• Czerwono walentynkowo

          • W naszej szkole, jak co roku, świętowaliśmy Walentynki. Tego dnia pod opieką p. Katarzyny Juniewicz i p. Katarzyny Przygockiej działała poczta walentynkowa. Uczniowie obdarowywali się wzajemnie pięknymi kartkami. Zorganizowany został również konkurs na najbardziej „czerwoną klasę”. Słodycze wygrały klasy: 1a i 2a, a dodatkowo bon na dzień bez pytania otrzymały klasy: 4b, 8a i 3c.

            W czasie przerw na holu puszczana była muzyka, przy której uczniowie rozgrzewali się do późniejszej dyskoteki szkolnej, podczas której były różnorodne tańce i konkursy. Można było też skorzystać ze smacznego bufetu obfitego w słodkości, napoje, hot dogi i tosty. Młodzież miała okazję do zasłużonej zabawy, w której uczestniczyła do samego końca bardzo aktywnie. Było EKSTRA!

            Nikola Lachowicz
            Patrycja Wróbel

          • Zakończenie plebiscytu na Sportowca Roku 2018

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy IIId gimnazjum naszej szkoły Krzysztof Sosnowski zajął drugie miejsce w plebiscycie Dziennika Elbląskiego na najpopularniejszego sportowca 2018 roku. Pasłęckiego golfistę w rywalizacji o pierwsze miejsce wyprzedziła jedynie kajakarka Olimpii Elbląg Marta Witkowska. Serdecznie gratulujemy Krzysztofowi i jego rodzicom tego sukcesu i życzymy kolejnych zwycięstw na polach golfowych. Poniżej prezentujemy zdjęcia Krzysztofa z uroczystej gali w Elblągu.

             

             

             

             

        • Spotkanie z absolwentem
          • Spotkanie z absolwentem

          • W ramach zadania: „Kariera bez granic” naszego projektu SAMA, 21 lutego 2019 r. odwiedził nas ubiegłoroczny absolwent naszej szkoły, czyli Gimnazjum nr 1 w Pasłęku, Łukasz Papis. Odwiedził nas, ponieważ chciał podzielić się swoimi doświadczeniami z uczniami klas 8 i 3 gimnazjalnych naszej szkoły, którzy przygotowują się do egzaminów kończących szkołę, szykują się do rozpoczęcia nauki w szkole ponadpodstawowej.

            Z wielkim zaangażowaniem opowiadał o sobie, o motywacji do pracy nad sobą, o wykorzystywaniu wszystkich okazji, żeby się rozwijać, żeby realizować swoje pasje, talenty, zainteresowania.

            Jako bardzo zdolny i pracowity uczeń gimnazjum, laureat konkursu z geografii, finalista konkursu z matematyki, Łukasz miał szansę na uzyskanie stypendium Programu Fundacji BGŻ BNP PARIBAS „KLASA” i wykorzystał ją. Od września 2018 r. jest uczniem I klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Program stypendialny „Klasa” gwarantuje mu 3-letnie wsparcie podczas nauki w liceum (m.in. internat, wyżywienie, wycieczki szkolne, dodatkowe zajęcia) oraz stypendium na pierwszy rok studiów.

            Łukasz, będąc uczniem klasy 3 gimnazjum został także stypendystą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja ta prowadzi program stypendialny dający szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z niewielkich miejscowości i może wspierać stypendystów w trakcie ich nauki aż do zakończenia studiów dziennych.

            Motorem, który zmobilizował Łukasza do podjęcia decyzji edukacyjnej i zaplanowaniu ścieżki zawodowej, do walki o siebie, o swoją przyszłość, jak mówił, był udział w programie organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie „CEMS Chance - szansą na lepszy start w dorosłe życie”. W czterodniowej konferencji, cykl warsztatów, szkoleń i paneli dyskusyjnych przybliżył mu metody osobistego doskonalenia się, poznawania samego siebie, czy planowania własnej przyszłości, wzbudził w nim chęć do nauki i wytrwałej pracy, a także do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

            Łukasz, bardzo zachęcał swoich młodszych kolegów i koleżanki, aby wykorzystywali każdą okazję, żeby poznawać nowe rzeczy, nowych ludzi, żeby się uczyć, zdobywać nowe umiejętności, rozwijać się, korzystać z każdego dnia, nie odkładać tego co można zrobić dziś na później...bo później może się nie zdarzyć taka okazja...

            Cieszymy się szczęściem naszego ucznia (cóż lepszego dla nauczycieli?). Jesteśmy z niego bardzo dumni i życzymy mu wielu sukcesów i samych szczęśliwości.

            Leonora Ewa Żukowska

          • Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

          • Rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i do klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020. Po raz pierwszy rekrutacja przeprowadzana jest z wykorzystaniem systemu informatycznego dostępnego na stronie https://rekrutacje.paslek.pl wytworzonego w ramach realizowanego przez Urząd Miejski w Pasłęku projektu „e-Urząd – wdrożenie systemu e-Usług publicznych w Gminie Pasłęk” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

            W gminie Pasłęk w dwóch przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w pięciu szkołach podstawowych łącznie jest 670 miejsc edukacji przedszkolnej. W pierwszym etapie rekrutacji, rodzice dzieci uczęszczających obecnie do przedszkoli, składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w nadchodzącym roku szkolnym. Kolejny etap to elektroniczne składanie wniosków w terminie od 1 do 15 marca br.

            Natomiast w terminie do dnia 29 marca 2019 r. można składać wnioski o przyjęcie uczniów do klas IV i VII Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku, powstałej z przekształcenia Gimnazjum nr 1 w Pasłęku. Regulamin rekrutacji i wniosek o przyjęcie do szkoły dostępne są w zakładce „Rekrutacja 2019/2020”.

            Poniżej zamieszczamy szczegółowe zasady i kryteria rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych.

            - Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych (.pdf)
            - Rekrutacja do klasy I szkoły podstawowej (.pdf)

             

          • Ferie w Kaczym Bagnie

          • W ramach projektu SAMA uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w zimowej wycieczce do Kaczego Bagna. Wyjazd był podzielony na dwa 4-dniowe turnusy. Dni rozpoczynały i kończyły się kręgami, na których każdy mógł wyrazić swoją opinię i pomysły na dzień oraz noc (głównie chodziło o ustalenie ciszy nocnej na dole). Codzienne zajęcia, takie jak: granie na bębnach afrykańskich, chodzenie na szczudłach, lepienie z gliny i robienie bułek były bardzo ciekawe. Tegoroczną i równie fantastyczną nowością były zajęcia cyrkowe i taneczne. Zgodnie z tradycją przedostatniego dnia pobytu w Kaczym Bagnie głównym zadaniem uczestników wyjazdu było nakręcenie filmiku, bądź filmików. Oczywiście wszyscy aktywnie w tym uczestniczyli. Nie ma co się dziwić, ponieważ zawsze podczas kręcenia, jak i całego wyjazdu, panuje świetna atmosfera i jeszcze lepsza zabawa. Całą wycieczkę można podsumować w dwóch słowach: BYŁO KACZOIŚCIE!!!

             

        • Warsztaty zawodoznawcze w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku
          • Warsztaty zawodoznawcze w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku

          •  Dzięki projektowi SAMA i realizacji zadania: Kariera bez granic i działania: Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmych szkoły podstawowej, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej wraz z doradcą zawodowym i wychowawcami, 16 stycznia 2019 r. wzięli udział w trzygodzinnych warsztatach zawodowych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych.

            ZSEiT przygotował szeroką ofertę kształcenia w szkołach średnich i branżowych. Szkoły średnie: liceum ogólnokształcące (ukierunkowanie obronne), technik ekonomista, technik agrobiznesu, technik przetwórstwa mleczarskiego, technik żywienia i usług gastronomicznych. Natomiast branżowe szkoły I stopnia to: mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, stolarz oraz kucharz.

            Na warsztatach gastronomicznych młodzież pracowała w grupach, wykonując różne ciekawe dania i napoje. Celem warsztatów było przybliżenie gimnazjalistom charakteru kształcenia zawodowego realizowanego w ramach zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz. Zdobycie tych zawodów umożliwia podjęcie pracy zawodowej w zakładach gastronomicznych, hotelach, placówkach hotelowych, promach, statkach pasażerskich i firmach cateringowych. Uczniowie są przygotowani do prowadzenia własnej firmy świadczącej usługi gastronomiczne, do pracy jako menager zakładów gastronomicznych oraz pracy jako dietetyk.

            Na warsztatach ekonomicznych uczniowie poznawali przepisy prawne określające zasady funkcjonowania przedsiębiorstw, wypełniali dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Sporządzali deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe. Próbowali tworzyć biznesplan. Absolwent technikum ekonomicznego uzyskuje tytuł technika ekonomisty, który umożliwia podjęcie pracy zawodowej w urzędach administracji publicznej, bankach i instytucjach finansowych, urzędach skarbowych, przedsiębiorstwach, jednostkach i zakładach budżetowych, instytucjach ubezpieczeniowych.

            Podczas warsztatów mechanicznych nasi uczniowie tradycyjnie mieli zajęcia z obróbki mechanicznej metali i w kuźni. Uczniowie m.in. budowali obwody elektryczne na tablicach mechatronicznych, poznawali budowę samochodu i ciągnika rolniczego, rozkładali na części silnik spalinowy, diagnozowali usterki w samochodzie przy pomocy komputera diagnostycznego. Warsztaty wprowadzały gimnazjalistów w atmosferę pracy w zawodach mechanik samochodowy, mechanik pojazdów i maszyn rolniczych. Uczeń po zdaniu zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe uzyskuje zawód mechanik pojazdów samochodowych, który umożliwia podjęcie pracy w zakładach naprawczych, serwisach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów lub założenie własnego warsztatu. Zawód mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych przygotowuje do wykonywania następujących zadań: przeprowadzanie przeglądów technicznych ciągników i pojazdów samochodowych, wykonywanie prac związanych z konserwacją pojazdów stosowanych w rolnictwie, wykonywane agregatowania maszyn i narzędzi rolniczych, wykonywanie prac w gospodarstwie rolnym za pomocą agregatów ciągnikowych i urządzeń technicznych

            Podczas warsztatów analizy jakościowej w mleczarstwie uczniowie „jedynki” mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami z zakresu oceny jakościowej wybranych produktów spożywczych. Uczniowie przeprowadzili ocenę organoleptyczną karmelków i czekolady, wykonali oznaczenie kwasowości miareczkowej mąki, próbę alkoholową mleka oraz zbadali metodą areometryczną jego gęstość. Na zakończenie zajęć dokonali refraktometrycznego pomiaru zawartości procentowej sacharozy w czterech różnych sokach i napojach. Celem tych warsztatów było przybliżenie uczniom specyfiki kształcenia zawodowego na kierunku w ramach zawodu technik przetwórstwa mleczarskiego.

            Warsztaty przeprowadzili nauczyciele zawodu ZSEiT wspomagani przez młodzież z klas technikalnych i zawodowych. Przyjazna atmosfera i zaangażowanie prowadzących zajęcia dały naszym uczniom możliwość przybliżenia wybranych kierunków kształcenia i zdobycia nowych doświadczeń.

            Jolanta Ignatowicz

          • Konkurs „Mój lapbook - o mojej ulubionej książce”

          • Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem: „Mój lapbook - o mojej ulubionej książce”. Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku. Zadaniem konkursowym jest wykonanie lapbooka – którego tematem jest ulubiona książka. Praca ma przedstawiać wiadomości i ciekawostki z wybranej przez uczestnika książki. Prace oceni komisja konkursowa – autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni.

            Prace konkursowe należy złożyć w bibliotece szkolnej do 28 lutego 2019 r. Regulamin konkursu dostępny w załączniku.

            Wszystkich zainteresowanych konkursem i opracowywaniem lapbooka zapraszamy do biblioteki szkolnej 24 stycznia 2019 r. w godz. 11–14 na warsztaty z tworzenia „książki na kolanach”. Wszelkich dodatkowych informacji udziela koordynator konkursu: Sylwia Groth-Guzek bibliotekarz szkolny (sala nr 32).

            - Lapbook - regulamin konkursu (.pdf)

             

          • Program na ferie zimowe

          • Zajęcia sportowo-rekreacyjne podczas ferii zimowych 2019 w Szkole Podstawowej nr 1 w Pasłęku odbywać się będą na kompleksie obiektów sportowych w godz. 10.00-14.00, uczestników obowiązuje strój sportowy i zmienione obuwie. Zajęcia prowadzą nauczyciele WF.

            Poniedziałek (21.01.2019)

            Turniej halowej piłki nożnej chłopców
            Rozgrywki tenisa stołowego
            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej

            Wtorek (22.01.2019)

            Turniej piłki siatkowej kl. V dziewcząt i chłopców
            Turniej tenisa stołowego gier pojedynczych i deblowych
            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej

            Czwartek (24.01.2019)

            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej
            Gra dowolna w tenisa stołowego
            Gry sportowe: koszykówka, piła siatkowa, halowa piłka nożna

            Piątek (25.01.2019)

            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej
            Gra dowolna w tenisa stołowego
            Gry i zabawy według inwencji uczniów

            Poniedziałek (28.01.2019)

            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej
            Gra dowolna w tenisa stołowego
            Wyścigi rzędów na wesoło z wykorzystaniem różnorodnych przyborów

            Wtorek (29.01.2019)

            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej
            Gra dowolna w tenisa stołowego
            Gry sportowe: dwa ognie, cztery ognie

            Czwartek (31.01.2019)

            Turniej piłki siatkowej drużyn mieszanych
            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej
            Gra dowolna w tenisa stołowego

            Piątek (01.02.2019)

            Zajęcia ogólnorozwojowe na siłowni szkolnej
            Gra dowolna w tenisa stołowego
            Gry sportowe: koszykówka, piła siatkowa, halowa piłka nożna

          • Bal karnawałowy

          • 17. stycznia 2019 r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I i II. Dzieci były pięknie przebrane i doskonale bawiły się przy dźwiękach znanych przebojów. Imprezę prowadzili, przy wsparciu uczennic z klasy 3c, wychowawcy. Dzieci świetnie bawiły się przy skocznej i rytmicznej muzyce, chętnie uczestniczyły w różnych konkursach i pozowały do pamiątkowych zdjęć. Balowy wystrój sali, wspaniała atmosfera i przepiękne stroje sprawiły, że wszystkim udzielił się karnawałowy nastrój.

            Wychowawczynie kl. I i II

             

          • Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego nr 2018/SAMA/3

          • Informujemy, iż zapytanie ofertowe nr 2018/SAMA/3 na zakup i dostawę pomocy dydaktycznych do nauk matematyczno-przyrodniczych i programowania, gier edukacyjnych oraz sprzętu scenicznego do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku zostało rozstrzygnięte. Wybrane oferty:

            Zakres I – Pomoce dydaktyczne do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych

            APLY
            Anna Borawska
            ul. Zagórzańska 28c
            04-965 Warszawa

            Zakres II – Pomoce do nauki programowania

            APLY
            Anna Borawska
            ul. Zagórzańska 28c
            04-965 Warszawa

            Zakres III – Gry edukacyjne

            P.P.H.U Elvis Maria Stelmaczonek
            ul. 3 Maja 38A
            14-400 Pasłęk

            Zakres IV – Sprzęt sceniczny

            P.P.H.U Elvis Maria Stelmaczonek
            ul. 3 Maja 38A
            14-400 Pasłęk

            Wyniki zapytania dostępne są na stronach www.bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl www.sp1paslek.edupage.org

            Dziękujemy za złożenie ofert. Wkrótce skontaktujemy się z wybranymi Oferentami w celu podpisania umowy.

          • CEMS CHANCE - szansą na lepszy start w dorosłe życie

          • Projekt CEMS Chance organizowany przez Szkołę Główną Handlową - CEMS Club Warszawa na trwałe zapisał się wśród uczniów klas trzecich gimnazjum. Cieszymy się bardzo ponieważ wśród 40 uczniów z Polski jest również uczeń naszej szkoły Łukasz Dzwonko, który zakwalifikował się do 15 edycji projektu CEMS Chance. W dniach od 4 do 7 grudnia 2018 r. Łukasz przebywał w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (udział jest bezpłatny). Uczestnicy CEMS Chance brali udział w warsztatach, szkoleniach i panelach dyskusyjnych, zdobywając wiedzę na temat planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej, rozwijając umiejętności miękkie (autoprezentacja, praca w grupie, zarządzanie czasem) oraz wielu innych atrakcjach przygotowanych przez SGH. Nieodłączną częścią są wizyty w atrakcyjnych galeriach, muzeach, parkach naukowych oraz centrach rozrywki Uczestnicy projektu chodzili do kina, muzeum, byli na tarasie widokowym w Pałacu Kultury i Nauki, stadionie narodowym gdzie jeździli na łyżwach. Również mieli bardzo ciekawe zajęcia z savoir vivre, z zarządzania czasem, uczyli się jak poprawnie przedstawić prezentacje multimedialne i wiele innych. Pobyt w Warszawie otwiera oczy, pokazuje inny, lepszy światy. Studenci, a zarazem opiekunowie pokazali młodym podopiecznym jak ważna jest praca, że bez niej nie osiągną nic.

            Gorąco zachęcam do wysyłania zgłoszeń w następnych edycjach. Szansę może dostać każdy z nas.

            Marianna Mazur

          • Na Boże Narodzenie

          • Prószy śnieg czysty jak Twe serce
            Gdziekolwiek spojrzę tam śnieżne kobierce
            Cichutko rozbrzmiewa wesoła kolęda
            Niech piękne będą dla Ciebie Te Święta


            Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku składają całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia śnieżnych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Życzymy Wam żeby wszystkie dni w roku były tak piękne i szczęśliwe, jak ten jeden szczególny wigilijny wieczór. Aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a Gwiazda Betlejemska prowadziła Was ku realizacji wszystkich noworocznych planów i marzeń.

          • Jasełka

          • 21. grudnia 2018 r. klasy Ia i Ib wprowadziły całą społeczność szkolną w świąteczny nastrój. Przedstawiły jasełka, na które zaprosiły: przedszkolaków, uczniów klas II, IV i V wraz z wychowawcami, dyrekcję szkoły oraz rodziców. Uczniowie odegrali jedno z najważniejszych wydarzeń jakim jest narodzenie Chrystusa, przy akompaniamencie Lenki i Kornelii Sołowiej zaśpiewali kolędy: Wśród nocnej ciszy i Pójdźmy wszyscy do stajenki oraz pastorałkę Pastuszek bosy. Na zakończenie spotkania pan dyrektor złożył świąteczne życzenia wszystkim obecnym.

            Wychowawczynie klas I

             

          • Uczniowie SP nr 1 w konkursach przedmiotowych Kuratora Oświaty

          • Zakończyły się etapy szkolne konkursów przedmiotowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Miło nam poinformować, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku uzyskali 12 kwalifikacji do etapów wojewódzkich tychże konkursów.

            Jakub Kozakiewicz uzyskał kwalifikacje do etapu wojewódzkiego konkursu z języka polskiego (nauczycielka przygotowująca pani Anna Zimnicka), kwalifikacje do konkursu z języka polskiego uzyskała również Nikola Lachowicz (nauczycielka przygotowująca, pani Maria Stasiak), Jakub Kozakiewicz uzyskał kwalifikacje do konkursu z wiedzy o społeczeństwie (nauczycielka przygotowująca, pani Barbara Kołcz), Kamila Dobrowolska, Hanna DzięgoDawid Chodziński i Mateusz Cieśla uzyskali kwalifikacje do konkursu z biologii (nauczycielka przygotowująca, pani Elżbieta Wysokińska), Nikola Lachowicz, Mateusz Cieśla i Jakub Kozakiewicz uzyskali kwalifikacje do konkursu z geografii (nauczycielka przygotowująca, pani Mariola Dorniak), Kaja Jabłońska, Marta Sułkowska i Mateusz Cieśla uzyskali kwalifikacje do wojewódzkiego etapu konkursu z języka angielskiego (nauczycielka przygotowująca, pani Katarzyna Przygocka).

            Na szczególne gratulacje zasłużyli: Jakub Kozakiewicz oraz Mateusz Cieśla, którzy uzyskali kwalifikacje do udziału w wojewódzkich etapach aż trzech konkursów przedmiotowych oraz Nikola Lachowicz, która uzyskała kwalifikacje do udziału w dwóch konkursach.

            Warto przypomnieć, że tytuł Laureata uzyskany w konkursie organizowanym przez Kuratora Oświaty oznacza zwolnienie z danego zakresu egzaminu na zakończenie szkoły i przyznanie automatycznie maksymalnej ilości punktów. Ponadto, co niezwykle istotne dla ambitnych uczniów, laureat ma pierwszeństwo w rekrutacji do każdej wybranej przez niego szkoły średniej, a to oznacza możliwość podjęcia nauki w najlepszych liceach w Polsce. Tytuł Finalisty daje natomiast dodatkowe, cenne punkty doliczane absolwentowi szkoły przy postępowaniu kwalifikacyjnym do szkół średnich. Należy przypomnieć, że od lat najlepsze licea z Olsztyna i Elbląga zabiegają o naszych laureatów i finalistów poprzez specjalne, imienne zaproszenia wystosowane na adres szkoły.

          • Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

          • 3 grudnia 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Marią Stasiak, p. Iwoną Jachimek oraz p. Ewą Żukowską uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Celem tego wyjazdu było dokładniejsze poznanie przyczyn, przebiegu oraz zakończenia i skutków powstania. Podczas zwiedzania można było zobaczyć m.in. broń używaną podczas walk, opaski, mundury oraz ubrania polskich powstańców, a także plakaty nawołujące do przeciwstawienia się okupantowi i wyśmiewające go. Większość z eksponatów była oryginalna. Zwiedzając muzeum uczniowie mogli zbierać kartki z kalendarza z opisem dni przed rozpoczęciem, czyli od 27 lipca do końca trwania powstania, czyli 5 października. Wyświetlony został również emocjonalny film „Miasto ruin”. Pojawiła się też możliwość przejścia repliką kanałów, którymi poruszali się niegdyś powstańcy. Wycieczka okazała się wielką lekcją historii i szacunku do bohaterstwa, poświęcenia i odwagi wszystkich powstańców.

            Po dość emocjonalnych przeżyciach związanych ze zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego, wszyscy dostali czas wolny do spędzenia w centrum handlowym Złote Tarasy.

            Hanna Dzięgo

          • Grupa „3MAM FORMĘ” na zajęciach w aquaparku

          • Dnia 8 grudnia, ośmioosobową grupą z projektu SAMA o nazwie „3MAM FORMĘ” udałyśmy się na wspaniałą wycieczkę do Aquaparku w Sopocie. W czasie 3 godzin miałyśmy okazję korzystać z wielu atrakcji: dzikiej rzeki, zjeżdżalni i różnych basenów. Najciekawszy wydał nam się basen zewnętrzny wraz z jedną ze zjeżdżalni. Po przetestowaniu większości atrakcji, miałyśmy trochę czasu, aby grupowo pograć w piłkę siatkową w wodzie i miło spędzić czas. Po udanych kilku godzinach, które swoją drogą, minęły za szybko, przyszła pora wyjazdu i powrotu do domu. W drodze powrotnej zajechałyśmy do słynnej Galerii Bałtyckiej na dobre jedzenie. Było bosko, na pewno zapamiętamy każdy wspaniały szczegół.

             

             

          • Wycieczka do Trójmiasta w ramach projektu SAMA

          • Dnia 08.12.2018 r. ośmioosobowa grupa projektowa: SZKOLNA TRAMPOLINA DO KULTURY, miała przyjemność aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalno-artystycznych Gdańska. Pierwszym punktem programowym była wizyta w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Oddziale Sztuki Nowoczesnej mieszczącej się w Pałacu Opatów, gdzie z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy wystawę prac szwajcarskich artystów Silvii Gertsch i Xerxesa Ach pt. „Harmonia kontrastów”. Było to współczesne malarstwo olejne na szkle oraz kompozycje abstrakcyjne. Następnie udaliśmy się z niecodzienną wizytą do Miejskiego Teatru Miniatura na spektakl pt. „Magiczne święta Malwiny”. Był to swoisty powrót w beztroski świat dzieciństwa za sprawą pomysłowych lalek teatralnych.

            Opiekun: Iwona Jachimek

          • Wizyta w Oceanarium

          • Jest 8 grudnia 2018 r., coś koło godziny 8.00, grupa uczestników projektu SAMA wsiada do autobusu, który za chwilę zawiezie nas na wspaniałą (mamy nadzieję) wycieczkę do Gdyni. Ruszamy! W autobusie jeszcze senna atmosfera, wszyscy chyba chętnie by sobie jeszcze pospali po ciężkim tygodniu nauki. Po dwóch godzinach spokojnej jazdy docieramy do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Przez półtorej godziny bawimy się wyśmienicie budując, zgadując, podnosząc duże ciężary przy użyciu niewielkiej siły, tropiąc zwierzęta, sprawdzając jak będziemy wyglądali za kilkadziesiąt lat (ciekawe wrażenie). Po wspaniałej zabawie znowu wsiadamy do autobusu i jedziemy odkrywać podwodny świat naszej planety. Akwarium w Gdyni okazuje się cudownym miejscem, w którym poznajemy niesamowite stworzenia żyjące w naszych wodach. Są tam wielkie drapieżniki jak barakuda, węgorze elektryczne czy piranie, ale największe wrażenie robi na nas dział rafy koralowej, który mieni się niesamowitymi barwami i różnorodnością fauny morskiej (piękny świat). To właśnie ta ekspozycja zajmuje nam najwięcej czasu. Pełni pozytywnych wrażeń wsiadamy ponownie do naszego autobusu, czas wracać do domu. Przed nami jeszcze tylko wizyta w Mc Donaldzie, bo przecież wycieczka bez „Maca” to nie wycieczka i pędzimy do Pasłęka. Towarzystwo posilone hamburgerami, frytkami i colą już nie wraca takie senne, pod koniec wycieczki da się usłyszeć i to wcale nie nieśmiałe „Miłość w Zakopanem” i inne hity.

            Sobota 8 grudnia była dniem pełnym miłych i pozytywnych przeżyć.

            Uczestnicy projektu SAMA

          • Wycieczka do Gdyni uczestników projektu SAMA

          • W sobotę 8 grudnia grupa uczestników projektu SAMA udała się na wycieczkę do Gdyni. Odwiedziliśmy Centrum Nauki EXPERYMENT, w którym stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny czyli można samemu przeprowadzać doświadczenia, badać zjawiska z różnych dziedzin nauki, np. fizyki, przyrody czy w zakresie zdrowia, przeprowadzać eksperymenty na własną rękę, a przy tym świetnie się bawić. Podczas pobytu każdy mógł znaleźć dla siebie ciekawe stanowisko i zmierzyć się z proponowanymi doświadczeniami. Czas spędzony w EXPERYMENCIE z pewnością się nie dłużył i był również świetną zabawą. Po wizycie w Centrum Nauki część grupy udała się do Akwarium Gdyńskiego, gdzie podziwiali niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Druga grupa poszła na pieszą wycieczkę wzdłuż Skweru Kościuszki podziwiając żaglowiec Dar Pomorza i statek wojenny ORP Błyskawica oraz liczne jachty w gdyńskiej marinie. Zakończeniem spaceru był wjazd kolejką na Kamienną Górę, z której podziwialiśmy panoramę Gdyni.

            W drodze powrotnej do Pasłęka zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonald’s i w dobrych nastrojach, szczęśliwie wróciliśmy do domu.

  • Galeria zdjęć

      brak danych