„Stop! Zawracaj! usiądź Kolego!
Zastanów się teraz po co? Dlaczego?
Przywrócić naszą Ziemię musimy,
do stanu używalności, bo się udusimy.
Gdy się wyczerpią zapasy paliw kopalnych,
źródeł energii nieodnawialnych,
a ich ogromne wykorzystywanie
szybciej nam urośnie niż wydobywanie.
I jeśli tempo dalej się nie zmieni,
nie damy rady przywrócić naszej Ziemi.
Zastanów się, usiądź i pomyśl Kolego,
aby nie niszczyć środowiska naszego.
Co trzeba zrobić? Zastanów się każdy z nas!
Zmień przyzwyczajenia, póki jeszcze czas.
Wykorzystaj energię wiatru, woda jest kolejną siłą
sprawisz tym dla Ziemi niespodziankę miłą.
Szanuj Ziemię, szanuj Przyrodę,
bo to jest twój dom, bo jedną ją masz.
Przywróć naszą Ziemię, póki jeszcze czas.”
Końcówka kwietnia wielu ludziom kojarzy się z Dniem Ziemi. Idea troski o naszą planetę łączy wielu ludzi. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Na co dzień staramy się oszczędzać wodę i energię elektryczną, segregować śmieci, chronić zasoby przyrodnicze. Umowny dzień 22 kwietnia ukazuje, jak wielu ludzi zaangażowanych jest w działania, by przekazać „niebieską planetę” w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń.
Każdego dnia zarówno w domu jak i w zakładach przemysłowych dochodzi do spalania różnych substancji w efekcie czego otrzymujemy energię. W okresie grzewczym korzystamy z węgla, który pod wpływem spalania wydziela szkodliwe dla zdrowia oraz atmosfery substancje. Użytkujemy samochody, które są najpowszechniejszym środkiem lokomocji, w związku z czym nic dziwnego, że większość osób posiada własny samochód. Do powietrza dostają się ogromne ilości gazów cieplarnianych. Dlatego tak ważne jest przestawianie się na energię odnawialną, pochodzącą bezpośrednio od słońca (źródła termiczne, fotochemiczne i fotoelektryczne), pośrednio od słońca (wiatr, energia wodna, energia zgromadzona w biomasie) lub z innych naturalnych mechanizmów środowiska.
Uczeń klasy siódmej do wykonanej pracy dołączył takie słowa: „Przywrócić naszą Ziemię trzeba, byśmy w przyszłym świecie cieszyć się mogli. Skakać, wypoczywać a nie w śmieciach po kolana siedzieć. Chcielibyśmy się cieszyć z każdej minuty, sekundy, pora odpowiednia 22 kwietnia dzień Ziemi, dzień lasu i dzień wody, zamieńmy nasze stare kotły na nowe rodzaje, zakładajmy panele, pompy ciepła, ostatnia szansa, następnej nie będzie, więc do roboty”.
Uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne i napisali wiersze ukazujące, że los Ziemi nie jest im obojętny, za co serdecznie dziękujemy.
Iwona Żabicka i Elżbieta Wysokińska