KOT - Kreatywni, otwarci, twórczy to projekt, w którym podnosimy kompetencje kluczowe i umiejętności matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, ICT, umiejętności rozumienia, kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, umiejętności uczenia się oraz umiejętności pracy zespołowej.
GRAM BEZ PRĄDU – Razem z nowym rokiem rozpoczęliśmy prace techniczne nad skonstruowaniem dwóch tablic sensorycznych dla małych dzieci, czyli dla przedszkolaków naszej szkoły. Pracujemy w dwóch grupach. Zespół 4-osobowy z klasy 7b pracuje nad stworzeniem tablicy sensorycznej, dzięki której, poprzez zabawę dzieci będą się uczyły rozpoznawać kolory, kształty, będą poznawać literki i cyferki, uczyć się wiązać sznurówki w butach a także kokardki. Od jesieni szukamy i gromadzimy ciekawe elementy do wykonania tej tablicy. Na ostatnich zajęciach pracowaliśmy z wiertarką i wkrętarką, co widać na zdjęciach. Grupa 4-osobowa z klasy 8b natomiast pracuje nad stworzeniem tablicy, dzięki której dzieci będą ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową. Zadanie nie jest łatwe, ale pomysł staramy się zrealizować. W arkuszu sklejki musimy wyciąć ścieżki, którymi, za pomocą magnesu, pod pleksą dzieci będą przesuwały metalowe kulki od punktu A do punktu B. Mamy sklejkę i udało się wyciąć część elementów. Przed nami jeszcze dużo pracy. Wiktor wycina a dziewczyny szykują się do plastycznej obróbki tablicy. Ma być pięknie i kolorowo.
Opiekunka grupy: Leonora Żukowska
3MAM FORMĘ - Projekt służy promocji aktywności fizycznej, uczy prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania. Na zajęciach grupa kształtuje postawy i zachowania związane z prawidłowym żywieniem i aktywnością fizyczną. Poznaje zasady zdrowego żywienia. Uczymy się jak odczytywać informacje zamieszczone na opakowaniach produktów spożywczych. Dziewczęta sporządzają zdrowe przekąski. Poznają ćwiczenia fitness kształtujące prawidłową postawę i wpływające na kształtowanie zgrabnej sylwetki. Uczą się koncentracji na prawidłowym oddychaniu w trakcie ćwiczeń, wyczucia poszczególnych grup mięśniowych i ich świadomego angażowania.
Opiekunka grupy: Małgorzata Dabkiewicz
KLUB LITERACKO-TEATRALNY – Grupa aktywnie pracuje. Za nami gry i zabawy teatralne, ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe, wchodzenie w różnorodne role, itp. Teraz przyszedł czas na konkrety. Można powiedzieć, że teorię zaczynamy łączyć z praktyką. Ale chcemy to zrobić w formie zabawy. Dokładniej, zabawy… literaturą. Udowodnimy, (mamy nadzieję, że skutecznie), iż jest to możliwe. Pokażemy widzom, że klasyczne teksty znanych baśni, bajek i legend można pokazać w zupełnie innej wersji. Wersji żartobliwej, wzbogaconej o współczesne akcenty. Chcemy udowodnić, że tak naprawdę klasyka ma swoją ponadczasową wartość i, co tu dużo mówić, jest wiecznie żywa. Więcej szczegółów nie możemy zdradzić. Sami zaś, pełni zapału i pomysłów, zabieramy się do pracy. Trzymajcie za nas kciuki.
Opiekunka grupy: Maria Stasiak
SZKOLNA TRAMPOLINA DO KULTURY - Realizacja zadań projektowych w kolejnych dwóch miesiącach czyli grudniu i styczniu br. szkolnego utrudniały przerwy w nauce stacjonarnej spowodowane obostrzeniami związanymi z Covid -19 i prowadzeniem zajęć online. Jednakże udało nam się doprowadzić do sfinalizowania warsztatów z rysunku. Jednocześnie podjęłyśmy wyzwanie dotyczące wykonania prac malarskich (w ramach warsztatów malarskich) z przeznaczeniem ich na aukcje charytatywne 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mamy nadzieję, że uda się nasze akryle na płótnie sprzedać i tym samym wesprzeć szczytny cel akcji przez naszą społeczność szkolną.
Opiekunka grupy: Iwona Jachimek
ZNAM I STOSUJĘ PRAWA NATURY – W skład grupy projektowej wchodzą uczennice z klasy 5a: Małgorzata Myk, Amelia Rodziewicz, Wiktoria Kosieradzka, Pola Andruszkiewicz, Anna Ponichtera, Lena Kosiorek, Wiktoria Jabłońska, Zofia Suckiel, Katarzyna Cytrycka.
Na zajęciach projektowych uczestniczki:
a. Napisały scenariusze zajęć dla wybranych grup wiekowych,
b. przepisały scenariusze na komputerze,
c. przygotowują pomoce dydaktyczne potrzebne do przeprowadzenia zajęć.
Opiekunka grupy: Elżbieta Wysokińska
ZDOBYWCY – Uczniowie w kolejnym etapie sprawdzili swoją wiedzę o Pasłęku w grze terenowej, którą przygotował dla nas doświadczony harcerz p. Damian Sokołowski. Polegała ona na odwiedzeniu kolejnych punktów na mapie okolicy i odpowiadaniu na pytania. Poradziliśmy sobie świetnie, więc metą naszej gry była pizzeria i pyszna pizza. Podsumowując dotychczasowe zajęcia stworzyliśmy grę planszową o zabytkach naszego miasta. Gra okazała się doskonałym pomysłem na utrwalenie zdobytej wiedzy.
Opiekunka grupy: Marzena Rokicka
PASŁĘK - MY HOMETOWN! - Uczniowie realizowali poszczególne tematy według przedstawionego wcześniej planu. Zapoznali się z budową aparatu analogicznego oraz wzięli udział w pierwszych zajęciach plenerowych, podczas których robili po raz pierwszy zdjęcia aparatem cyfrowym – lustrzanką. Uczniowie podczas spotkań poznali również program do tworzenia grafiki rastowej „Canva”, dowiedzieli się również w jakich formatach można zapisywać zdjęcia oraz jak zabezpieczyć kartę przed kopiowaniem. Następnie grupa projektowa skupiła się na działaniach mających na celu poprawę jakości wykonanych zdjęć podczas zajęć plenerowych. Poznaliśmy również historię Pasłęka. Stworzyliśmy również bazę inspiracji oraz zapoznaliśmy się z programami graficznymi do obróbki zdjęć dostępnymi on-line. Wykonane i opracowane zdjęcia zaprezentowaliśmy na Facebook-u szkolnym.
Opiekunka grupy: Adriana Sadowska-Łuczko
KREATYWNY SMYK - Zajęcia mają na celu pobudzać kreatywność uczniów, odkrywać przyjemność tworzenia, rozwijać zainteresowania. Dzieci uczestniczące w zajęciach bardzo angażują się w proces planowania i wykonania kolejnych projektów. Wykazują się dużą pomysłowością i wytrwałością. Grupa zajmowała się formowaniem, układaniem i lepieniem z modeliny. Powstały ciekawe, kolorowe figurki zwierząt. Konstruowała dowolne i według instrukcji obrazkowej formy przestrzenne z klocków. Śniegowe bałwanki kreślone oburącz z owali były kolejnym zadaniem plastycznym, z którym uczniowie świetnie poradzili sobie. Nauka gry na flażolecie była kolejną propozycją spędzania wolnego czasu. Zagranie w czasie świąt kolędy przed rodziną było dobrą motywacją do ćwiczeń. Nauka gry kolejnych utworów była odkrywaniem tego prostego sposobu na muzykowanie.
Opiekunka grupy: Izabela Klugiewicz
KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO - Na zajęciach z języka angielskiego dobrze się bawimy. Zakupione zostały gry językowe oraz karty gramatyczne. Gramy w „Questions and answers” oraz „English Championships” . Ponadto udaliśmy się ostatnio w wirtualną podróż do Stanów Zjednoczonych. Pracowaliśmy w parach i grupach gdzie oprócz zdobywania wiedzy z języka angielskiego ćwiczyliśmy umiejętności negocjowania, kompromisu, selekcjonowania informacji wyszukanych w Internecie oraz umiejętność posługiwania się komputerem. Ostatecznie stworzyliśmy nasze „TOP 8” miejsc, które uczniowie chcieliby odwiedzić w przyszłości. Zdjęcia oraz opisy tych miejsc są prezentowane w postaci gazetki w gabinecie języka angielskiego.
Opiekunka grupy: Edyta Siedlińska
JĘZYK NIEMIECKI DLA DZIECI MŁODSZYCH - na zajęciach języka niemieckiego uczymy się z misiem Theo przez zabawę: śpiewamy i tańczymy, układamy puzzle, rysujemy i wycinamy, odgrywamy scenki oraz bawimy się w Stille Post. Potrafimy się już przywitać, przedstawić, zapytać o samopoczucie, powiedzieć w co lubimy się bawić, znamy również nazwy zabawek i kolory. Razem z misiem Theo liczymy do 12 i nazywamy części ciała. Deutsch macht Spaß!
Opiekunka grupy: Beata Jankowska
PROGRAMUJĘ – KODUJĘ - Zajęcia programowania dla klas pierwszych. Kiedy poznaliśmy już tajniki programowania i zakończyliśmy przygody z wesołym krabem nadszedł czas na to co „tygryski lubią najbardziej”. W kolejnym etapie zajęć z programowania czekał na nas kreatywny, edukacyjny zestaw Lego. Lego Boost łączy ze sobą świetną zabawę z nauką programowania. Dzięki aplikacji możemy ożywić naszą postać, wydawać jej polecenia. Uśmiechy nie schodziły nam z twarzy, umilkły wszystkie rozmowy, dzieci pochłonęła praca nad budowaniem w pierwszej kolejności robota o imieniu Vernie. Do zbudowania mamy 5 modeli także czeka nas dużo pracy i zabawy. W przerwach pomiędzy intensywną pracą zawsze czeka na nas przekąska.
Opiekunka grupy: Dorota Lewandowska
iROBOT - Gdy już poznaliśmy podstawy programowania w języku Scratch oraz zakończyliśmy tworzenie własnych gier. Nadszedł czas na zbudowanie prawdziwych robotów. Naszym kolejnym etapem zajęć z programowania było poznanie, jak sterować robotem i stworzyć inteligentną konstrukcje. Mowa o zestawie LEGO® MINDSTORMS® Wynalazca robotów, która zawiera elementy pozwalające młodym inżynierom zbudować pięć wyjątkowych, zmechanizowanych robotów i pojazdów, którymi można sterować za pomocą aplikacji LEGO MINDSTORMS Robot Inventor. Dzięki aplikacji, możemy zaprogramować roboty za pomocą Scratch obsługiwanego metodą przeciągania i upuszczania. Ożywione roboty mogą wykonywać rozmaite trudne misje i zabawne ćwiczenia. Uśmiech i radość towarzyszą nam przez cały okres trwania zajęć, a jeszcze więcej przed nami. Podczas krótkich przerw, są zawsze przygotowywane pyszne przekąski.
Opiekunka grupy: Kinga Terech
OD SMYKA DO MATEMATYKA - Praca z uczniami na zajęciach rozwijających uzdolnienia matematyczne ma różne formy. Jest to praca w grupach, praca indywidualna i zbiorowa. Podczas zajęć wykorzystywane są gry i zabawy edukacyjne. Dużą atrakcją są zakupione w ramach projektu pomoce dydaktyczne: domina, układanki, mata z zegarem, kostki oraz gry. Dzięki grze PixBlocks uczniowie uczą się programować bez komputera. Rozwija to ich programistyczną wyobraźnię. Układanka „Piramida matematyczna” pomaga w nauce tabliczki mnożenia oraz służy poznawaniu podstaw techniki rachunkowej, utrwaleniu pojęcia liczby oraz dodawania i odejmowania. Studnia Jakuba, uczy cierpliwości i zręczności, doskonali koncentrację uwagi. Te pomoce sprawiają, że zajęcia są coraz ciekawsze i dodatnio stymulują procesy poznawcze u dzieci.
Opiekunka grupy: Jolanta Gołofit
PRZYGODA Z MATEMATYKĄ - Tym razem wykorzystaliśmy sprzęt multimedialny do wykonywania kolejnych zadań. Zapoznaliśmy się z programem do tworzenia projektów w 3D. To program Meshmixer, darmowy program do tworzenia i obróbki modeli do druku 3D. Aplikacja umożliwia połączenie kilki modeli w jeden, nałożenie tekstur, zaprojektowanie podpór oraz na dopracowanie samego modelu przed wydrukiem np. zamknięcie szpar, co wpłynie później na jakość wydruku. Było to ciekawe i mamy nadzieję, że będziemy mogli sami wykonać wydruki na takiej drukarce. Kolejne zajęcia poświęcone były logicznemu myśleniu z wykorzystaniem gier i układanek. Logiczne myślenie to rodzaj myślenia używany np. podczas gry w szachy, gdzie panują określone zasady, oraz podczas rozwiązywania zagadek, dla których istnieje odpowiedź. Myślenie jest złożoną umiejętnością, wymagającą sprawnej uwagi, pamięci, opartą na inteligencji, ale także na wiedzy. Na każde zajęcia uczniowie przychodzili chętnie i z chęcią przyjmowali powierzone i zadania.
Opiekunka grupy: Anna Chłopicka
Koordynatorka projektu: Jolanta Ignatowicz