"ZDOBYWCY" to zajęcia pozalekcyjne w wymiarze 60 godzin w roku szkolnym 2019/2020 – zajęcia stacjonarne i terenowe, rozwiązywanie problemów badawczych i zdobywanie certyfikatów zdobywcy: piechura, eksperymentatora, ekologa, meteorologa, botanika.
Celem projektu jest rozwijanie i pogłębianie wiedzy geograficznej poprzez praktyczne działanie. W związku z tym uczniowie mieli możliwość uczenia się poprzez obserwacje bezpośrednie w terenie oraz samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wykonywać ciekawe ćwiczenia.
Spotkania odbywają się raz w tygodniu w wymiarze dwóch godzin w klasie i w terenie. Dotychczas odbyły się zajęcia podczas, których zrealizowano następujące tematy:
„Zajęcia organizacyjne. Projekt jako metoda pracy” – w trakcie zajęć uczestnicy projektu zapoznali się z jego celami, założeniami, sposobami realizacji oraz zasadami pracy,
„Zmiany wysokości Słońca nad horyzontem w różnych porach dnia i roku” – zajęcia odbyły się na boisku szkolnym. Uczniowie nabyli umiejętność praktycznego posługiwania się gnomonem podczas obserwacji wędrówki Słońca nad liną horyzontu.
„Określanie kierunków świata przy pomocy kompasu” – zajęcia odbyły w klasie i terenie. Na zajęciach każdy uczestnik projektu nauczył się samodzielnie określać kierunki świata w terenie przy użyciu kompasu i mapy.
„Skala mapy- plan szkoły” – w trakcie zajęć uczniowie rozwijali umiejętność dokonywania pomiarów. Wykreślili plan klasy w skali 1:50.
„Obliczanie średniej prędkości marszu” – zajęcia odbyły się w terenie. Podczas spaceru ze szkoły do kościoła Św. Bartłomieja uczniowie obliczyli odległość i średnią prędkość marszu. Na zakończenie zajęć dwoje uczniów przedstawiło wcześniej przygotowaną informację dotyczącą systemu GPS.
"Obliczanie odległości rzeczywistych na podstawie mapy" – uczniowie ćwiczyli umiejętność posługiwania mapą turystyczną i na jej podstawie obliczali odległości rzeczywiste.
"Zdobywanie certyfikatu piechura” – uczniowie podsumowali zdobyte do tej pory umiejętności i każdy z nich otrzymał certyfikat piechura.
"Ukształtowanie powierzchni na mapach” – uczniowie z masy solnej ulepili pagórek i własnoręcznie wyznaczyli na nim poziomice. Następnie wypełnili obszary między poziomicami odpowiednimi barwami hipsometrycznymi.
"W jaki sposób przedstawić zróżnicowanie terenu?" – uczniowie wykorzystali wykonany wcześnie model pagórka do wykreślenia profilu hipsometrycznego.
Mariola Dorniak