Zgodnie z realizacją zaplanowanych działań przewidzianych w programie projektu unijnego SAMA – Ekonomia na co dzień, odbył się ośmioosobowy wyjazd edukacyjny do Warszawy. Celem uczestników było: planowanie działań i gospodarowanie własnymi zasobami oraz poznanie największych zabytków stolicy a także poszerzenie o nich już zdobytej wiedzy, przygotowanie do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz kształtowanie otwartej postawy wobec różnorodności. W dniach 29-30.04.2019 roku grupa dziewcząt wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Wycieczka była poprzedzona zajęciami, na których zaplanowane zostały wydatki (budżet) wycieczki, plan wycieczki. Wcześniejsze zajęcia pozwoliły nam poznać zasady planowania przebiegu wycieczki, ale również wzory potrzebnych dokumentów np.: zamówienie, faktura, rachunek, itp.
Wycieczka dotyczyła również kosztów jakie wkładamy w naszą edukację, poszerzając swoją wiedzę nie tylko w szkole, na lekcjach. Ciekawym wydarzeniem było zwiedzanie muzeów i zabytków stolicy.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Pałac Króla Jana III w Wilanowie i tam odbyła się lekcja historyczna, dotyczącya aranżacji ubioru polskich sarmatów. Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe, w którym odbyły się zajęcia pt. O czym mówią obrazy?, gdzie w sposób praktyczny w obcowaniu z wielkimi dziełami malarskimi uczniowie poznali pojęcia związane z tematyką obrazów oraz towarzyszące im symbole. Nie uszły także uwadze wspaniałe dzieła Jana Matejki ze słynną Bitwą pod Grunwaldem, czy Stańczykiem oraz dzieła polskich artystów XX wieku, jak T. Kantor, Z. Pronaszko
Anna Chłopicka