te określenia? Jesteśmy z nimi oswojeni. Jak jednak oswoić inne „kawałki kawałków”? Fiszki matematyczne (koła ułamkowe) mogą zamienić nasze podejście do ułamków. Wspólna zabawa ułatwia zrozumienie i polubienie ułamków. Czasami bawiliśmy się poznanymi wcześniej programami komputerowymi i prezentowaliśmy swoje umiejętności. 

            Opiekunka grupy: Anna Chłopicka

             

            Koordynatorka projektu: Jolanta Ignatowicz

        • Nasze uczennice na mistrzostwach w Rydze
          • Nasze uczennice na mistrzostwach w Rydze

          • Niezmiernie miło jest mi pochwalić się osiągnięciami moich podopiecznych a jednocześnie uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku: Amelii Rodziewicz, Małgorzaty Myk, Wiktorii Piaskowskiej, Klaudii Lejman. Dzieci należą do grup tanecznych ale dodatkowo tańczą jako duety w ENERGY DANCE PASŁĘK. Reprezentując Cheerleaders Pasłęk w Polsce i za granicą. 

            W kwietniu zostały rozegrane zawody w formule online organizowane przez klub z Czech. W tym turnieju udział wziął duet ELITE Wiktoria Piaskowska oraz Klaudia Lejman w kategorii wiekowej junior. Pokonując zawodników z Polski i Czech ostatecznie zajęły II miejsca zdobywając srebrny medal.

            W dniu 6 maja 2022 r. dwa duety o nazwach SILVER, w których tańczą dziewczynki Małgorzat Myk i Amelia Rodziewicz oraz duet ELITE, w którym tańczą Wiktoria Piaskowska oraz Klaudia Lejman wraz z trenerami Daria Borkowska oraz Agnieszka Lejman wyleciały na Mistrzostwa do Rygi na Łotwę. Mistrzostwa zostały rozegrane 07 maja 2022 r. w kategorii tanecznej oraz sportowej. Było to wspaniałe widowisko, a zawody zostały rozegrane między krajami Polska, Łotwa oraz Estonia.
            Nasze duety wystartowały w różnych kategoriach wiekowych. Silver (junior młodszy) i Elite (junior).
            Jest nam niezmiernie miło pochwalić się, że po pokonaniu konkurencji do domu wracamy z dwoma brązowymi medalami zdobytymi na tych zawodach.

            Agnieszka Lejman trener Cheerleaders Pasłęk

        • Szkolna Trampolina Do Kultury w Warszawie
          • Szkolna Trampolina Do Kultury w Warszawie

          • W dniach 05 – 06.05.2022 r. odbył się wyjazd edukacyjny do Warszawy grypy: Szkolna Trampolina Do Kultury działającej w ramach projektu unijnego KOT. Bogaty program wycieczki zakładał poznanie zbiorów Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Muzeum Narodowego a zwłaszcza Galerię Sztuki Starożytnej (po jej 10 letniej przerwie na modernizację). Wspaniała pogoda umożliwiła nam dłuższy pobyt w Pałacu Na Wodzie i spacer po pięknych Łazienkach Warszawskich z foto sesją przy pomniku Fryderyka Chopina. Jednak największe emocje wyzwoliła w nas multimedialna wystawa dzieł i wynalazków Leonarda da Vinci prezentowana w Pałacu Kultury i Nauki. Kolekcja wirtualnych dzieł w technologii Digital Art 360 oraz ponad 60 modeli skonstruowanych wynalazków geniusza jest upamiętnieniem jego 500 rocznicy śmierci i już objechała najważniejsze miasta na świecie z rekordem oglądających. Mimo, że wyjazd był dwudniowy to tempo naszego zwiedzania Warszawy było zawrotne. Zgodnie z planem odwiedziliśmy również Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski oraz Kościół Św. Krzyża (gdzie w filarze wmurowane jest serce F. Chopina). Dopełnieniem najważniejszych atrakcji kulturalnych Warszawy było zwiedzanie Starego Miasta i wizyta na Zamku Królewskim. Te ciekawe doświadczenie oraz ogrom zdobytej wiedzy zostaną w nas na zawsze.

            Opiekunka grupy projektowej: Iwona Jachimek

        • Laureatka i finalistka Konkursów Kuratora Oświaty z SP nr 1
          • Laureatka i finalistka Konkursów Kuratora Oświaty z SP nr 1

          • Zakończyła się tegoroczna edycja wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Miło nam poinformować, że uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku uzyskały tytuł laureatki i tytuł finalistki tych konkursów. Hanna Kowalczyk uzyskała tytuł laureatki konkursu z geografii (nauczycielka przygotowująca pani Mariola Dorniak), a Martyna Puławska uzyskała tytuł finalistki konkursu z biologii (nauczycielka przygotowująca pani Elżbieta Wysokińska). Warto przypomnieć, że tytuł Laureata uzyskany w konkursie organizowanym przez Kuratora Oświaty oznacza zwolnienie z danego zakresu egzaminu na zakończenie szkoły i przyznanie automatycznie maksymalnej liczby punktów oraz obligatoryjnie celującą ocenę z danego przedmiotu na koniec roku szkolnego. Ponadto, co niezwykle istotne dla ambitnych uczniów, laureat ma pierwszeństwo w rekrutacji do każdej wybranej przez niego szkoły średniej, a to oznacza możliwość podjęcia nauki w najlepszych liceach w Polsce. Tytuł Finalisty daje natomiast dodatkowe, cenne punkty doliczane absolwentowi szkoły przy postępowaniu kwalifikacyjnym do szkół średnich. Należy przypomnieć, że od lat najlepsze licea z Olsztyna i Elbląga zabiegają o naszych laureatów i finalistów poprzez specjalne, imienne zaproszenia wystosowane na adres szkoły. Nasi laureaci uzyskiwali także w minionych latach stypendia pozwalające im kontynuować naukę w jednym z najlepszych liceów w Polsce - słynnym III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.

        • CEMS Chance - Daj sobie szansę!
          • CEMS Chance - Daj sobie szansę!

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 8b Hubert Chojnicki, dzięki współpracy z doradcą zawodowym w ramach realizacji projektu KOT, weźmie udział w XXI edycji CEMS CHANCE. Pierwszą częścią XXI edycji będzie wydarzenie online (11 - 15 maja 2022 r.), w którym położony zostanie nacisk na pracę z mentorem. Uczestnik za jego pomocą będzie miał szansę lepiej poznać siebie, zastanowić się nad swoimi marzeniami, celami, słabymi i mocnymi stronami, a także po prostu porozmawiać o życiu z nieco starszym kolegą lub koleżanką. Kolejnym etapem (17- 20 maja 2022 r.) będzie wielkie zgrupowanie uczestników w Warszawie. Czeka na nich moc inspirujących spotkań, warsztatów i prelekcji, a także wspaniałe atrakcje, zwiedzanie Warszawy i nowe, ciekawe znajomości. CEMS Chance to innowacyjny projekt skierowany do młodzieży w wieku 14-16 lat. Inicjatywa ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Na Huberta czeka wiele inspirujących spotkań, warsztatów i prelekcji, zwiedzanie Warszawy oraz nowe, ciekawe znajomości. Wielkie grastulacje!

            Doradca zawodowy: Marianna Mazur

        • Wiwat Trzeci Maja
          • Wiwat Trzeci Maja

          • 29 kwietnia 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku uczestniczyli w happeningu zorganizowanym z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Organizatorkami wydarzenia były panie: Iwona Jachimek i Ewa Żukowska. Tego dnia wszyscy uczniowie ubrali się na biało-czerwono. Podczas spotkania na boisku stworzyliśmy żywy napis 3 maja i wielką biało-czerwoną flagę. Był okazjonalny okrzyk, krótkie przypomnienie znaczenia majowych świąt i piosenka o uchwaleniu Konstytucji Trzeciego Maja. Również przedszkolaki właczyły się w obchody tych Świąt. Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego to wydarzenie.

        • Wycieczka do Nowego Dworu Gdańskiego
          • Wycieczka do Nowego Dworu Gdańskiego

          • Dnia 28 kwietnia 2022 r. kl. IIa była na wycieczce w Nowym Dworze Gdańskim w Żuławskim Parku Historycznym. Dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej „Od ziarenka do bochenka... czyli jak powstaje chleb”. Zapoznały się z  procesem powstawania chleba - najstarszego wypieku, od żmudnej pracy rolnika, poprzez pracę młynarza, aż po zawód piekarza. W czasie lekcji mogły obejrzeć narzędzia, których używali podczas pracy rolnicy, młynarze oraz piekarze. Próbowały zrobić mąkę, używając młynka. Pod okiem doświadczonego mistrza kulinarnego wzięły udział w warsztatach „Kulinarne fascynacje”. Poznały tajniki wypieku domowego chleba oraz wytwarzania masła. Przyjrzały się również, jak powstaje ser. Na koniec odbyła się degustacja samodzielnie wykonanych produktów: chleba, masła i sera. 

            J.G.

          • Dzień wolny od zajęć lekcyjnych

          • Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku dzień 2 maja 2022 r. jest wolny od zajęć lekcyjnych. W tym dniu szkoła pozostaje otwarta. Nauczyciele pełnią dyżury, realizując zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w godzinach od 8:00 do 15:00. Poniżej zamieszczamy plan dyżurów nauczycieli w tym dniu.

            Dariusz Ponichtera

            2 maja 2022 r. (poniedziałek)

            08:00-11:30 - panie Agnieszka Furtak i Małgorzata Dabkiewicz

            11:30-15:00 - pani Edyta Garczyńska

        • Zespół Szkół Zawodowych w Barlewiczkach – zaprasza
          • Zespół Szkół Zawodowych w Barlewiczkach – zaprasza

          • W ramach doradzwa zawodowego z projektu KOT uczniowie klas ósmych 28 kwietnia 2022 r. spotkali się z Panią Haliny Stępień - Grajewską przedstawicielem Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Barlewiczkach, która zaprezentowała ofertę kierunków kształcenia. Nawiązała również do możliwości odbywania praktyk w ramach projektu ERASMUS+, który jest w 100% finansowany ze środków programu ERASMUS+. Oferta edukacyjna to:

             Technikum -okres nauki - 5 lat

            • Technik pojazdów samochodowych-bezpłatny kurs na prawo jazdy kategorii B
            • Technik rolnik- bezpłatny kurs na prawo jazdy kategorii T
            • Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki- bezpłatny kurs na prawo jazdy kategorii B i T
            • Technik informatyk - Dodatkowe umiejętności zawodowe: programowanie mikrokontrolerów i prostych układów
            • Technik mechanik
            • Technik żywienia i usług gastronomicznych                                                                           

            Branżowa Szkoła I stopnia - okres nauki - 3 lata we wszystkich zawodach robotniczych pod warunkiem znalezienia praktyki, w szczególności:

            • cukiernik, elektryk, elektromechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, rolnik, mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, stolarz, ślusarz, sprzedawca, kucharz, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fotograf, operator obrabiarek skrawających.

            Dziękujemy za przybliżenie możliwości zawodowych - wszystkim uczniom życzymy sukcesów podczas egzaminów oraz dobrych decyzji  w wyborze dalszej edukacji.

            Doradca zawodowy: Marianna Mazur

        • Siatkarze z „Jedynki” mistrzami powiatu
          • Siatkarze z „Jedynki” mistrzami powiatu

          • 6 kwietnia w Gronowie Elbląskim odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej chłopców. Na turnieju finałowym pojawiły się drużyny ze szkół w: Młynarach, Gronowie Elbląskim, Godkowe i Pasłęka. Nasza reprezentacja pokonała wszystkie zespoły z wynikiem 2:0 w każdym meczu i zdobyła pierwsze miejsce. Na szczególną pochwałę zasługuje Filip Woźnowski, który w drugim secie meczu z Młynarami, z własnej zagrywki zdobył 15 punktów z rzędu otwierając seta wynikiem 15:0.
            „Jedynkę” Pasłęk reprezentowali: Filip Woźnowski, Jakub Stasiek, Michał Gajownik, Oliwier Lachowicz, Bartłomiej Wąsowicz, Jakub Soroka, Artur Łowiecki, Aleksander Rokicki.
            Mistrzom powiatu gratulujemy.

        • Przemoc boli
          • Przemoc boli

          •             W styczniu tego roku Gmina Pasłęk przystąpiła do realizacji działań w ramach kampanii „Przemoc boli”.  Celem kampanii jest zapobieganie przemocy wśród uczniów oraz umiejętności reakcji, kiedy do niej dojdzie, edukacja uczniów doznających lub będących świadkami przemocy, ochrona uczniów przed przemocą rówieśniczą i cyberprzemocą, dostarczanie wiedzy o sposobach reagowania na przemoc, a także podejmowania wspólnych działań minimalizujących ryzyko wystąpienia przemocy rówieśniczej oraz zwrócenie uwagi na istniejący system wsparcia dla ofiar przemocy (wychowawca, nauczyciel, pedagog, psycholog).

                        W ramach kampanii „Przemoc boli” nasza szkoła otrzymała materiały do wykorzystania w pracy wychowawczej, dostosowanych do poziomu nauczania, poczynając od dzieci w wieku przedszkolnym, aż do uczniów klas ósmych.

                        We wszystkich klasach i grupach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych sponsorowanych przez Urząd Miasta Pasłęk.

            pedagog L. Ewa Żukowska

  • Galeria zdjęć

      brak danych